KOROŚCIATYN Uroczyste obchody siedemdziesieciolecia zbrodni dokonanej przez OUN-UPA na mieszkancach Korościatyna.
KOROŚCIATYN Uroczyste obchody siedemdziesieciolecia zbrodni dokonanej przez OUN-UPA na mieszkancach Korościatyna.
------------------------------------
Krynycia (do 1978 r. Korościatyn, ukr. Криниця) - wieś w rejonie monasterzyskim w obwodu tarnopolskiego na Ukrainie. Położona w środkowej części rejonu, przy drodze ze Stanisławowa do Buczacza. Wieś w 2001 liczyła 631 osób.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1454.
Korościatyn był w 1939 r. wsią czysto polską zamieszkałą przez 206 polskich rodzin. 28 lutego 1944 r. około godziny osiemnastej wieś została napadnięta przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) wspierane przez okoliczną ludność ukraińską. Podczas rzezi na stacji kolejowej i we wsi zamordowano łącznie 156 osób[1], w tym kilkanaścioro dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Udało się ustalić tożsamość jedynie 117 zabitych. Spaleniu uległy wszystkie zabudowania oprócz kościoła i plebanii.
1 marca Niemcy sfilmowali zgliszcza wsi i wykonali zdjęcia ofiar. Następnego dnia większość z nich pochowano na cmentarzu w Korościatynie we wspólnej mogile oznaczonej dziś drewnianym krzyżem bez żadnych napisów. Polacy, którzy ocaleli z rzezi, przenieśli się do Monasterzysk. Na ich miejscu po 1945 osadzono Łemków spod Krynicy, którzy nadali wsi obecną nazwę.
TAGI - Rzeczypospolita Ukraina RP OUN UPA Korosciatyn Korościatyn