zasłuczanie
Wyjazd na Ukrainę
Fot. 1 Cmentarz w Kołomyi
Grupa członków Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej (Koło „Zasłuczanie” i Koło „Wrocław”) wyrusza już we wtorek (29.04.2014 r.) na Ukrainę, aby podjąć działania organizacyjne, dotyczące naszej pracy na Kresach w bieżącym roku.
Barkowo 24-06-2012 Madonna z Lewacz
We wsi Barkowo, gm. Żmigród 24.06.2012 uczestniczyliśmy w pięknej uroczystości w trakcie mszy św. - poświęcenia i zawieszenia obrazu Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w kościele parafialnym św. Antoniego.
Wigila 2012 w Żernikach - na fotografii
Publikujemy otrzymane zdjęcia z Wigilii 2012 w Żernikach Wrocławskich. W artykule prezentowaliśmy jedynie kilka - tutaj możemy na 42 zdjęciach zaprezentować wszystkich uczestników.
Naciskając dane zdjęcie uzyskamy powiększenie. W lewym górnym rogu są strzałki do przesuwania zdjęć, a domek pozwala na powrót do pierwsego zdjęcia.
TMKK
Walne zgromadzenie Koła już 24 marca!
Uprzejmie informujemy, że 24 marca 2012 roku (sobota) odbędzie się walne zebranie członków oraz sympatyków koła TMKK Zasłuczanie. Wszystkich, którzy zechcą wziąć udział w spotkaniu, zapraszamy na godzinę 15.00 do Mirkowa, gdzie na swojej parafii gościć nas będzie ks. Wacław Kuriata.
"Ukraiński rapsod" - premiera już 7 lutego!
Już 7 lutego we Wrocławiu będzie miała miejsce premiera filmu "Ukraiński rapsod". Jak można przeczytać na oficjalnym profilu filmu, który znajduje się na Facebooku:
"Film poświęcony jest tragicznym wydarzeniom z lat czterdziestych, jakie rozegrały się na południowo-wschodnich kresach Polski. Ukazuje prawdziwe historie i bezmiar ludzkiej tragedii. Przedstawia metody, jakimi posługiwali się członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz współpracująca z nimi ludność w walce z Polakami, na tym terenie.
Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest Dariusz Marek Srzednicki, filmowiec i historyk, zdjęcia w niełatwej technologi 3D, powierzono Jarosławowi Kubisztalowi, montaż wykonał Maciej Magryś a efekty specjalne nadzorował pirotechnik Sławomir Maślanka."
Wigilia Zasłuczan
15 stycznia br. w Żernikach Wrocławskich odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe kresowian z Koła TMKK „Zasłuczanie”. Pan Ryszard Marcinkowski, jako organizator przywitał serdecznie wszystkich gości, szczególnie rodziny i sympatyków. Na spotkaniu był obecny Przewodniczący Koła „Zasłuczan” Pan prof. Henryk Słowiński, Pan gen. dyw. w st. spocz. Jan Kuriata oraz przedstawiciel Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej.
Na scenie Żernickiego domu kultury wystąpili pod przewodnictwem Pani Jadwigi Rębowskiej- Zając członkowie Klubu Seniora „Wrzos”. Co ciekawe najmłodsza z klubowiczów miała… 5 lat a najstarszy z 10 razy więcej.
Występ prowadzony przez tak zróżnicowany wiekowo zespół, który razem śpiewał, recytował wiersze i wykonywał scenki przypominające życie na Kresach (a szczególnie we Lwowie), wywołał ogromny aplauz całej sali ( a było koło 100 osób).
Wszyscy po występie nie szczędzili braw i zgodnie komentowali, że dawno nie widzieli i nie słyszeli tak wspaniałego występu.
Później było łamanie się opłatkiem. Przeważały życzenia zdrowia (omijania szerokim łukiem NFZ ) oraz, by nasze sprawy Kresowe, a szczególnie remonty cmentarzy wołyńskich pomyślnie przebiegały.
Po życzeniach podano wspaniałe kresowe potrawy. Najsmaczniejsze były pierogi ze skwarkami, bigos i sałatka ziemniaczana. Po posiłku najstarsi członkowie zespołu przy akompaniamencie harmonii, na której grał Pan Leszek Cielecki, rozpoczęli wieczorne śpiewanie.
Było odlotowo. Cała sala nuciła kolędy czy też piosenki w stylu „poszła Karolinka” czy też „Ułani, ułani”. Na zakończenie spotkania wyświetlono krótkie migawki filmowe z pierwszego spotkania wigilijnego organizowanego przez Konsulat Generalny RP w Winnicy oraz koncertu Orkiestry Dolnośląskiej Policji w Kamieńcu Podolskim.
Choć spotkanie trwało już 4 godziny, nikomu nie chciało się wychodzić. To świadczy o dobrej organizacji spotkania, ale też o tym, że wspaniale czujemy się w swoim, kresowym gronie i tęsknimy do bycia razem. Wtedy jakby przenosimy się do nas, do naszych małych ojczyzn na Kresach.
I ja tam byłem, miodu i wina nie piłem, ale zostałem obdarowany piękną różą przez najmłodszą członkinię zespołu, co pozwoliłem sobie uwiecznić na fotografii.
Pielgrzymka na Zasłucze
Członkowie TMKK Zasłuczanie w dniach 20-25.09.2011r. organizują pielgrzymkę na Wołyń. Noclegi i wyżywienie przewiduje się w Równem, w parafii ks. Władysława Czajki (3 doby). Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 694 37 37 45.
Rzeka Słucz k/Ludwipola
Miejscowości,które planujemy odwiedzić to: Sarny, Rokitno, Staryki, Korzec, Ludwipol, Stara Huta, Moczulanka, Niemila,Kostopol, Berezne i Rudnia Potasznia.
P R O G R A M I Ogólnopolskiego Spotkania Miłośników Wołynia w Świątnikach k. Sobótki 17- 18 września 2011
- godz. 12.00-12.30 – Anioł Pański i uroczysty apel pamięci,
- odśpiewanie Roty,
- godz. 12,30 – 14,00 - uroczysta msza św. w intencji ofiar zamordowanych i zamęczonych przez OUN - UPA oraz hitlerowskich i stalinowskich okupantów,
- godz.14,00 – 14,30 występ chóru,
14.30 – 15,30 obiad
16.00 – 18,00 I Panel Konferencyjny „Wołyń – nasza pamięć i zobowiązanie”,
19.00 Nabożeństwo Fatimskie
Po nabożeństwie – dla chętnych- całonocna adoracja
Przewidujemy też Kresową biesiadę (spotkanie przy ognisku, wspomnienia, piosenki kresowe).
22,00 – przejazd do hotelu na nocleg
Dzień 18 września (niedziela) 2011:
- godz. 10.00 – 13.00 Część II Panelu Konferencji „Wołyń – nasza pamięć i zobowiązanie”,
- godz. 13.00 - msza św. odpustowa z udziałem Ks. Biskupa Jana Bagińskiego,
- godz. 14,30 zakończenie I Ogólnopolskiego Spotkania Miłośników Wołynia
Informacje organizacyjne:
1. Uczestników spotkania prosi się o:
- zabranie według własnych możliwości kwiatów i zniczy,
- sporządzenie pisemnej informacji zawierającej:
a) imię, nazwisko telefon
b) miejscowość pochodzenia z Wołynia i obecne miejsce zamieszkania,
c) jakie pamiątki pozostały z Wołynia (zdjęcia, pisemne wspomnienia, elementy wyposażenia gospodarstw itp.),
d) gdzie są pochowani bliscy na ziemi wołyńskiej.
Szczegółowy program uroczystości pod zakładką "Zasłuczanie"
Zasłuczanie z biskupim błogosławieństwem!
Z radością przyjęliśmy zaproszenie Księdza Biskupa dr. Jana Bagińskiego i w dniu 20.06.2011 r. odwiedziliśmy Jego Ekscelencję w Opolu. Wołyniaka, który wspiera nas modlitwą i błogosławi naszym poczynaniom. Jesteśmy z tego dumni i bardzo dziękujemy. Bóg zapłać!
Działamy. Już oficjalnie!
Stowarzyszyliśmy się w celu opieki nad dobrami kultury polskiej na w/w terenach. Pragniemy upamiętnić miejsca urodzenia, pobytu i pochówku naszych przodków, a gdzie to możliwe odtworzyć lub odrestaurować cmentarze, kościoły i pomniki. Miejsca, z których się wywodzimy, nie mogą pójść w zapomnienie. Polska zmieniła granice, ale polskie serca pozostały na Wołyniu.
Jeżeli chcesz się z nami skontkatoać napisz na adres: zasluczanie@gmail.com
Apel
„Istniejemy, póki ktoś o nas pamięta”
o wsparcie finansowe inicjatywy upamiętnienia zmarłych spoczywających na cmentarzu w Rudni Potasznii, gmina Ludwipol, powiat Kostopol na Wołyniu. Lokalne władze wyraziły zgodę na wykarczowanie zarośli, ogrodzenie i postawienie krzyża na terenie cmentarza. Wykonanie tych prac wymaga nakładów pieniężnych, o które serdecznie prosimy.
Wpłat można dokonywać na konto: 90 1940 1076 3071 3666 0000 0000, z dopiskiem „Zasłuczanie”
Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego. Wpłata na konto uprawnia do odliczenia dokonanej darowizny od dochodu.
TMKK "Zasłuczanie"
zasluczanie@gmail.com
Niemila na Polesiu Wołyńskim
Już na początku października grupa byłych mieszkańców Zasłucza i północnego Wołynia wraz z ekipą TVP 3 Wrocław wyrusza w pielgrzymkę w rodzinne strony. Poniżej zamieszczamy harmonogram wyjazdu.
Terminarz wyjazdu:
5.X-9.X.2010r.
WYJAZD z Wrocławia
5.X/wtorek/godz.18.oo
6.X/środa/ SARNY-nocleg
7.X/czwartek/ NIEMILA-msza święta żałobna
odwiedziny cmentarza w Moczulance
nocleg w Równem
8.X./piątek/ RÓWNE-zwiedzanie ŁUCKA - zwiedzanie
9.X/sobota/ powrót do Wrocławia
Ryszard Marcinkowski 71 390 25 14
Informacje dla zainteresowanych u w/w.