wołów
Kolejny cel wyprawy Towarzystwa Miłośników Kultury to Iran
Polscy uchodźcy trafili do Iranu w dwóch turach: w kwietniu i sierpniu 1942 r. Pierwsza grupa liczyła 31189 wojskowych i 12408 cywilów. Druga 43746 wojskowych i 26094 cywilów. W subie było to 116131 Polaków (ok. 10% tych, który zostali zesłani na Sybir). Zmarło 2806 Polaków.
Znicze na Kresy zebrane w Wołowie
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej po raz 12 przystąpiło do zbiórki zniczy na Kresy. W akcji wzięły udział: Szkoła Podstawowa w Starym Wołowie, Warzęgowie, Orzeszkowie, a także Zespół Szkół nr 1 w Wołowie, które zebrały znicze na Polskie cmentarze na Kresach.
Inicjatywa ratowania polskich cmentarzy na Wschodzie ciągle się rozwija i musimy o tym pamiętać.
Dziś nie jest już tylko rodzajem sentymentalnej podróży na mityczne Kresy, ale poprzez odkrywanie korzeni daje młodym ludziom możliwość głębokiego kształtowania ich tożsamości. – Warto podkreślić, że coraz częściej młodzież wybiera te miejsca na Kresach – opowiada Rafał Zając, koordynator akcji. - z których pochodzili ich przodkowie.
Wszystkie znicze jak corocznie zapłonęły na polskich grobach, często pierwszy raz po wielu latach.
- Zbierane przez młodzież znicze trafiają na opuszczone polskie groby na zapomnianych cmentarzach na Kresach- informuje Zbigniew Marzoch z SP w Warzęgowie.
Zarząd TMKK składa podziękowania wszystkiom, którzy wsparli zbiórkę zniczy na Kresy.
Znicze zostaną zapalone na cmentarzach w Palikrowach, Podkamieniu, Hucie Pieniackiej, Brodach na Ukrainie 11 listopada.
red. Wojciech Orłowski Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej
cdn. zdjęć po rozwinięciu artykułu
Wołów - Paczki na Kresy zebrane
Zebraliśmy dary w ramach akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach", która nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni, pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa.
Jesteśmy wdzięczni naszym Rodakom na Kresach za rozpowszechnianie polskiej mowy, za utrwalanie historii, za trud życia. Naszą akcją oddajemy hołd Rodakom, tym którzy od pokoleń trwają na Kresowych posterunkach.
To hołd dla naszych współczesnych Bohaterów zachowujących Polskość w najczystszej postaci. Paczki z poprzednich akcji trafiły do Korca, Sarn, Równego, Podkamienia, Palikrów i Brodów.
Indywidualne paczki dla naszych Kresowych Przyjaciół przygotowujemy na podstawie poniższych artykułów: W paczkach znalazły się: kawa rozpuszczalna i mielona, herbata, kakao, olej, makaron, cukier, mąka, ryż, kasza, owoce i warzywa w puszce, konserwa mięsna lub rybna, ciastka, bakalie, czekolada.
Koordynatorem akcji jest Joanna Szulc- Drębkowska z Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej i Zbigniew Marzoch ze Szkoły w Warzęgowie. Tel. 608 793 570
Podziękowania dla p. Joanny Szulc- Drębkowskiej i Rafała Zająca z Urzędu Miasta i Gminy w Wołowie. A także specjalnie dziękujemy dla zaangażowanych w zbiórkę, dla Dzieci i Rodziców.
Wojciech Orłowski
Zbieramy paczki świąteczne na Kresy
Nazwa akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni, pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa. Jesteśmy wdzięczni naszym Rodakom na Kresach za rozpowszechnianie polskiej mowy, za utrwalanie historii, za trud życia. Naszą akcją oddajemy hołd Rodakom, tym którzy od pokoleń trwają na Kresowych posterunkach.
To hołd dla naszych współczesnych Bohaterów zachowujących Polskość w najczystszej postaci.
Paczki z poprzednich akcji trafiły do Korca, Sarn, Równego, Podkamienia, Palikrów i Brodów. Indywidualne paczki dla naszych Kresowych Przyjaciół przygotowujemy na podstawie poniższych artykułów:
W paczkach powinny być kartki świąteczne oraz: kawa rozpuszczalna i mielona, herbata, kakao, olej, makaron, cukier, mąka, ryż, kasza, owoce i warzywa w puszce, konserwa mięsna lub rybna, ciastka, bakalie, czekolada.
Koordynatorem akcji jest Joanna Szulc- Drębkowska z Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej i Zbigniew Marzoch ze Szkoły w Warzęgowie. Tel. 608 793 570
Zbieramy paczki do 11 kwietnia
Relacja Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej z 14 marca 2019r.
Wojciech Orłowski
W ubiegłym tygodniu w Domu Kultury w Wińsku przygotowano spotkanie o Wołyniu na Kresach. Spotkanie z autorem eseju historycznego "Na Wołyniu skończył się świat" -Marianem Pietrzykiem (vel Arturem Marino).
Wspomnienia o samoobronie Wicynia w powiecie lwowskim
W Wicyniu działała IV kompania konspiracyjnego złoczowskiego pułku Armii Krajowej, pod dowództwem Marcina Barabasza, a w Hucisku -II pluton IX kompanii.
Żołnierze samoobrony z Huciska walczyli w "istriebitelnych batalionach" i niedobitkami nacjonalistów ukraińskich (Istrebitelne bataliony były złożone z polskiej młodzieży 14- 18 lat, których sformowano w oddziały milicyjne, aby bronić się przed UPA).
W Wołowie w kolejnym biegu uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych
Wojciech Orłowski
W sobotę 24 marca w Wołowie odbyła się pierwsza edycja EXTREME RUN - biegu z przeszkodami poświęcona Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na trasie liczącej 2,5 km uczestnicy mieli do pokonania 11 przeszkód.
Budowa polskiego Kościoła w Kuzniecowsku
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej z Wołowa wzięło udział w mszy świętej w intencji budowy Kościoła w Kuzniecowsku- Warażu. W ubiegłym tygodniu władze samorządowe Wołowa uczestniczyły w Dniach Miasta Kuzniecowsk- Waraż.
Dożyliśmy pięknego momentu, kiedy władze ukraińskie przekazały ziemię pod budowę Kościoła w Kuzniecowsku.
Wołów uczcił Żołnierzy Wyklętych, korespondencja TMKK Wołów
Kim byli Żołnierze Wyklęci
W Wołowie, Brzegu Dolnym i Wińsku uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli o Polskę pomimo szykan ze strony Służby Bezpieczeństwa, Gestapo, NKWD, Milicji Obywatelskiej i ORMO.
Ostatni rozkaz dowódcy Armii Krajowej, wydany 19 stycznia 1945 r. rozwiązywał siły zbrojne w okupowanym częściowo przez Niemców, częściowo przez Sowietów kraju i dawał żołnierzom wolną rękę.
Gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" nakazywał dalsze działania w obronie niepodległości i ludności, jednak zwalniał z przysięgi wojskowej. Interpretacja należała już do podwładnych i ich dowódców.
Narodowe Święto Niepodległości
Uroczystości związane z Dniem Niepodległości rozpoczęła msza święta w Kościele św. Karola Boromeusza w Wołowie. mszę koncelebrował ks. proboszcz Krzysztof Kanton w asyście honorowej Wojska Polskiego (kompania reprezentacyjna 3 Wołowskiego Pułku Dowodzenia).
Dni Kultury Kresowej w Wołowie
Kilkudziesięciu artystów związanych z kresami wystąpiło w sobotę w sali widowiskowej Wołowskiego Ośrodka Kultury, gdzie przygotowano Galę Kresową.
Koncert kresowy w ramach programu „Pamiętajmy o Kresach” otworzył burmistrz Dariusz Chmura z Tomaszem Kozłowskim, autorem książek, kolekcjonerem, znawcą tematyki kresowej oraz poseł Michał Jaros z Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej.
W dalszej części przygotowany został mini recital Barbary Twardosz Droździńskiej.
Następnie wystapili: Białoruski Ludowy Zespół Taneczny "Prialica" z Grodna , Zespół "Rycki Kuferek" z Małoryty, Leonid Vołodko, Barbara Twardosz-Droździńska, kwartet wokalny "Sweet Four",zespół instrumentalny "Ostatnie Takie Trio", Stanisław Górka,Tomasz Kuba Kozłowski.
Prowadzenie: Aurelia Sobczak. We wspólnym śpiewaniu uczestniczyło ponad 140 osób. Zarząd Główny Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej składa serdeczne podziękowania i dziękujemy wszystkim za obecność i pamięć o Kresach. .
Wojciech Orłowski,
przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w Wołowie
po rozwinięciu artykułu mogą zobaczyć Państwo dalsze zdjęcia z Gali Kresowej.
Wołów. Konkurs Pieśni Religijnych, Sakralnych i Lirycznych
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej dziękuje wszystkim laureatom Konkursu Pieśni Religijnych, Sakralnych i Lirycznych, który odbył się 26 września 2015 r. (sobota) w Wołowskim Ośrodku Kultury.
Konkurs został zorganizowany po raz drugi i brały w nim udział dzieci oraz młodzież szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz szkół wyższych okręgu Archidiecezji Wrocławskiej (i poza).
Wszystkim zaangażowanym w ten Konkurs, pomagającym i laureatom serdecznie dziękuję.
To piękna idea i wspaniały projekt.
Wojciech Orłowski, Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej Wołowie
cdn po rozwinięciu informacji
Kwiaty nazwał imionami Żołnierzy Wyklętych
Pan Marek osobiście dogląda kwiatów
Marek Miązek z Baszyna ma niecodzienna pasję: hoduje lilie wodne. Dwa szczepy, które powstały w jego ogrodzie nazwał na część Żołnierzy Wyklętych: Inka i Lalek. Rośliny są ozdobą jego stawu, ale można je też zasadzić w niewielkich oczkach wodnych. –Jak zaczynałem to miałem tylko niewielki staw, który chciałem zagospodarować- mówi pan Marek.
Młodzież z Ukrainy odwiedziła Wołów
Efekt współpracy Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej z powiatem wołowskim
Młodzież z Ukrainy odwiedziła Wołów
Grupa młodych ludzi z ukraińskiego Kuzniecowska (Wołyń) gości w Wołowie. Młodzież przyjechała do miasta na specjalne zaproszenie starosty Macieja Nejmana.