Brzeg
81 rocznica
W niedzielne południe 7 lipca 2024 roku w Brzegu, odbyły się uroczystości poświęcone „krwawej niedzieli” na Wołyniu w 1943 roku. „Krwawa niedziela” 11 lipca 1943 roku stanowiła kulminację ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia. W rocznicę tych wydarzeń obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.
Mszę świętą w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Starobrzeskiej w intencji Polaków pomordowanych na Kresach przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA, celebrował ks. Stanisław Grzechynka, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika Skarbimierz Osiedle.
Pod Pomnikiem Pamięci w asyście pocztów sztandarowych ; 1.Pułku Saperów, TMLiKPW Oddział Brzeg oraz brzeskiej Solidarności, poszczególne delegacje na czele z władzami Brzegu i powiatu brzeskiego złożyły wiązanki kwiatów. Oddano hołd pomordowanym na Kresach.
Noworoczne spotkanie kresowian w Brzegu
W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu w przepięknej sali Pinottiego odbyło się noworoczne spotkanie środowisk kresowych.
Przybyła liczna grupa przedstawicieli kresowian z wielu miejsc naszego regionu, m.in. z Wrocławia, Opola, Bolesławca, Strzelec Opolskich, Nysy czy Głubczyc.
Jak wiadomo już od dłuższego czasu w Brzegu na Opolszczyźnie trwają prace adaptacyjne przy tworzeniu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów, to ciężka, nieustanna, ale i satysfakcjonująca praca.
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej reprezentowali nasi przedstawiciele na czele z Prezesem Panem Ryszardem Marcinkowskim i Przewodniczącym Koła w Brzegu Eugeniuszem Szewczukiem.
Minutą ciszy oddano hołd niedawno zmarłemu wielkiemu orędownikowi Kresów ks. śp. Tadeuszowi Iskowiczowi - Zaleskiemu.
O trudnych losach Polaków w czasie wojennych i powojennych przymusowych przesiedleń z wielkim animuszem opowiadał profesor Grzegorz Hryciuk z Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książki pt. "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944 - 1946".
Nabyć można ją w kasie muzeum.
Prelekcja zakończyła się rzeczową dyskusją. W jej trakcie uczestnicy zadawali pytania naukowcowi oraz mieli okazję podzielić się swoimi wspomnieniami.
Trwające niemal trzy godziny spotkanie urozmaiciła artystycznie pani Małgorzata Kulińska. Wokalistka dysponująca przepiękną barwą głosu, swoim talentem przeniosła uczestników do dawnego Lwowa, ujmując w swoim programie ciekawostki z życia twórców m.in. H. Zbierzchowskiego, M. Hemara.
26 października 2023 r. Muzeum Regionalne w Sycowie - podsumowanie XX Koncertu Charytatywnego
Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy Syców i zaproszenia na spotkanie - jakie mieliśmy przyjemność otrzymać w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Pana Dariusza Maniaka od Pani Emilii Januszkiewicz z Wydziału Organizacyjnego, Prezes TMKK Wrocław Pan Ryszard Marcinkowski uczestniczył w spotkaniu w Muzeum Regionalnym w Sycowie.
Spotkanie to było podsumowaniem akcji charytatywnej jaka odbyła się po raz XX w formie Koncertu Charytatywnego na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie.
Wydarzenie było sposobnością do wspomnień, rozmów o miłości do ojczyzny, o sposobach jej artykułowania, przy dźwiękach utworu Ireny Santor „Powrócisz tu”.
Podczas eventu zaprezentowane zostały fotografie z dwudziestu lat istnienia Koncertu oraz prace plastycznie dzieci i młodzieży, któzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Powrócisz tu” ukazując swoje spojrzenie na miłość do ojczyzny.
W trakcie spotkania Pan Prezes Ryzard Marcinkiewicz wygłosił krótkie przemówienie dotyczące działalności TMKK oraz kwestiom związanym z kulturą kresową.
Zapraszamy bardzo serdecznie do zapoznania się z galerią zdjęć z tego wydarzenia pod niniejszym linkiem.
Naciskając wybrane zdjęcie rozwinie się jego pełny obraz.
TMKK Wrocław
Kresowianie w Brzegu
12 października br. w Sali Pinottiego na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu na Opolszczyźnie odbyło się kolejne już spotkanie środowisk kresowych poświęcone powstającemu w gmachu dawnego Gimnazjum Piastowskiego Muzeum Kultury i Dziedzictwa Kresów.
Do brzeskiego Muzeum Piastów Śląskich przyjechało blisko 80 kresowiaków z różnych stron Polski i Ukrainy, m.in. z Wrocławia, Opola, Nysy, Świdnicy, Bolesławca, Kędzierzyna-Koźla, Głubczyc, Strzelec Opolskich, Katowic, Zabrza, Korca i Kamieńca Podolskiego (Ukraina) i wielu innych miejscowości. Nie zabrakło też nas. Nasze Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu reprezentowali Ryszard Marcinkowski - Prezes ZG TMKK, Krzysztof Cisowski oraz Eugeniusz Szewczuk – Przewodniczący Koła TMKK w Brzegu na Opolszczyźnie.
W rzeczowej dyskusji głos zabierali m.in. Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich dr Dariusz Byczkowski, poseł Paweł Kukiz, przewodniczący Towarzystwa Kulturalno - Oświatowego w Kamieńcu Podolskim (Ukraina) Stanisław Nagórniak ( Pan Stanisław znany jest także jako wytrawny przewodnik po Podolu i organista miejscowej katedry), profesor Stanisław Sławomir Nicieja ( autor całego cyklu historii i mitologii miast kresowych „Kresowa Atlantyda” ).
Pan Nagórniak w szczególności podziękował posłowi Kukizowi za wsparcie przy wydaniu publikacji "Poezji" Maurycego Gosławskiego.
Podczas spotkania pracownicy Muzeum, dr Andrzej Peszko, Karolina Jabłońska, Hubert Tarka i Marek Pyzowski, zaprezentowali aktualności dotyczące powstającego Muzeum Kultury i Dziedzictwa Kresów. Przedstawiono Program Funkcjonalno -Użytkowy, postępy prac przy gmachu Gimnazjum Piastowskiego, najważniejsze informacje dotyczące zbiórek pamiątek kresowych oraz plany na przyszłość.
W trakcie uroczystości odbył się wernisaż wystawy Dariusza Kanaka "Moja wielka wołyńska rodzina", a także rozmowa z Mieczysławem Kuczyńskim - autorem i wydawcą książek o tematyce wołyńskiej.
Zebranym zaprezentowano także obraz Józefa Brandta "Modlitwa w stepie".
DO GALERII ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA POD TYM LINKIEM
tekst i zdjęcia:
Eugeniusz Szewczuk
Muzeum w Brzegu zbiera pamiątki kresowe
W myśl łacińskiej maksymy Nihil de nobis, sine nobis, do tworzenia Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów chcemy zaprosić również Państwa – Organizacje Kresowe, Kresowiaków, miłośników historii i kultury, kolekcjonerów, osoby którym nie jest obojętna szeroko pojęta tematyka kresowa.
Z inicjatywy Dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, po konsultacjach z wieloma Organizacjami Kresowymi rozpoczynamy akcję zbiórki pamiątek kresowych.
Aby uchronić przed zapomnieniem ten jakże ciekawy fragment historii Polski prosimy o przekazywanie pamiątek, dokumentów, szeroko pojętych dzieł sztuki a także przedmiotów życia codziennego przywiezionych z Kresów bądź z nimi związanych.
Niniejsze obiekt zasilą zbiory zgromadzone w ramach tzw. Archiwum Kresowego i stanowić będą podstawę pod ekspozycję w nowotworzonym Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Z naszej strony zapewniamy profesjonalną renowację oraz przechowywanie w warunkach, które pozwolą uchronić je przed zniszczeniem.
Dodatkowo zamierzamy udostępnić zebrane w trakcie zbiórki pamiątki na wystawach czasowych oraz na specjalnie do tego celu przygotowanym portalu muzealnym (zdjęcia w wysokiej rozdzielczości wraz z krótkim opisem opracowanym przez naszych muzealników – historyków i historyków sztuki). Mamy nadzieję, że podzielicie się Państwo Waszymi wspomnieniami z wszystkimi, którzy nas odwiedzą.
Zachęcamy do kontaktu pod adresem email: zbiorka@brzegzamek.pl oraz numerem telefonu: +48 883 777 014
Nowe zakupy Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów
Pan Hubert Tarka z Działu ds. utworzenia Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu poinformowal TMKK o nowych zakupach dla Muzeum do kolekcji nazwanej roboczo "Archiwum Kresowym.
1. Panorama Miasta Lwowa - staloryt kolorowany z XIX wieku
Bliższe informacje o zakupie znajdziecie Państwo pod tym linkiem
2. Widok Panorama Grodna - miedzioryt kolorowany z końcówki XVI wieku
Bliższe informacje o zakupie znajdują się pod tym linkiem
3. Widok Kamieńca Podolskiego po zdobyciu przez Turków w 1672 roku - miedzioryt kolorowany z 1691 roku
Bliższe informacje o zakupie znajdują się pod tym linkiem
Jednocześnie korzystając z okazji zapraszamy do przesyłania zbiorów i pamiątek kresowych do Muzeum. Tutaj będą mogły służyć nie tylko całej społeczności kresowej, ale wszystkim Polakom w celu upamiętnienia tych ziem.
Organizacje kresowe na spotkaniu noworocznym w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
Na zaproszenie dr Dariusza Byczkowskiego, Dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, w Zamku spotkali się przedstawiciele organizacji kresowych. Zebranym przedstawiono działania, jakie w minionym 2022 roku Muzeum podjęło w celu przygotowań do uruchomienia nowego oddziału – Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.
79 rocznica „Krwawej niedzieli” na Wołyniu - obchody w Brzegu
W niedzielę 10 lipca 2022 roku w Brzegu odbyły się uroczystości poświęcone „krwawej niedzieli” w 1943 roku. W rocznicę tych wydarzeń obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.
Mszę świętą w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Starobrzeskiej w intencji Polaków pomordowanych na Kresach przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA, celebrował dziekan Dekanatu Brzeg Północ ks. Adam Czternastek w asyście kapelana wojskowego ks. mjr Piotra Rokity.
Pod Pomnikiem Pamięci w asyście pocztów sztandarowych ; 1.Pułku Saperów, TMLiKPW Oddział Brzeg oraz brzeskiej Solidarności, poszczególne delegacje na czele z władzami Brzegu i powiatu brzeskiego złożyły wiązanki kwiatów. Oddano hołd pomordowanym na Kresach.
Eugeniusz Szewczuk
77 rocznica wysiedleń z Kresów - Szydłowice
W niedzielę 26 czerwca 2022 roku w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła w Szydłowicach, dekanat Brzeg Północ, na Opolszczyźnie odbyła się uroczystość poświęcona 77 rocznicy przymusowych wysiedleń z Kresów.
Mszę świętą celebrował O. Kalikst Piotr Salak OFM rodem z Szydłowic, proboszcz przyklasztornej parafii w Kadynach diecezja elbląska w asyście ks. Tomasza Luboińskiego, miejscowego proboszcza.
Podniosły charakter uroczystości uświetnił poczet sztandarowy wraz z naszym sztandarem, Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu, który reprezentowali, Prezes TMKK Ryszard Marcinkowski i Sekretarz Andrzej Patuszyński
Przed Mszą św. delegacje członków naszego Towarzystwa z Wrocławia i Brzegu, TMLiKPW Oddział w Brzegu oraz kresowian złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą przymusowe wysiedlenia z Kresów.
Pamiątkowe tablice zostały odsłonięte w 2015 roku w kościele św. Stanisława Kostki w Dobrzyniu oraz w Szydłowicach.
Napis na nich głosi: „ w 70 rocznicę przymusowych wysiedleń, ku pamięci Tych, którzy z Bogiem w sercu i z tobołkiem w ręku opuścili ojcowiznę na Kresach Rzeczypospolitej, by tutaj zacząć nowe życie. A zmarłym, którzy tam w ojczystej ziemi pozostali, daj Panie wieczne odpoczywanie”.
W dalszej części uroczystości uczestnicy przeszli w procesji na parafialny cmentarz, gdzie kresowianie urodzeni w Prusach pod Lwowem dokonali odsłonięcia obelisku z pamiątkową tablicą upamiętniającą spoczywających na Kresach.
Motto tablicy poświęcone jest krzyżowi przywiezionemu z cmentarza w Prusach pod Lwowem przez parafian pracujących przy restauracji tamtejszego przedwojennego cmentarza. „Ten krzyż łączy pamięć i serca Tych, co pozostali na wieki w Prusach i tych co tutaj kontynuują wędrówkę”
Tekst i zdjęcia:
Eugeniusz Szewczuk
Po rozwinięciu artykułu można się zapoznać z resztą zdjęć.
Prusy - Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia
Eugeniusz Szewczuk
Orkiestra dęta w Prusach
Należy też wspomnieć o tradycjach świątecznych i świętach spędzanych w Prusach, Bożym Narodzeniu i Wielkanocy.
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia zaczynały się już po 8 grudnia, czyli po święcie Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Był to okres Adwentu, a zatem i postu. Pościliśmy aż do Wigilii.
Ludzie w Prusach znani byli ze swego przywiązania do kościoła. Niemała w tym zasługa ówczesnego księdza proboszcza Pawła Penara. Ściśle przestrzegano nakazane przez kościół posty, a w niedziele i święta tłumnie podążano do naszego kościoła.
W Adwencie i w czasie Wielkiego Postu nie używaliśmy w ogóle tłuszczy zwierzęcych, podstawową „omastą” był olej konopny.
Olej na święta mieliśmy swój, bardzo zdrowy. Konopie rodzicie siali na Błocie, potem z siemienia tłoczono na zimno olej w Pikułowicach u jednego z gospodarzy, który się tym zajmował mając prasę do wyciskania oleju.
Do najprzyjemniejszych powinności w okresie przedświątecznym należało przygotowanie ozdób i strojenie choinki. Brałam aktywny udział w przygotowaniach do świąt.
Prusy - rodzina Alojzego Serwadczaka - w środku na dole Ludwika
Rocznicowe uroczystości w Brzegu
11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Starobrzeskiej w Brzegu odbyły się uroczyste obchody 77 rocznicy tzw. krwawej niedzieli, gdy w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.
Uroczystości rocznicowe w Szydłowicach na Opolszczyźnie
W niedzielę 28 czerwca na terenie parafii Szydłowice (Archidiecezja Wrocławska) uroczyście obchodzono 75 rocznicę przymusowych wysiedleń z Kresów.
Organizatorem uroczystości było Koło naszego Towarzystwa w Brzegu wraz z proboszczem parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła ks. Tomaszem Luboińskim.
Opłatek brzeskich kresowian
Członkowie i sympatycy dwóch stowarzyszeń kresowych – brzeskiego Koła Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oddział w Brzegu na Opolszczyźnie, spotkali się na tradycyjnym opłatku w sobotnie popołudnie 4 stycznia br.
Zbudowano lapidarium na cmentarzu w Prusach pod Lwowem
W Jampilu (dawne Prusy) pod Lwowem (Ukraina), 25 listopada 2019 roku zakończyła się budowa lapidarium wokół odrestaurowanej w poprzednich latach kaplicy grzebalnej fundacji Zuzanny i Jana Strzembosza z Domajowic.
Lapidarium w Prusach zostało zbudowane z naszej inicjatywy - Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu wsparte działaniami przewodniczącego Koła TMKK w Brzegu. Było to priorytetowe zadanie do wykonania w 2019 roku przez nasze Towarzystwo.
Noworoczny opłatek kresowian w Brzegu
W sali stropowej brzeskiego Ratusza w sobotnie popołudnie 26 stycznia br. obyło się noworoczno – opłatkowe spotkanie kresowian.
Organizatorem dorocznej uroczystości był brzeski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz koło Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w Brzegu.
W tym szczególnym wydarzeniu, oprócz licznie zgromadzonych kresowian, wzięli również udział przedstawiciele władz samorządowych na czele ze Starostą Powiatu Brzeskiego Jackiem Monkiewiczem i Burmistrzem Brzegu . Radę Powiatu reprezentował Przewodniczący Janusz Jakubów, a Radę Miejską Janusz Wójcik.
NOWA TRYBUNA OPOLSKA - KONKURS NA CZŁOWIEKA ROKU 2018
Konkurs zakończony!!! NAsz kandydat zajął 3 miejsce. Gratulujemy !!!!
Nowa Trybuna Opolska ogłosiła konkurs na Człowieka Roku 2018.
TMKK postanowiło zgłosić kandydaturę swojego członka Egeniusza Szewczuka. Podstawą takiego stanowiska nie była przynależność do TMKK, ale wieloletnia, bezinteresowna praca na rzecz Kresów i Kresowian.
Prosimy oceńcie sami te prace. Poniżej linki do kilku artykułów obrazujących tą działalność:
1. Renowacja kaplicy w Prusach.
2. Aktywny udział w propagowaniu idei kresowych.
3. Prace przy ratowaniu zabytków na Ukrainie.
4. Kresowa muzyka i śpiew.
5. Walka o ocalenie wspomnień kresowych.
6. Nieustająca obecność "dziennikarska" tam, gdzie pojawia się myśl i wydarzenia kresowe.
7. Czynne uczestnictwo w utrwalaniu pamięci kresowej.
Mając powyższą działalność na uwadze zwracamy się do członków i sympatyków TMKK o wsparcie tej kandydatury.
W Brzegu wręczono Złote Kotwice 2018
Znany brzeski szewc Władysław Sługocki, NSZZ Solidarność Oddział w Brzegu oraz Przedsiębiorstwo „ADREL” Ryszard Adaszyński to laureaci plebiscytu „Złote Kotwice 2018”. Uroczystość wręczenia statuetek miała miejsce 20 grudnia 2018 r. w Ratuszu w trakcie sesji Rady Miejskiej Brzegu.
Prezentacji wszystkich zgłoszonych do nagrody kandydatur dokonał Przewodniczący Kapituły „Złotych Kotwic 2018” Zastępca Burmistrza Brzegu Tomasz Witkowski, natomiast Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak wręczył nominowanym pamiątkowe tablice z grawerem, a laureatom – statuetki. Burmistrz podziękował nominowanym i nagrodzonym osobom i organizacjom za pracę na rzecz miasta i jego mieszkańców, podkreślając ogromną aktywność społeczną, przedsiębiorczość oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Brzegu.
Władysław Sługocki – szewc z powołania, rodowity Lwowiak. Od ponad 70 lat pracuje w zawodzie, kontynuując tradycje rodzinne. Mając 86 lat i będąc od kilkunastu lat na emeryturze, wciąż jest aktywny zawodowo. Jest to człowiek, dla którego praca jest pasją, który zadania swe wykonuje z najwyższą starannością i którego wiedza oraz umiejętności są unikatowe i nieocenione. Nie ma takiej osoby w Brzegu, która nie znałaby Pana Władysława lub nie korzystałaby z jego usług.
W kategorii Działalność Charytatywna i Społeczna laureatem został brzeski oddział NSZZ Solidarność, a nominowanym był również nasz kolega Eugeniusz Szewczuk, przewodniczący Koła Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w Brzegu.
Ta nominacja to moje podziękowanie dla dużej grupy wolontariuszy wspomagających nasze dzieło na Kresach - renowacji kaplicy i cmentarza w Prusach pod Lwowem- dodał nominowany.
IX Brzeskie Dni Kultury Kresowej
W sobotę i niedzielę poprzedzającą Święto Zmarłych (27-28 października br.) w Brzegu na Opolszczyźnie odbyły się IX Dni Kultury Kresowej.
Sala Rajców renesansowego brzeskiego ratusza nie mogła pomieścić wszystkich chętnych, uczestników tej uroczystości. Organizatorami byli: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Brzeg, Brzeskiego Centrum Kultury i nasze Koło TMMK w Brzegu pod honorowym patronatem Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka.
Wśród zaproszonych gości – delegacja naszego Towarzystwa na czele z prezesem TMKK Ryszardem Marcinkowskim.
Nasz człowiek laureatem konkursu
W sierpniu br. pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły, Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Opolu ogłosiło konkurs pn. „Barwy Wolontariatu 2018”.
Na Opolszczyźnie, w Brzegu prowadzi działalność nasze koło, któremu przewodniczy Eugeniusz Szewczuk.
Zgłosiliśmy jego kandydaturę do tego konkursu.
Na początku października br. kapituła konkursu w Opolu ogłosiła nominacje – wśród których znalazł się przewodniczący koła w Brzegu.
Poświęcenie odrestaurowanej kaplicy w Prusach pod Lwowem
Renowacji wielkiego dzieła jakim była zrujnowana kaplica grzebalna na cmentarzu w Prusach podjęliśmy się wspólnie Towarzystwem Miłośników Prus Lwowskich w Brzegu na Opolszczyźnie.
Tak podniosłej uroczystości jaka odbyła się w piątkowe popołudnie 20 lipca br. w Jampilu (dawne Prusy) pod Lwowem na Ukrainie, nie było zapewne w tej wsi od prawie 80 lat.
Metropolita lwowski, ks. abp Mieczysław Mokrzycki poświęcił odrestaurowaną kaplicę fundacji Jana z Domajowic Strzembosza.
17 czerwca (niedziela) Parafia w Szydłowicach k. Brzegu zaprasza
Matka Boska z Prus k. Lwowa
Przewodniczy Koła TMKK w Brzegu oraz ks. Tomasz Luboiński, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Szydłowicach informują, że w niedzielę 17 czerwca o godzinie 12.00 w kościele parafialnym w Szydłowicach k. Brzegu odbędzie się uroczysta Msza św. z okazji 73 rocznicy wysiedleń z Kresów.
W trakcie Mszy św. czczony będzie kult matki Bożej z Prus, który wraz z wysiedleńcami trafił do tego kościoła, a także zostanie poświęcony krzyż przywieziony z Prus przez parafian, którzy porządkowali w ostatnich dniach cmentarz w Prusach.
Krzyż niesiony przez grupę kresowian urodzonych w Prusach, podczas uroczystej procesji zostanie przeniesiony i ustawiony na cmentarzu w Szydłowicach jako miejsce modlitwy, pamięci o zmarłych w tej polskiej podlwowskiej wsi. Złożymy także wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą upamiętniającą rocznicę wysiedlenia.
Kresowa opowieść w Polskim Radiu
W sobotnie przedpołudnie 19 maja br. na Placu Polonii Amerykańskiej w Brzegu, przed mikrofonami radiowej Jedynki wystąpił przewodniczący Koła TMKK w Brzegu Eugeniusz Szewczuk.
Emitowany na żywo program „Jedyne takie miejsce” prowadzili Monika Tarka Kilen oraz Robert Kilen. Wspólnie z przedstawicielką brzeskiego Oddziału TMLi KPW Alicją Heflich opowiadali o tradycjach, zwyczajach i kulturze kresowej. Radiosłuchacze mogli posłuchać lwowskiego bałaka – gwary, którą każdy zna, ale niewiele osób potrafi zrozumieć poszczególne słowa.
Podczas audycji goście zajadali się brzeską chałwą, a także kresowymi przysmakami, przygotowanymi specjalnie na tą okazję.
Zachęcamy do wysłuchania audycji (link poniżej)
https://www.polskieradio.pl/7/5586/Artykul/2124720
tekst: Eugeniusz Szewczuk
zdjęcia: Sławomir Mordka
Z pozostałymi zdjęciami można się zapoznać po rozwinięciu artykułu
Pracowity początek majówki Gienka - Prusy k.Lwowa
W załączeniu parę zdjęć z prac Gienka Szewczuka w Prusach koło Lwowa.
Konferencja historyczna - Opowieści kresowe Profesora Nicieji
Sporządziła Danuta Haller
Spotkanie opłatkowe kresowian Brzeg 2018
Tekst i zdjęcia:
Eugeniusz Szewczuk
Kolejne noworoczne spotkanie opłatkowe członków i sympatyków brzeskich Towarzystw - Miłośników Kultury Kresowej oraz Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich miało miejsce 12 stycznia br. w brzeskim ratuszu.