Świątniki 2017
Świątniki 2017 w obiektywie
GALERIA ZDJĘĆ KATARZYNY DOMAGAŁY -> NACIŚNIJ TEN LINK
GALERIA ZDJĘĆ GIENKA SZEWCZUKA - NACIŚNIJ TEN LINK
GALERIA ZDJĘĆ ZBYSZKA SAGANOWSKIEGO - NACIŚNIJ TEN LINK
GALERIA ZDJĘĆ GIENKA SZEWCZUKA - NACIŚNIJ TEN LINK
GALERIA ZDJĘĆ ZBYSZKA SAGANOWSKIEGO - NACIŚNIJ TEN LINK
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO PUBLIKACJI CIEKAWYCH ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA
Poniżej parę "gorących zdjęć" ze spotkania.
Zdjęcia przygotowała Pani Katarzyna Domagała.
ZAPRASZAMY ZA ROK !!!
Świątniki 2017 informacje w internecie
2. Informacja z dnia 16-09-2017 - Państwowa Agencja Prasowa - można znależć pod tym linkiem.
1. Informacja z 03-09-2017 - Państwowa Agencja Pracowa - można znależć pod tym linkiem.
Świątniki 2017
VII Międzynarodowe Spotkanie
Miłośników Ziemi Wołyńskiej
i
Kresów Wschodnich
w
Świątnikach koło Sobótki na Dolnym Śląsku.
Nauczycielom na Kresach Wschodnich
pod
patronatem
Abp metropolity wrocławskiego ks. Józefa Kupnego
oraz
Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka
Miłośników Ziemi Wołyńskiej
i
Kresów Wschodnich
w
Świątnikach koło Sobótki na Dolnym Śląsku.
Nauczycielom na Kresach Wschodnich
pod
patronatem
Abp metropolity wrocławskiego ks. Józefa Kupnego
oraz
Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka
W dniach od 16 do 17 września (sobota -niedziela) po raz kolejny spotkają się na Dolnym Śląsku rozrzuceni po całej Europie byli mieszkańców Kresów Wschodnich i ich przyjaciele.
Organizatorami są Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafia św. Józefa w Nasławicach.
Odbywające się od siedmiu lat spotkania w podślężańskiej wsi Świątniki przy Cudownym Obrazie NMP Bolesnej z Niewirkowa na Wołyniu są wydarzeniem obejmującym nie tylko region dolnośląski. Przybywają na nie Narody Kresów na czele z Ukraińcami i Czechami, Niemcami i Olendrami, Ormianami i Żydami. Elementem towarzyszącym są zawsze konferencje popularnonaukowe, wystawy i uroczyste msze święte z oprawą Wojska Polskiego oraz z udziałem polskiego episkopatu i duchowieństwa z Kresów Wschodnich.
W poprzednich latach upamiętniliśmy m.in. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żołnierzy Cichociemnych na Kresach, 27 Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej,Narody Kresów.
W sposób szczególny każdego roku pamiętamy o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
W tym roku organizatorzy chcą oddać hołd cichym bohaterom w ciężkiej pracy na Kresach - nauczycielom.
Wielu z nich w momencie wybuchu II wojny dało świadectwo ofiary własnego życia i dziś niewielu już pamięta, że do 1939 r. to oni tworzyli w ciężkiej codziennej pracy etos kultury Kresów nad Dniestrem i Zbruczem, Horyniem i Słuczą , Prypecią i Wilią.
To oni przez swoją pracę zatrzymali rusyfikację wschodnich ziem Rzeczpospolitej i stworzyli fenomen pokolenia Kolumbów. Szacunkowo można przyjąć, że w wyniku różnych form działań śmierć poniosło kilka tysięcy polskich nauczycieli oraz co najmniej dwukrotnie więcej członków ich rodzin.
Tysiące trafiły na Syberię, do lasu katyńskiego i szlaki Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie a ich groby rozrzucone są po całym świecie.
Pragniemy, aby w trakcie uroczystości odbyły się: konferencja popularnonaukowa pt. "Nauczyciel na Kresach" z udziałem dzisiejszych nauczycieli pracujących za naszą wschodnią granicą, wystawa pt. „Nauczyciel na Kresach wschodnich 1918-1939” p, uroczysta msza św. w intencji Ofiar i ich rodzin, apel wojskowy z udziałem Wojska Polskiego oraz orkiestry.
Odsłonięty zostanie także Pomnik Pamięci, w którym znajdzie się ziemia z mogił zamordowanych nauczycieli w Katyniu, Monte Cassino, na Wołyniu i dalekiej Syberii.
W niedziele pomnik zostanie odsłonięty pamięci Nauczycielstwa polskiego na Kresach Wschodnich.Pomnik ten będzie drogowskazem życiowym dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń nauczycieli w naszym kraju.
W związku z tematem spotkanie "Nauczyciel na Kresach Wschodnich" organizatorzy zwracają się z prośba do rodzin nauczycieli z Kresów Wschodnich o pomoc w organizacji wystawy i udostępnienie zdjęć i materiałów pamiątkowych.
Zapraszamy do udziału
Zarząd Główny Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej
informacji udziela
rzecznik Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej
Jerzy Rudnicki 696-188-979
email: kresowianie@o2.pl
Uczniowie i nauczyciele – Ukraińcy i Polacy – ze szkoły powszechnej we wsi Hubin, pow. łucki w woj. wołyńskim (pierwsza połowa lat trzydziestych)