Świą†niki - 2014
Świątniki 2014 - Galeria zdjęć
Serdecznie zapraszamy do Galerii Zdjęć. Na 463 zdjęciach będziecie mogli Państwo zobaczyć relację foto z tej uroczystości.
Naciskając określone zdjęcie uzyskacie Państwo jego powiększenie.
W lewym górnym rogu jest menu Domek - powrót do początku; strzałka w lewo i w prawo przeglądanie stron i poszczególnych zdjęć. Naciskając konkretne zdjęcię - pojawi się ono w większym formacie.
Odgłosy Świątnik
Kresy wielonarodowe
Po raz pierwszy na doroczne spotkanie miłośników ziemi wołyńskiej do Świątnik na Dolnym Śląsku przyjechali goście z kilku europejskich krajów.
Organizatorzy nie kryli, że spotkaniem w takim międzynarodowym gronie chcieli przełamać kilka stereotypów na temat Kresów.
Świątniki 2014 w TVP
program o Świątnikach będzie można zobaczyć w TVP Wrocław - w sobotę o godzinie 18:55 a od poniedziałku znajdzie się na stronie TVP Wrocław w Internecie.
Andrzej Patucha
Gratulacje z okazji IV Miedzynarodowego Spotkania Milosnikow Ziemi Wolynskiej
Szanowni Państwo,
Drodzy Rodacy Wolyńscy,
od mojego przyjaciela Eduarda Bütowa, urodzonego na Wołyniu Holendra, dowiedziałem się o IV Międzynarodowym Spotkaniu Miłośników Ziemi Wołyńskiej i tą drogą chciałbym pogratulować Państwu za taką inicjatywę. Oby takie spotkania byłych Wołyniaków czy ich potomków różnych narodowości przyczyniło się do poprawy stosunków międzyludzkich w duchu prawdy historycznej, która niestety tak często jest fałszowana i to nawet przez ukraińskich profesorów i historyków co bardzo przeżyłem na międzynarodowej konferencji zorganizowanej pod patronatem Prezydenta RP 27 i 28 czerwca 2013 roku w Warszawie z okazji 70-lecia Tragedii Wołyńskiej. Mój artykuł na temat tej konferencji ukazał się między innymi w miesięcznikach Nad Odrą oraz w Na Rubieży.
Jako Wołyniak, który cudem przeżył ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów OUN-UPA, chciałbym dożyć dnia, w którym zarówno politycy jak i historycy ukraińscy zareagowaliby podobnie jak czynili i czynią to niemieccy prezydenci i kanclerze, którzy wstydzą się i przepraszają za czyny swoich rodaków podczas II wojny światowej, podobnie jak przeważająca większość narodu niemieckiego.
Wszystkim organizatorom i uczestnikom tego dwudniowego spotkania życzę wszystkiego najlepszego oraz wzajemnego zrozumienia i dążenia do nawiązania poprawnych a nawet przyjacielskich stosunków między wszystkimi narodami, szczególnie zaś sąsiadującymi z Polską.
Witold Stański
Sehr geehrte Damen und Herren,
Liebe Landsleute,
von meinem Freund Edward Bütow, in Wolhynien geborenen Holländer, habe ich über das 4. Internationale Treffen von Liebhaber der Wolhynischer Erde erfahren. Und auf diesem Wege möchte ich Ihnen für diese Initiative gratulieren. Solche Treffen von ehemaligen Wolhynien und dessen Nachkommen verschiedener Nationalitäten können die zwischenmenschlichen Beziehungen verbessern, wenn sie im Sinne der historischen Wahrheit geführt werden, welche jedoch oft sogar von ukrainischen Professoren und Historikern gefälscht sind. Das habe ich deutlich bei der internationalen Konferenz unter der Schirmherrschaft vom Präsidenten der Republik Polen am 27. und 28. Juni 2013 in Warschau erlebt, welche 70 Jahre nach der Wolhynischen Tragödie durchgeführt wurde. Meinen Aufsatz über diese Konferenz habe ich unter anderem in den Monatszeitschriften Nad Odrą und Na Rubieży veröffentlicht.
Als Wohynier, der nur wie durch ein Wunder den Völkermord der ukrainischer Nationalisten OUN-UPA überlebt hat, möchte ich den Tag erleben, in dem sowohl ukrainische Politiker wie Historiker in ähnlicher Weise wie deutsche Präsidenten und Kanzlern mit Scham und Entschuldigungen für die Taten von ihren Landsleuten während des zweiten Weltkrieges reagierten, wie auch die überwiegende Mehrheit von Deutschen es tut.
Allen Organisatoren sowie Teilnehmern von diesem zweitäglichen Treffen wünsche ich alles Gute sowie gegenseitige Verständigung und Bemühungen für das Erreichen von korrekten oder sogar freundschaftlichen Beziehungen zwischen allen Nationen und vor allem denen, welche mit Polen angrenzen.
Witold Stański
Pierwsze spotkanie po 70 latach.
Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów w Świątnikach koło Sobótki na Dolnym Śląsku.
W dniach od 13 do 14 wrzesnia (sobota -niedziela) dojdzie do niezwykłego spotkania na dolnośląskiej ziemi.
Po raz pierwszy od blisko 70 lat spotkają się byli mieszkańcy Wołynia i ich przyjaciele z całej Europy.
Przybędą zorganizowane grupy z Holandii, Czech, Niemiec oraz Ukrainy. Przed obrazem Matki Boskiej Bolesnej zostaną poswiecone: kopia cudownego obrazu,ktora zostanie zawieziona do parafii w Korcu na Ukrainie oraz pomnik, który kresowianie zawiozą tydzień pozniej do Ludwipola (dzisiejsze Sosnove), aby postawić na nieistniejacym juz cmentarzu katolickim.
Podsumowaniem spotkania będzie wizyta czeskich dzieci; ofiar II wojny światowej którzy przybędą do Wrocławia 23 września, aby upamiętnić swoich bliskich zamordowanych w więzieniu na Klęczkowskiej przez hitlerowski aparat terroru. (23 wrzesnia godz 10.30).
Spotkanie mające międzynarodowy charakter odbywa się u stóp gory Ślęża.
W Świątnikach bowiem znajduje się słynący łaskami obraz Matki Boskiej Bolesnej z Niewirkowa na Wołyniu. Tegoroczne uroczystości honorowym patronatem objęli: bbp. Józef Kupny-metropolita> wrocławski, starosta wrocławski Roman Potocki, przewodniczący parlamentarnego zespołu do spraw kresowian poseł na Sejm Michał Jaros oraz były wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk.
Organizatorzy zapraszają w sobotę od godz 10.30 na mszę świętą pod przewodnictwem abp Józefa Kupnego oraz proboszcza parafii i wspolorganizatora ks. Zbigniewa Słobodeckiego, wystawy tematyczne narodów Wołynia, konferencję naukową pt. "Nasz Wołyń" z udziałem między innymi profesora> Jarosława Vaculika, profesora Henryka Słowińskiego, Władysława Filara oraz dr Sebastiana Roosta.
Nie zabraknie także występów zespołów artystycznych z Czech i Ukrainy oraz dolnośląskich zespołów folklorystycznych.
Będą także polskie zespoły z Wołynia m.in chór "Faustyna" z Równego. Dzień drugi rozpocznie się o godz 11.30. Niedziela będzie Dniem Pamięci o Akcji Burza na Kresach południowo-wschodnich z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego, apelem pamieci i salwą honorową. Poklosiem spotkania bedzie pokonferencyjny apel opracowany przezuczestnikow konferencji oraz rozpoczecie procesu powolaniamiedzynarodowej federacji milosników ziemi wolynskiej ,,ktorej celem bedzie objecie restauracją wielokulturowe pomniki Wolynia oraz niesienie pomocy obecnym mieszkancom tej ziemi.
Przedwojenny Wołyń stanowił niezwykły tygiel narodowościowy i religijny, gdzie obok Niemców i Czechów mieszkali Polacy i Ukraińcy, Żydzi, Ormianie i Karaimowie.
Zły wiatr historii rozrzucił ich> wszystkich po całym świecie. W Świątnikach po raz pierwszy w takiej liczbie spotkają się narody Wołynia i dawnych Kresów południowo> wschodnich drugiej Rzeczpospolitej.
Zapraszamy
Zarząd Główny Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej
informacji udziela
Jerzy Rudnicki
prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej 607 001 775
proboszcz parafii Nasławice ks. Zbigniew Słobodecki, Ryszard Zaremba