Ratowanie cmentarzy Kresowych 2020 – Stare Sioło, Zimna Woda

Fot. 1 Stare Sioło – tworzone lapidarium
Druga część tegorocznej (2020) akcji Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej - ratowania cmentarzy kresowych będzie miała miejsce w dniach 10 – 18 października. Na ten okres wyjedzie na Ukrainę grupa naszych wolontariuszy, aby kontynuować prace na cmentarzach w rejonie Lwowa, w Starym Siole i Zimnej Wodzie.
W miejscowości Stare Sioło chcemy nadal wydobywać z zarośli i ziemi zalegające elementy pomnikowe, by po oczyszczeniu ustawić je na tworzonym lapidarium oraz odnowić istniejące na mogiłach pomniki, które najpilniej potrzebują naszej interwencji w celu zachowania ich na dłużej.

Fot. 2 Zalegające w zaroślach i ziemi elementy oczekujące wydobycia i ustawienia w lapidarium
Na tym cmentarzu znajdują się m.in. mogiły gen. Romana Wybranowskiego i jego córki Ludwiki Ujejskiej, a także Orlęcia Lwowskiego Jerzego Leliwy – Żurowskiego.

Fot. 3 Pomnik na mogile Stanisława Romańczuka (zm. 1883) – jak wiele innych oczekuje odnowienia
W Zimnej Wodzie stara, przedwojenna część cmentarza wymaga pilnej interwencji ze względu na zniszczenie w ostatnim roku kilku pomników podczas wycinki starych, zagrażających upadkiem drzew.
Ekipa miejscowa wykonująca te prace nie zadbała o zabezpieczenie znajdujących się w pobliżu tych drzew pomników i ścinane drzewa spowodowały potłuczenie i przewrócenie elementów kamiennych, które postaramy się dopasować i skleić tak, aby możliwie przywrócić pierwotny wygląd tych pomników.

Fot. 4 Zimna Woda Fragment remontowanej części cmentarza

Fot. 5 Jeden z uszkodzonych pomników na cmentarzu w Zimnej Wodzie
Przeprowadzimy na tych cmentarzach także możliwe w czasie pobytu do wykonania prace porządkowe oraz dalsze prace inwentaryzacyjne.
Wyjazd ten i działania możliwe są dzięki wsparciu finansowemu z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, w ramach programu dotacyjnego „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat 2020”.

A także Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu

którym to instytucjom serdecznie dziękujemy za udzielone dotacje. Dołożymy wszelkich starań, aby otrzymane fundusze spożytkować jak najefektywniej.
Wyjazd obecny jest realizacją pierwotnego planu działań w tych miejscowościach w maju i czerwcu br., które ze względu na tegoroczną światową sytuację pandemii wirusa Sars CoV-2 nie mogły się odbyć i były 3-krotnie przekładane.
Obecnie, korzystając z odblokowania przez Ukrainę możliwości wjazdu na jej terytorium obcokrajowców, udajemy się w rejon Lwowa, aby jeszcze zrobić coś pożytecznego na cmentarzach, choć pora roku jest już niesprzyjająca, ze względu na coraz krótszy dzień i niepewną pogodę.
Mamy jednak nadzieję, że czas pobytu na cmentarzach uda się zagospodarować z dobrym efektem i kilkadziesiąt kolejnych mogił otrzyma poprawiony ich stan.
W okresie pobytu dokonane będzie w Zimnej Wodzie (17.10.2020) poświęcenie nowo wybudowanego tam kościoła rzymsko-katolickiego, którego proboszczem jest ks. Jan Fafuła, a na uroczystość tą zostaliśmy zaproszeni.
W tym terminie miała odbyć się konsekracja świątyni, jednak z powodu pandemii została przełożona na rok następny, więc obecnie będzie miało moiejsce tylko skromne poświęcenie.

Fot. 6 Kościół w Zimnej Wodzie – stan w sierpniu 2020
Relację z przebiegu wyjazdu umieścimy na naszej stronie internetowej.
Osoby chętne wspomóc omawiane działania finansowo bardzo prosimy o przekazanie datków na konto naszego Towarzystwa, podane na stronie internetowej, z tytułem wpłaty : „darowizna na działalność statutową – ratowanie cmentarzy kresowych”.
Informację przekazał:
Zbyszek Saganowski
organizator prac w Kołomyi, Starym Siole i Zimnej Wodzie
Artykuł przeczytano 268 razy