Wyjazd listopadowy 2019

Fot. 1 Pomnik pomordowanych mieszkańców wsi Niemila
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, wyjazdem listopadowym (08-12.11.2019), zakończyło etap jesienny działań w ramach programu dotacyjnego „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat 2019” pod nazwą własną „Ratowanie kresowych cmentarzy 2019 poprzez wolontariat”, dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika".

Wyjazd dotyczył miejscowości Niemila na Wołyniu, oraz cmentarza rzymsko-katolickiego w miejscowości Zimna Woda, koło Lwowa.

Fot. 2 Uczestnicy wyjazdu (część) w drodze na Ukrainę
Po wyjeździe z Wrocławia, dotarciu do granicy i jej przekroczeniu, dojechaliśmy późnym wieczorem w rejon Równego, gdzie zanocowaliśmy.
Następnego dnia, jadąc przez Równe, Kostopol, Berezne i Ludwipol (dziś Sosnowie) dojechaliśmy do Niemili, a właściwie miejsca, w którym miejscowość ta była do czasu pogromu.
Fot. 3 Droga w lesie do pomnika w Niemili
Fot. 4 Usytuowanie pomnika (w głębi czekają na nasz przyjazd ukraińscy przyjaciele )
Fot. 5 Pomnik upamiętniający ofiary pogromu banderowskiego wsi Niemila i okolic
Tam uporządkowaliśmy teren i otoczenie pomnika ku czci pomordowanych mieszkańców wsi i okolic. Wygrabiliśmy zeschłą roślinność i usunęliśmy wyrosłe od ostatnich prac w lecie chwasty.
Fot. 6 Prace porządkowe w obrębie ogrodzenia pomnika
Fot. 7 … i w jego otoczeniu
Fot. 8 Praca posuwała się w dużym tempie
Fot. 9 Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem
Fot. 10 Wykaz pomordowanych na jednym z krzyży pomnika
Fot. 11 Napis na pomniku w języku polskim
.
Fot. 12 … i po ukraińsku
Fot. 13 Końcowa faza porządkowania pomnika i otoczenia
Jako, że grupa była liczna (50 osób) sprzątanie terenu poszło bardzo szybko i sprawnie (za co uczestnikom bardzo dziękuję).
Przy krzyżach ustawiliśmy przywiezione z Polski znicze, a harcerze Natalka i Dominik złożyli przy pomniku, w naszym imieniu, wiązankę biało-czerwonych kwiatów z okolicznościową szarfą.
Fot. 14 Harcerze składają wiązankę
Fot. 15 Natalia i Dominik
Fot. 16 Wiązanka z biało-czerwonych kwiatów, w hołdzie zmarłym
Fot. 17 Czas modlitwy
Przy pomniku oczekiwała na nas grupka kilku miejscowych osób – Ukraińców, która od lat współpracuje z członkami naszego Towarzystwa w zakresie opieki nad pomnikiem.
Po złożeniu kwiatów i odmówieniu modlitwy za pochowanych w tym miejscu zmarłych zostaliśmy poproszeni przez gospodarzy o przejście kilkaset metrów dalej na polanę przy stawie.
Tam, ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu, zastaliśmy przygotowany przez nich poczęstunek, którym postanowili nas ugościć.
Fot. 18 Polana biesiadna
Fot. 19 Stół zastawiony po staropolsku (albo po wschodniemu!)
Nie brakło potraw gorących (syta zupa, szaszłyki z grilla itp. ) oraz zimnych (kanapki, wędliny, sałatki inne).
Były zimne i gorące napoje i … wielkie serce gospodarzy.
Fot. 20 Grile pracują na pełnych obrotach
Fot. 21 Gospodyni rozdaje gorącą, pożywną zupę (oczywiście naturalną, domową, a nie z torebki!)
Fot. 22 Biesiady – jak widać nikt nie odmówił
Fot. 23 Nasi serdeczni gospodarze
Fot. 24 Dziewczyny zaprzyjaźniały się z miejscowym koniem (cóż? Czasem dobrze być koniem)
Przygotowanie dla naszej dużej grupy tak obfitego i różnorodnego posiłku wymagało dużego nakładu pracy i także niemałego wydatku. Wszyscy uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni i wdzięczni gospodarzom za ten gest i wysiłek, co wyrażaliśmy przy pożegnaniu, bo choć biesiadowało się wyśmienicie, to musieliśmy ruszać w dalszą drogę.
Bardzo szczerze dziękujemy gospodarzom spotkania za tą serdeczność i trud poniesiony na podjęcie nas w tak życzliwy i gościnny sposób.
Po dojechaniu i zanocowaniu w Krzemieńcu pojechaliśmy w okolice Lwowa, jednak wcześniej zostając krótko w Krzemieńcu.
Fot. 25 W Krzemieńcu daliśmy sobie odrobinę czasu na szybkie zwiedzanie centrum – tu kościół z krzemienieckim słynnym liceum.
Fot. 26 Jakże nie wstąpić do domu Juliusza?
Fot. 27 Muzeum Słowackiego we własnej postaci
Jadąc z Krzemieńca zajrzeliśmy na chwilę do Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu.
Tam przekazaliśmy zabrane z Polski dary i wstąpiliśmy do katakumb, aby pomodlić się przy grobie założycielki zgromadzenia Bł. Matki Marceliny Darowskiej i zapalić znicze przy grobach pozostałych spoczywających w grobowcu sióstr.
Fot. 28 Gościnne Siostry poczęstowały nas gorącymi napojami i ciasteczkami
Fot. 29 Pożegnanie z Siostrą Szymoną i Tatianą (zasłoniętą)
Dalsza droga prowadziła do Bóbrki, gdzie nocowaliśmy podzieleni na 2 grupy, u Sióstr Franciszkanek i Księży Salezjanów. Posiłki były wspólne, u Sióstr.
Przed wieczornym posiłkiem i noclegiem życzliwy Ks. Józef – proboszcz parafii św. Mikołaja w Bóbrce odprawił specjalnie dla nas mszę św. – gdyż była to niedziela. Księdzu serdecznie dziękujemy za nadzwyczajną posługę.
Fot. 30 Ks. Józef – czyta Natalia
Fot. 31 Z okazji święta niepodległości Siostry nakryły w biało-czerwonej oprawie
Fot. 32 Dzięki młodzieży harcerskiej (Marta i Dominik) mogliśmy pośpiewać patriotycznie (także później turystycznie) z akompaniamentem gitar
Fot. 33 Także św. Franciszek otrzymał patriotyczny - polski wystrój (choć przecież nie jest Polakiem)
W dzień 11 listopada udaliśmy się na okolicznościową mszę św. do katedry we Lwowie.
Fot. 34 Uroczystej mszy św. Przewodniczył metropolita lwowski ks. bp. Mieczysław Mokrzycki
Fot. 35 Wśród obecnych w katedrze sztandarów był także i sztandar naszego Towarzystwa
Fot. 36 Nasi harcerze uczestniczyli we mszy św. na galowo (Dominik, Natalia, Marta, Zosia)
Fot. 37 Katedra całkowicie zapełniona wiernymi
Po mszy przemieściliśmy się na dalszą część uroczystości, na cmentarz Orląt Lwowskich. Tam nasi harcerze złożyli wiązankę na grobie nieznanych żołnierzy – obrońców Lwowa.
Uczestniczący także w wyjeździe członek grupy rekonstrukcyjnej Ułanów Jazłowieckich zaprezentował się w pełnym umundurowaniu, składając znicze obrońcom Lwowa. Uroczystości wypadły bardzo okazale i były dla nas ważnym przeżyciem.
Fot. 38 Miejsce składania wieńców i zniczy – grób nieznanych obrońców Lwowa
Fot. 39 Poczet sztandarowy Towarzystwa Miłośników |Kultury Kresowej u „Obrońców Lwowa”
Fot. 40 Nasza harcerska młodzież oddaje cześć i hołd swoim rówieśnikom – Bohaterskim Obrońcom Lwowa
Fot. 41 Natalka, Dominik, Zosia (za nimi Ułan Jazłowiecki – Leszek, harcerka - Marta i kolejarz – Leszek)
Fot. 42 Cmentarz Orląt – 11. Listopada 2019
Fot. 43 Sztandar Towarzystwa – zdjęcie pamiątkowe
W tym dniu pojechaliśmy jeszcze do miejscowości Zimna Woda, aby tam wykonać jesienne porządki na cmentarzu, którym opiekujemy się od lat, złożyć wiązankę i zapalić znicze oraz otoczyć modlitwą pochowanych tam zmarłych.
Prace podobnie – jak w Niemili – przebiegły bardzo sprawnie, choć ze względu na większy do uporządkowania obszar nie zostały całkowicie zakończone. Resztę obiecał wykonać z grupą miejscowych wolontariuszy nasz współpracownik, mieszkaniec Zimnej Wody, Władek Kuczyński.
Fot. 44 Cmentarz w Zimnej Wodzie
Fot. 45 Zbiórka zgrabionych liści – do wyniesienia poza cmentarz
Fot. 46 Porządkowanie cmentarza z opadłych liści
Fot. 47 W pracach brali udział wszyscy uczestnicy wyjazdu
Fot. 48 Na mogile naszego przyjaciela Janka Kuczyńskiego złożyliśmy zieloną wiązankę
i zapaliliśmy biały i czerwony znicz
Fot. 49 Panowie kończą zbieranie liści
Fot. 50 Panie jeszcze przenoszą rośliny ozdobne na właściwe miejsce (oby się przyjęły)
Fot. 51 Jeszcze tylko sterta liści przed kaplicą i możemy zapalić znicze i zmówić modlitwę za zmarłych
Fot. 52 Na mogile 19-letniego legionisty Franciszka Korniaka zapaliliśmy biały i czerwony znicz
Wracając na kolejny nocleg do Bóbrki zdołaliśmy jeszcze odwiedzić centrum Lwowa i zaczerpnąć z jego atmosfery.
Wyjazd sfinansowany został w znacznej części z dotacji Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika, za co Towarzystwo nasze składa Instytutowi serdeczne podziękowania.
Etap jesiennego porządkowania i zawiezienia zniczy do wymienionych miejscowości był zakończeniem działań w ramach projektu i pozwolił osiągnąć zamierzony cel. Wykonano kolejne prace ratujące pamięć o naszych kresowych przodkach.
W Niemili dokonano uporządkowania otoczenia pomnika pomordowanych tamtejszych mieszkańców, zakonserwowano ogrodzenie poprzez pomalowanie farbą ochronną, uzgodniono z miejscowymi „opiekunami” miejsca pamięci dalsze działania.
W Zimnej Wodzie wyremontowano – chroniąc przed dalszymi zniszczeniami i degradacją – kolejne kilkanaście mogił, odczyszczono kolejnych kilkadziesiąt i odnowiono na nich lub uzupełniono napisy, chroniąc całość przed wpływem czynników atmosferycznych przez nałożenie specjalistycznego impregnatu.
Obszar za kaplicą został uporządkowany poprzez wycinkę chwastów i wygrabienie, a część mogił otrzymała nasadzenia roślin.
Działania pozwoliły na rozwijanie form wolontariatu, w tym w gronie uczestniczącej w programie młodzieży, a także pomogły podtrzymać kontakty z miejscowymi środowiskami Polaków, sprawiając im dużą radość i umacniając w podtrzymywaniu przez nich wspólnej tożsamości narodowej.
Zawożone i przekazywane dary pozwalały doraźnie pomóc materialnie potrzebującym wsparcia Polakom, a także wspomóc placówki i ośrodki opiekujące się dziećmi i młodzieżą (Oratoria, świetlice, szkoła sobotnia) w przydatne materiały szkolne i edukacyjne.
Dziękuję wszystkim biorącym bezpośredni udział w działaniach wolontariuszom, a także wspomożycielom w Polsce, darczyńcom, w tym Narodowemu Instytutowi Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, parafiom, w których kwestowaliśmy na uzbieranie wkładu własnego, osobom kwestującym i w jakikolwiek sposób wspomagającym działania Towarzystwa w realizacji tegorocznej edycji programu ratowania naszego dziedzictwa na Kresach.
Dary, które zawieźliśmy podczas tego wyjazdu zbierane były przez:
- Wrocławskie Centrum Seniora – dziękujemy Panu Dyrektorowi Robertowi Pawliszko i zaangażowanemu w zbiórkę Personelowi Centrum,,
- Szkołę Podstawową nr 41 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie – dziękujemy Panu Dyrektorowi Rafałowi Bucheltowi, zaangażowanemu w zbiórkę personelowi placówki i uczniom oraz rodzicom. Zbiórkę zainspirowali Janek i Tomek Pieślakowie – nasi wakacyjni wolontariusze z Krakowa – dziękujemy Chłopcom i Mamie. Szkoła zebrała również dużą ilość zabranych na Ukrainę zniczy
Przekazali dary również m.in.:
- Ks. Piotr Janusz – Parafia Ojca Pio przy ul. Ołtaszyńskiej we Wrocławiu – wielkie dzięki
- Pani Teresa Brewczak - dziękujemy
- Pan Krzysztof Cisowski – dziękujemy
- oraz szereg niewymienionych tu osób – którym również ślemy podziękowania.
Piękne wiązanki na poszczególne odwiedzane cmentarze i miejsca pamięci wykonała, kolejny już raz, moja żona Roma Saganowska, za co Jej w tym miejscu pięknie dziękuję.
Znicze przekazali również (oprócz Szkoły nr 41 w Krakowie -jak powyżej):
- 4. Miękiński Szczep Harcerski "Ha2o" im. Szarych Szeregów od Parafii NMP Zwycięskiej w Mrozowie – dziękujemy Księdzu Kanonikowi Honorowemu mgr Henrykowi Józefowi Świerniakowi, Parafianom oraz Harcerzom,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świątnikach – dziękujemy Panu Dyrektorowi mgr Tomaszowi Wyplerowi, Personelowi i Podopiecznym Placówki oraz Rodzicom, a także harcerkom 10 Ślężańskiej Drużyny Harcerek Szlak im. Danuty Siedzikówny ps. Inka z Sobótki za pomoc w zbiórce i przewozie zniczy.
Wszystkie wymienione i niewymienione tutaj, a wspierające nas osoby i instytucje mają swój udział w efekcie końcowym naszych działań, które pozwalają ratować i przywracać pamięć o naszych kresowych przodkach – dziękujemy.
Opracował:
Zbigniew Saganowski
Zimna Woda - cmentarz - spis nagrobków - 2019 - TMKK Wrocław
Lp. Napis na nagrobku Uwagi
1 bily 1936 lat 77
2 Assmann Ferdinand *29.01.1861 +01.09.1902 napis niemiecki
3 Assmann Maria *1835 +27.III.1907; Assmann Juljanna *1866 +17.XII.1912; Assmann Adolf *1865 +17.XI.1933
4 Baczkoski Józef przeżywszy lat 25 +8.10.1895
5 Baczkowski Karol przeżywszy lat 41 +23.01.1909
6 Baranowscy Paweł i Karolina
7 Baranowski Gabrjel przeżywszy lat 53 +29.04.1933
8 Baranowski Józef *11.II.1853 +19.I.1934; Baranowska Wiktorja *25.I.1854 +17.I.1927
9 Baranowski Paweł przeżywszy lat 72 +20.01.1938
10 Baranowski Stanisław *17.04.1872 +2.12.1922
11 Baranowski Zygmunt *8.II.1900 +8.IV.1934; Baranowski Andrzej *13.I.1927 +1936
12 Bąkowski Alfred *1869 +1916
13 Bechtlof Józefa *15.01.1927 +27.07.1928
14 Bergtraum - Sawkow Stefania *09.01.1913 +18.09.2008
15 Billian Fr. por. w.p. *16.XII.1898 +22.V.1942
16 Bobelak - Pircz Halina *19.08.1951 +14.02.1999 napis cyrylicą
17 Bobelak (Sidor) Bogusława *9.IX.1932 +21.VIII.1997; Bobelak Jan *6.VII.1931 +24.XI.2014 napis cyrylicą
18 Bobelak Olena *14.06.1928 06.02.2005 napis cyrylicą
19 Bobelak Stefan *04.08.1922 +06.12.1987 napis cyrylicą
20 Bokało Stefan *08.III.1896 +08.XII.1984; Bokało Zofia *06.I.1938 +27.X.1985 napis cyrylicą
21 Bondarewska Olena *12.03.1914 +08.12.1995; Bondarewski Semen *1.01.1912 +1988 napis cyrylicą
22 Borkowski Jan *1875 +07.03.1926; Borkowska Maryla *1904 +21.11.1920; Borkowska Franciszka Amelia *10.07.1877 +14.11.1942
23 Borowiec Anna *07.04.1906 +22.07.1987; Borowiec Iwan *1899 +27.03. 1970 napis cyrylicą
24 Bukowska Alunia córka Jana i Emilii *12.X.1942 +10.VII. 1943lub 8
25 Czubak Anna *10.V.1903 +25.XII.1946; Czubak Stiepan *23.IX.1903 +23.IX.1967 napis cyrylicą
26 Draguła Edward Jan *16.II.1918 +04.VIII.1941
27 Dreszerowa Kazmiera z Małaczyńskich przeżywszy lat 50 + 29.12.1894
28 Dudun Michał *31.03.1924 +06.07.1988; Dudun Anna *27.07.1927 +03.12.2014; napis cyrylicą
29 Ferenc Maria *18.03.1889 +20.11.1987 napis cyrylicą
30 Franków Marysia córka Bolesława i Wiktorji zasnęła w 1 wiośnie życia *9.07.1943 +14.02.1944
31 Gaczołowie grobowiec Michała i Klary; Gaczoł Michał *24.06.1871 +5.01.1934; Gaczoł Klara *5.05.1879 +1942; Sidor Eugenia *15.VI.1911 +4.I.1942
32 Gawlik Marja
33 Glisczyński Bolesław *22.08.1895 we wsi Płoniany w Królestwie Polskim +17.07.1905 we wsi Sygniówce
34 Hamal Michał *1907 +1941 napis cyrylicą
35 Hemmerling Franciszek Stanisław *4.07.1923 zm śmiercią tragiczną 12.05.1940
36 Hewak Kazimierz przezywszy lat 64 +01.X.1934
37 Hewak Marcin lat 67 +1909
38 Hilewicz Marya *12.III.1864 + 6.III. 1925
39 Horoszczak Wojciech przeżywszy lat 59 +01.04.1930
40 Hryciówna Maria *1891 +20.IX.1915
41 Jaworski Józef *1898 +08.04.1956; Jaworska Maria *1898 +14.07.1974 napis cyrylicą
42 Jocher Anton *1843 +1885 napis niemiecki
43 Jocher Józef *1840 + 1895 i Józefa *1846 +1909
44 Jocher Katharina geb. Hutter *1872 +1905 napis niemiecki
45 Kapuśniak Jakób przeżywszy lat 53 +18.02.1943
46 Kaznowski Józef *20.III.1920 +01.VIII.1943 śmiercią tragiczną
47 Kaznowski Marcin przeżył lat 61 +04.IV.1936
48 Kinasz Roman *15.II.1926 +20.II.1950 napis cyrylicą
49 Klisz Piotr *1926 +1989 napis cyrylicą
50 Kłak Maria *26.IV.1918 +12.III.1970 napis cyrylicą
51 Kłak Piotr *12.XII.1890 +15.V.1972 napis cyrylicą
52 Kober Elizabets Gattin des Christian Kober in Kaltwasser geboren den 13 Oktober 1843 gestorben den 17 Marz 1878 napis niemiecki
53 Koncewicz Stanisław *1902 +17.03.1919;Koncewicz Józefa *1856 +23.01.1932
54 Konciewicz …A z ….noszków 6 +18.08.? 1910
55 Kopf Władysław przeżywszy lat 33 +26.06.1939
56 Korniak Franciszek lat 19-legionista-poległ śmiercią bohaterską dnia 11. 01. 1919; Korniak Katarzyna przeżywszy lat 58 +25.10.1918
57 Kozimor Martin przeżył lat 63 +20.I.1884 w Signiówka napis niemiecki
58 Kozimor Theresia geboren Schuler przeżyła 56 lat +18.XI.1882 w Signiówka napis niemiecki
59 Kozłowski Józef *1876 +08.XII.1941; Kozłowska Zofia *1882 +12.06.1942 napis cyrylicą
60 Kozłowski Marcin *05.10.1821 +10.11.1895
61 Kozłowski Wawrzyniec *25.IV.1888 + 22.V.1959; Kozłowska Maria *12.V.1896 +07.III.1962 napis cyrylicą
62 Krukinicka Maria *1890 +1972 napis cyrylicą
63 Kuczyński Jan *30.07.1962 +08.10.2017 napis cyrylicą
64 Lej Eugenia *1905 +7.XI.1988; Lej Jan *1905 +5.XII.1988 napis cyrylicą
65 Lesiak Szczepan przeżywszy lat 54 + 1924
66 Lewkowicz Zofia *25.VII.1929 +21.VII.1985 napis cyrylicą
67 Łozińska Anna *07.VI.1924 +22.V.1998 napis cyrylicą
68 Łozińska Lubow *01.03.1957 +17.12.2018 napis cyrylicą
69 Łoziński Stefan *01.02.1931 +02.02.2006 napis cyrylicą
70 Łupczyński Jan * 17.I.1894 +24.XI.1933
71 Maluch Jan *1875 +28.VII.1940; Maluch Katarzyna z Bezpalków *1879 +14.IV.1953; Maluch Antonina *1911 +18.VIII.1947
72 Maluch Urszula *6.III.1925 +16.XII.1981
73 Małaczyńska Julia z Stawarskich przeżywszy lat 24 +17.10.1916
74 Marek Józef *07.IV.1904 +20.IX.1944; Marek Bronisława *24.III.1913 napis cyrylicą
75 Menzel Ludwig *1864 +1893 napis niemiecki
76 Messner Johann (vater) *10.01.1842 +02.10.1906; Messner Johann (sohn) *23.02.1883 +03.03.1906 napis niemiecki
77 Mic Anastasja +1946 napis cyrylicą
78 Michajliszin Bogdan *3.III.1931 +29.X.2017 napis cyrylicą
79 Mikita Anna *1870 we wsi Korowniki k. Przemyśla +1947 napis cyrylicą
80 Mikita Stefan *27.01.1904 +30.10.1948 napis cyrylicą
81 Miksiewicz Karolina przeżywszy lat 51 +02.07.1941
82 Miśków XX +1942 napis cyrylicą
83 Moosowie grobowiec Tomasza i Tekli ; Moos Tomasz *28.12.1863 +15.07.1933
84 Muller -grobowiec "Rodzina Edwardów Mullerów"
85 Muzyczka Karol przeżywszy lat 26 +21.10.1930
86 Nawrocki Roman *13.II. 1928 +25.V.1986 ; Nawrocki Stefania *25.XII.1937 +31.I.1998 napis cyrylicą
87 Nessel Józef przeżył lat 36 +24.XI.1934
88 Niżałowska Karolina nauczycielka ludowa *09.XI.1862 +05.II.1904
89 Nowak Iwan *1864 +1948; Nowak Julia *1867 +1963 napis cyrylicą
90 Nowak Olga *11.XI.1906 +07.VIII.1990 napis cyrylicą
91 Oleszczuk Albina *1904 +1942; Oleszczuk Paweł *1874 +1944; Oleszczuk Julia *1870 +1960
92 Ostaszewski Jewgej przeżył lat 25 +04.XI.1953 napis cyrylicą
93 Ostaszewski Wiktor *19.VIII.1930 +24.XI.1987 napis cyrylicą
94 Oziembłowski Andrzej *1882 +1957; Oziembłowska Katarzyna *1890 +1966
95 Padkowski Wiktoria Józef napis cyrylicą
96 Palinska Ewa *15.09.1941 +17.10.2017 napis cyrylicą
97 Palinski Fedir *24.I.1932 +01.X.2018 napis cyrylicą
98 Pastuszczak Emila *25.12.1935 +9.12.1996 napis cyrylicą
99 Pastuszczak Franciszek lat 27 +20.VII.1936; Pastuszczak Mateusz lat 71 +10.XI.1937
100 Pastuszczak Jan *25.12.1931 +15.06.2019 napis cyrylicą
101 Pastuszczak Julia *8.IV.1907 +15.VIII.1997; Pastuszczak Władysław *1887 +1939 napis cyrylicą
102 Paszyńska Stanisława *1902 +13.VI.1939 napis cyrylicą
103 Pawlaczek Franciszeka *08.03.1897 +30.08.1984 napis cyrylicą
104 Prokop Swjatosław *07.01.1907 +06.05.1988 napis cyrylicą
105 Ptaszyński Jan *1857 +17.III.1902; Schloser Paweł +1869 Rozalia +1875
106 Radzijewski Anton *1892 +1946; Radzijewska Maria *1910 +1991 napis cyrylicą
107 Rogacz Anastazja *1889 +1969 napis cyrylicą
108 Ruczka Seweryn *10.VI.1888 +04.XII.1947; Ruczka Pelagia * 04.VII. 1889 +12.II.1974 napis cyrylicą
109 Rusin Zofia *1871 +1947; Rusin-Bokało Maria *1900 +1959 napis cyrylicą
110 Rzeszowska Zofia *3.XI.1907 +23.VII. 1990 napis cyrylicą
111 Rzeszowski trzy groby bez imion napis cyrylicą
112 Sawkow - Bergtraum Stefania *09.01.1913 +18.09.2008
113 Selzer Maria przeż. lat 56 +10.12.1940; Najukochańsza córka Bajcarówna Alicja przeż 13 mies. +26.03.1941
114 Skiba Maria *17.01.1928 +02.01.2004 napis cyrylicą
115 Słoniowska Helena z Leśków lat 36 +19.III.1950
116 Sowa Józef *1910 +1944 napis cyrylicą
117 Sozanska Katarzyna *1900 +1980; Sozanski Iwan *1898 +1978 napis cyrylicą
118 Stadnik Ewa *17.09.1922 +30.09.1998 napis cyrylicą
119 Stadnik Pańko *09.08.1913 +26.11.1988 napis cyrylicą
120 Stanoszek Andrzej z Rudna żył lat 77 +29.VII.1940
121 Stanoszek Anna z Rudna żyła lat 74 +17.V.1935
122 Szczepaniuk Marja przeżywszy lat 87 +15.02.1932
123 Szczepańska z Buczkowskich Marya *4.VII.1836 +11.XII.1896; Euchelbercer Józio syn Albiny i Krzysztofa *6.VIII.1904 +9.VIII.1905
124 Szczurowski Antoni *25.II.1902 +10.IV.1942
125 Szostak Stanisław przeżył 11 lat +1931
126 Święcicka Rozalia z Dubików przeżywszy lat 66 +12.03.1936; Święcicki Józef przeż lat 70 +28.04.1936
127 Święcicki Jastrzębiec Władysław *18?07 +30.10.18?56
128 Terlecka Antonina *24.12.1912 +30.01.2004 napis cyrylicą
129 Terlecki Piotr * 08.07.1901 +23.10.1987 napis cyrylicą
130 Truba Katarzyna *27.09.1926 +2.05.2012 napis cyrylicą
131 Ullmanin Theresie geboren Minhie *15.X.1811 +28.II.1846 napis niemiecki
132 Wajdowicz Jan przeżył lat 59 +23.06.1892
133 Werschner Danusia zasnęła w 1 wiośnie życia dnia 15.12.1938
134 Werschner Rozalia z Ziębów *1865 +1897
135 Werszner Maria Kamila zmarła w 7 wiośnie życia 1940
136 Wiatrowcy Franciszek *1906 +1981 i Antonina *1899 +1982
137 Wiatrowska Franciszka +1895; Wiatrowcy Franciszek * 1855 +1927 i Mana *1869 +1953
138 Wiatrowska Gabriela *05.06.1941 +16.02.1945
139 Wiatrowska Helena przeżywszy lat 17 +23.01.1906
140 Winiarska Ludmiła zmarła w 7 wiośnie życia 30.08.1930
141 Winnicki Sas Bazyli *1881 +19.IX.1943
142 Wiszniowski Antoni przeżył lat 54 +27.06.1915; Kiziak Eugieniusz w 3 wiośnie życia +24.09.1921
143 Wojtowicz Maria *20.08.1942 +25.02.2003 napis cyrylicą
144 Wojtowicz Pietro *09.09.1936 +24.05.1987 napis cyrylicą
145 Wrzos Eugenia *25.08.1942 +16.02.2015 napis cyrylicą
146 Zaczkiewicz Katarzyna z Kranców +1874 w 40r życia; Zaczkiewicz Bazyli +1903 w 73 r życia
147 Zajączkowski Grzegorz *1882 +20.04.1937; Zajączkowski Jan zginął śmiercią tragiczną *14.01.1910 +06.05.1926
148 zginął na posterunku 08.09.1939 przeżywszy lat 54
149 Zieliński Józef poległ śmiercią bohaterską dnia 11.01.1919 przeżywszy lat 35
150 Zieliński Władysław przeżywszy lat 21 +23.01.1906 ; Grób rodzinny
151 Ziemba Ewa przeżyła lat 50 +13.04.1883
152 Zinkiewicz Marya *1815 +18.04.1885
153 Ziołkowska Bożenka *17.IX.1905 + 21.IX 1905
inwentaryzację przeprowadziła: Romana Saganowska IX.2019
Następnego dnia, jadąc przez Równe, Kostopol, Berezne i Ludwipol (dziś Sosnowie) dojechaliśmy do Niemili, a właściwie miejsca, w którym miejscowość ta była do czasu pogromu.

Fot. 3 Droga w lesie do pomnika w Niemili

Fot. 4 Usytuowanie pomnika (w głębi czekają na nasz przyjazd ukraińscy przyjaciele )

Fot. 5 Pomnik upamiętniający ofiary pogromu banderowskiego wsi Niemila i okolic
Tam uporządkowaliśmy teren i otoczenie pomnika ku czci pomordowanych mieszkańców wsi i okolic. Wygrabiliśmy zeschłą roślinność i usunęliśmy wyrosłe od ostatnich prac w lecie chwasty.

Fot. 6 Prace porządkowe w obrębie ogrodzenia pomnika

Fot. 7 … i w jego otoczeniu

Fot. 8 Praca posuwała się w dużym tempie

Fot. 9 Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem

Fot. 10 Wykaz pomordowanych na jednym z krzyży pomnika

Fot. 11 Napis na pomniku w języku polskim

Fot. 12 … i po ukraińsku

Fot. 13 Końcowa faza porządkowania pomnika i otoczenia
Jako, że grupa była liczna (50 osób) sprzątanie terenu poszło bardzo szybko i sprawnie (za co uczestnikom bardzo dziękuję).
Przy krzyżach ustawiliśmy przywiezione z Polski znicze, a harcerze Natalka i Dominik złożyli przy pomniku, w naszym imieniu, wiązankę biało-czerwonych kwiatów z okolicznościową szarfą.

Fot. 14 Harcerze składają wiązankę

Fot. 15 Natalia i Dominik

Fot. 16 Wiązanka z biało-czerwonych kwiatów, w hołdzie zmarłym

Fot. 17 Czas modlitwy
Przy pomniku oczekiwała na nas grupka kilku miejscowych osób – Ukraińców, która od lat współpracuje z członkami naszego Towarzystwa w zakresie opieki nad pomnikiem.
Po złożeniu kwiatów i odmówieniu modlitwy za pochowanych w tym miejscu zmarłych zostaliśmy poproszeni przez gospodarzy o przejście kilkaset metrów dalej na polanę przy stawie.
Tam, ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu, zastaliśmy przygotowany przez nich poczęstunek, którym postanowili nas ugościć.

Fot. 18 Polana biesiadna

Fot. 19 Stół zastawiony po staropolsku (albo po wschodniemu!)
Nie brakło potraw gorących (syta zupa, szaszłyki z grilla itp. ) oraz zimnych (kanapki, wędliny, sałatki inne).
Były zimne i gorące napoje i … wielkie serce gospodarzy.

Fot. 20 Grile pracują na pełnych obrotach

Fot. 21 Gospodyni rozdaje gorącą, pożywną zupę (oczywiście naturalną, domową, a nie z torebki!)

Fot. 22 Biesiady – jak widać nikt nie odmówił

Fot. 23 Nasi serdeczni gospodarze

Fot. 24 Dziewczyny zaprzyjaźniały się z miejscowym koniem (cóż? Czasem dobrze być koniem)
Przygotowanie dla naszej dużej grupy tak obfitego i różnorodnego posiłku wymagało dużego nakładu pracy i także niemałego wydatku. Wszyscy uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni i wdzięczni gospodarzom za ten gest i wysiłek, co wyrażaliśmy przy pożegnaniu, bo choć biesiadowało się wyśmienicie, to musieliśmy ruszać w dalszą drogę.
Bardzo szczerze dziękujemy gospodarzom spotkania za tą serdeczność i trud poniesiony na podjęcie nas w tak życzliwy i gościnny sposób.
Po dojechaniu i zanocowaniu w Krzemieńcu pojechaliśmy w okolice Lwowa, jednak wcześniej zostając krótko w Krzemieńcu.

Fot. 25 W Krzemieńcu daliśmy sobie odrobinę czasu na szybkie zwiedzanie centrum – tu kościół z krzemienieckim słynnym liceum.

Fot. 26 Jakże nie wstąpić do domu Juliusza?

Fot. 27 Muzeum Słowackiego we własnej postaci
Jadąc z Krzemieńca zajrzeliśmy na chwilę do Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu.
Tam przekazaliśmy zabrane z Polski dary i wstąpiliśmy do katakumb, aby pomodlić się przy grobie założycielki zgromadzenia Bł. Matki Marceliny Darowskiej i zapalić znicze przy grobach pozostałych spoczywających w grobowcu sióstr.

Fot. 28 Gościnne Siostry poczęstowały nas gorącymi napojami i ciasteczkami

Fot. 29 Pożegnanie z Siostrą Szymoną i Tatianą (zasłoniętą)
Dalsza droga prowadziła do Bóbrki, gdzie nocowaliśmy podzieleni na 2 grupy, u Sióstr Franciszkanek i Księży Salezjanów. Posiłki były wspólne, u Sióstr.
Przed wieczornym posiłkiem i noclegiem życzliwy Ks. Józef – proboszcz parafii św. Mikołaja w Bóbrce odprawił specjalnie dla nas mszę św. – gdyż była to niedziela. Księdzu serdecznie dziękujemy za nadzwyczajną posługę.

Fot. 30 Ks. Józef – czyta Natalia

Fot. 31 Z okazji święta niepodległości Siostry nakryły w biało-czerwonej oprawie

Fot. 32 Dzięki młodzieży harcerskiej (Marta i Dominik) mogliśmy pośpiewać patriotycznie (także później turystycznie) z akompaniamentem gitar

Fot. 33 Także św. Franciszek otrzymał patriotyczny - polski wystrój (choć przecież nie jest Polakiem)
W dzień 11 listopada udaliśmy się na okolicznościową mszę św. do katedry we Lwowie.

Fot. 34 Uroczystej mszy św. Przewodniczył metropolita lwowski ks. bp. Mieczysław Mokrzycki

Fot. 35 Wśród obecnych w katedrze sztandarów był także i sztandar naszego Towarzystwa

Fot. 36 Nasi harcerze uczestniczyli we mszy św. na galowo (Dominik, Natalia, Marta, Zosia)

Fot. 37 Katedra całkowicie zapełniona wiernymi
Po mszy przemieściliśmy się na dalszą część uroczystości, na cmentarz Orląt Lwowskich. Tam nasi harcerze złożyli wiązankę na grobie nieznanych żołnierzy – obrońców Lwowa.
Uczestniczący także w wyjeździe członek grupy rekonstrukcyjnej Ułanów Jazłowieckich zaprezentował się w pełnym umundurowaniu, składając znicze obrońcom Lwowa. Uroczystości wypadły bardzo okazale i były dla nas ważnym przeżyciem.

Fot. 38 Miejsce składania wieńców i zniczy – grób nieznanych obrońców Lwowa

Fot. 39 Poczet sztandarowy Towarzystwa Miłośników |Kultury Kresowej u „Obrońców Lwowa”

Fot. 40 Nasza harcerska młodzież oddaje cześć i hołd swoim rówieśnikom – Bohaterskim Obrońcom Lwowa

Fot. 41 Natalka, Dominik, Zosia (za nimi Ułan Jazłowiecki – Leszek, harcerka - Marta i kolejarz – Leszek)

Fot. 42 Cmentarz Orląt – 11. Listopada 2019

Fot. 43 Sztandar Towarzystwa – zdjęcie pamiątkowe
W tym dniu pojechaliśmy jeszcze do miejscowości Zimna Woda, aby tam wykonać jesienne porządki na cmentarzu, którym opiekujemy się od lat, złożyć wiązankę i zapalić znicze oraz otoczyć modlitwą pochowanych tam zmarłych.
Prace podobnie – jak w Niemili – przebiegły bardzo sprawnie, choć ze względu na większy do uporządkowania obszar nie zostały całkowicie zakończone. Resztę obiecał wykonać z grupą miejscowych wolontariuszy nasz współpracownik, mieszkaniec Zimnej Wody, Władek Kuczyński.

Fot. 44 Cmentarz w Zimnej Wodzie

Fot. 45 Zbiórka zgrabionych liści – do wyniesienia poza cmentarz

Fot. 46 Porządkowanie cmentarza z opadłych liści

Fot. 47 W pracach brali udział wszyscy uczestnicy wyjazdu

Fot. 48 Na mogile naszego przyjaciela Janka Kuczyńskiego złożyliśmy zieloną wiązankę
i zapaliliśmy biały i czerwony znicz

Fot. 49 Panowie kończą zbieranie liści

Fot. 50 Panie jeszcze przenoszą rośliny ozdobne na właściwe miejsce (oby się przyjęły)

Fot. 51 Jeszcze tylko sterta liści przed kaplicą i możemy zapalić znicze i zmówić modlitwę za zmarłych

Fot. 52 Na mogile 19-letniego legionisty Franciszka Korniaka zapaliliśmy biały i czerwony znicz
Wracając na kolejny nocleg do Bóbrki zdołaliśmy jeszcze odwiedzić centrum Lwowa i zaczerpnąć z jego atmosfery.
Wyjazd sfinansowany został w znacznej części z dotacji Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika, za co Towarzystwo nasze składa Instytutowi serdeczne podziękowania.
Etap jesiennego porządkowania i zawiezienia zniczy do wymienionych miejscowości był zakończeniem działań w ramach projektu i pozwolił osiągnąć zamierzony cel. Wykonano kolejne prace ratujące pamięć o naszych kresowych przodkach.
W Niemili dokonano uporządkowania otoczenia pomnika pomordowanych tamtejszych mieszkańców, zakonserwowano ogrodzenie poprzez pomalowanie farbą ochronną, uzgodniono z miejscowymi „opiekunami” miejsca pamięci dalsze działania.
W Zimnej Wodzie wyremontowano – chroniąc przed dalszymi zniszczeniami i degradacją – kolejne kilkanaście mogił, odczyszczono kolejnych kilkadziesiąt i odnowiono na nich lub uzupełniono napisy, chroniąc całość przed wpływem czynników atmosferycznych przez nałożenie specjalistycznego impregnatu.
Obszar za kaplicą został uporządkowany poprzez wycinkę chwastów i wygrabienie, a część mogił otrzymała nasadzenia roślin.
Działania pozwoliły na rozwijanie form wolontariatu, w tym w gronie uczestniczącej w programie młodzieży, a także pomogły podtrzymać kontakty z miejscowymi środowiskami Polaków, sprawiając im dużą radość i umacniając w podtrzymywaniu przez nich wspólnej tożsamości narodowej.
Zawożone i przekazywane dary pozwalały doraźnie pomóc materialnie potrzebującym wsparcia Polakom, a także wspomóc placówki i ośrodki opiekujące się dziećmi i młodzieżą (Oratoria, świetlice, szkoła sobotnia) w przydatne materiały szkolne i edukacyjne.
Dziękuję wszystkim biorącym bezpośredni udział w działaniach wolontariuszom, a także wspomożycielom w Polsce, darczyńcom, w tym Narodowemu Instytutowi Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, parafiom, w których kwestowaliśmy na uzbieranie wkładu własnego, osobom kwestującym i w jakikolwiek sposób wspomagającym działania Towarzystwa w realizacji tegorocznej edycji programu ratowania naszego dziedzictwa na Kresach.
Dary, które zawieźliśmy podczas tego wyjazdu zbierane były przez:
- Wrocławskie Centrum Seniora – dziękujemy Panu Dyrektorowi Robertowi Pawliszko i zaangażowanemu w zbiórkę Personelowi Centrum,,
- Szkołę Podstawową nr 41 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie – dziękujemy Panu Dyrektorowi Rafałowi Bucheltowi, zaangażowanemu w zbiórkę personelowi placówki i uczniom oraz rodzicom. Zbiórkę zainspirowali Janek i Tomek Pieślakowie – nasi wakacyjni wolontariusze z Krakowa – dziękujemy Chłopcom i Mamie. Szkoła zebrała również dużą ilość zabranych na Ukrainę zniczy
Przekazali dary również m.in.:
- Ks. Piotr Janusz – Parafia Ojca Pio przy ul. Ołtaszyńskiej we Wrocławiu – wielkie dzięki
- Pani Teresa Brewczak - dziękujemy
- Pan Krzysztof Cisowski – dziękujemy
- oraz szereg niewymienionych tu osób – którym również ślemy podziękowania.
Piękne wiązanki na poszczególne odwiedzane cmentarze i miejsca pamięci wykonała, kolejny już raz, moja żona Roma Saganowska, za co Jej w tym miejscu pięknie dziękuję.
Znicze przekazali również (oprócz Szkoły nr 41 w Krakowie -jak powyżej):
- 4. Miękiński Szczep Harcerski "Ha2o" im. Szarych Szeregów od Parafii NMP Zwycięskiej w Mrozowie – dziękujemy Księdzu Kanonikowi Honorowemu mgr Henrykowi Józefowi Świerniakowi, Parafianom oraz Harcerzom,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świątnikach – dziękujemy Panu Dyrektorowi mgr Tomaszowi Wyplerowi, Personelowi i Podopiecznym Placówki oraz Rodzicom, a także harcerkom 10 Ślężańskiej Drużyny Harcerek Szlak im. Danuty Siedzikówny ps. Inka z Sobótki za pomoc w zbiórce i przewozie zniczy.
Wszystkie wymienione i niewymienione tutaj, a wspierające nas osoby i instytucje mają swój udział w efekcie końcowym naszych działań, które pozwalają ratować i przywracać pamięć o naszych kresowych przodkach – dziękujemy.
Opracował:
Zbigniew Saganowski
Zimna Woda - cmentarz - spis nagrobków - 2019 - TMKK Wrocław
Lp. Napis na nagrobku Uwagi
1 bily 1936 lat 77
2 Assmann Ferdinand *29.01.1861 +01.09.1902 napis niemiecki
3 Assmann Maria *1835 +27.III.1907; Assmann Juljanna *1866 +17.XII.1912; Assmann Adolf *1865 +17.XI.1933
4 Baczkoski Józef przeżywszy lat 25 +8.10.1895
5 Baczkowski Karol przeżywszy lat 41 +23.01.1909
6 Baranowscy Paweł i Karolina
7 Baranowski Gabrjel przeżywszy lat 53 +29.04.1933
8 Baranowski Józef *11.II.1853 +19.I.1934; Baranowska Wiktorja *25.I.1854 +17.I.1927
9 Baranowski Paweł przeżywszy lat 72 +20.01.1938
10 Baranowski Stanisław *17.04.1872 +2.12.1922
11 Baranowski Zygmunt *8.II.1900 +8.IV.1934; Baranowski Andrzej *13.I.1927 +1936
12 Bąkowski Alfred *1869 +1916
13 Bechtlof Józefa *15.01.1927 +27.07.1928
14 Bergtraum - Sawkow Stefania *09.01.1913 +18.09.2008
15 Billian Fr. por. w.p. *16.XII.1898 +22.V.1942
16 Bobelak - Pircz Halina *19.08.1951 +14.02.1999 napis cyrylicą
17 Bobelak (Sidor) Bogusława *9.IX.1932 +21.VIII.1997; Bobelak Jan *6.VII.1931 +24.XI.2014 napis cyrylicą
18 Bobelak Olena *14.06.1928 06.02.2005 napis cyrylicą
19 Bobelak Stefan *04.08.1922 +06.12.1987 napis cyrylicą
20 Bokało Stefan *08.III.1896 +08.XII.1984; Bokało Zofia *06.I.1938 +27.X.1985 napis cyrylicą
21 Bondarewska Olena *12.03.1914 +08.12.1995; Bondarewski Semen *1.01.1912 +1988 napis cyrylicą
22 Borkowski Jan *1875 +07.03.1926; Borkowska Maryla *1904 +21.11.1920; Borkowska Franciszka Amelia *10.07.1877 +14.11.1942
23 Borowiec Anna *07.04.1906 +22.07.1987; Borowiec Iwan *1899 +27.03. 1970 napis cyrylicą
24 Bukowska Alunia córka Jana i Emilii *12.X.1942 +10.VII. 1943lub 8
25 Czubak Anna *10.V.1903 +25.XII.1946; Czubak Stiepan *23.IX.1903 +23.IX.1967 napis cyrylicą
26 Draguła Edward Jan *16.II.1918 +04.VIII.1941
27 Dreszerowa Kazmiera z Małaczyńskich przeżywszy lat 50 + 29.12.1894
28 Dudun Michał *31.03.1924 +06.07.1988; Dudun Anna *27.07.1927 +03.12.2014; napis cyrylicą
29 Ferenc Maria *18.03.1889 +20.11.1987 napis cyrylicą
30 Franków Marysia córka Bolesława i Wiktorji zasnęła w 1 wiośnie życia *9.07.1943 +14.02.1944
31 Gaczołowie grobowiec Michała i Klary; Gaczoł Michał *24.06.1871 +5.01.1934; Gaczoł Klara *5.05.1879 +1942; Sidor Eugenia *15.VI.1911 +4.I.1942
32 Gawlik Marja
33 Glisczyński Bolesław *22.08.1895 we wsi Płoniany w Królestwie Polskim +17.07.1905 we wsi Sygniówce
34 Hamal Michał *1907 +1941 napis cyrylicą
35 Hemmerling Franciszek Stanisław *4.07.1923 zm śmiercią tragiczną 12.05.1940
36 Hewak Kazimierz przezywszy lat 64 +01.X.1934
37 Hewak Marcin lat 67 +1909
38 Hilewicz Marya *12.III.1864 + 6.III. 1925
39 Horoszczak Wojciech przeżywszy lat 59 +01.04.1930
40 Hryciówna Maria *1891 +20.IX.1915
41 Jaworski Józef *1898 +08.04.1956; Jaworska Maria *1898 +14.07.1974 napis cyrylicą
42 Jocher Anton *1843 +1885 napis niemiecki
43 Jocher Józef *1840 + 1895 i Józefa *1846 +1909
44 Jocher Katharina geb. Hutter *1872 +1905 napis niemiecki
45 Kapuśniak Jakób przeżywszy lat 53 +18.02.1943
46 Kaznowski Józef *20.III.1920 +01.VIII.1943 śmiercią tragiczną
47 Kaznowski Marcin przeżył lat 61 +04.IV.1936
48 Kinasz Roman *15.II.1926 +20.II.1950 napis cyrylicą
49 Klisz Piotr *1926 +1989 napis cyrylicą
50 Kłak Maria *26.IV.1918 +12.III.1970 napis cyrylicą
51 Kłak Piotr *12.XII.1890 +15.V.1972 napis cyrylicą
52 Kober Elizabets Gattin des Christian Kober in Kaltwasser geboren den 13 Oktober 1843 gestorben den 17 Marz 1878 napis niemiecki
53 Koncewicz Stanisław *1902 +17.03.1919;Koncewicz Józefa *1856 +23.01.1932
54 Konciewicz …A z ….noszków 6 +18.08.? 1910
55 Kopf Władysław przeżywszy lat 33 +26.06.1939
56 Korniak Franciszek lat 19-legionista-poległ śmiercią bohaterską dnia 11. 01. 1919; Korniak Katarzyna przeżywszy lat 58 +25.10.1918
57 Kozimor Martin przeżył lat 63 +20.I.1884 w Signiówka napis niemiecki
58 Kozimor Theresia geboren Schuler przeżyła 56 lat +18.XI.1882 w Signiówka napis niemiecki
59 Kozłowski Józef *1876 +08.XII.1941; Kozłowska Zofia *1882 +12.06.1942 napis cyrylicą
60 Kozłowski Marcin *05.10.1821 +10.11.1895
61 Kozłowski Wawrzyniec *25.IV.1888 + 22.V.1959; Kozłowska Maria *12.V.1896 +07.III.1962 napis cyrylicą
62 Krukinicka Maria *1890 +1972 napis cyrylicą
63 Kuczyński Jan *30.07.1962 +08.10.2017 napis cyrylicą
64 Lej Eugenia *1905 +7.XI.1988; Lej Jan *1905 +5.XII.1988 napis cyrylicą
65 Lesiak Szczepan przeżywszy lat 54 + 1924
66 Lewkowicz Zofia *25.VII.1929 +21.VII.1985 napis cyrylicą
67 Łozińska Anna *07.VI.1924 +22.V.1998 napis cyrylicą
68 Łozińska Lubow *01.03.1957 +17.12.2018 napis cyrylicą
69 Łoziński Stefan *01.02.1931 +02.02.2006 napis cyrylicą
70 Łupczyński Jan * 17.I.1894 +24.XI.1933
71 Maluch Jan *1875 +28.VII.1940; Maluch Katarzyna z Bezpalków *1879 +14.IV.1953; Maluch Antonina *1911 +18.VIII.1947
72 Maluch Urszula *6.III.1925 +16.XII.1981
73 Małaczyńska Julia z Stawarskich przeżywszy lat 24 +17.10.1916
74 Marek Józef *07.IV.1904 +20.IX.1944; Marek Bronisława *24.III.1913 napis cyrylicą
75 Menzel Ludwig *1864 +1893 napis niemiecki
76 Messner Johann (vater) *10.01.1842 +02.10.1906; Messner Johann (sohn) *23.02.1883 +03.03.1906 napis niemiecki
77 Mic Anastasja +1946 napis cyrylicą
78 Michajliszin Bogdan *3.III.1931 +29.X.2017 napis cyrylicą
79 Mikita Anna *1870 we wsi Korowniki k. Przemyśla +1947 napis cyrylicą
80 Mikita Stefan *27.01.1904 +30.10.1948 napis cyrylicą
81 Miksiewicz Karolina przeżywszy lat 51 +02.07.1941
82 Miśków XX +1942 napis cyrylicą
83 Moosowie grobowiec Tomasza i Tekli ; Moos Tomasz *28.12.1863 +15.07.1933
84 Muller -grobowiec "Rodzina Edwardów Mullerów"
85 Muzyczka Karol przeżywszy lat 26 +21.10.1930
86 Nawrocki Roman *13.II. 1928 +25.V.1986 ; Nawrocki Stefania *25.XII.1937 +31.I.1998 napis cyrylicą
87 Nessel Józef przeżył lat 36 +24.XI.1934
88 Niżałowska Karolina nauczycielka ludowa *09.XI.1862 +05.II.1904
89 Nowak Iwan *1864 +1948; Nowak Julia *1867 +1963 napis cyrylicą
90 Nowak Olga *11.XI.1906 +07.VIII.1990 napis cyrylicą
91 Oleszczuk Albina *1904 +1942; Oleszczuk Paweł *1874 +1944; Oleszczuk Julia *1870 +1960
92 Ostaszewski Jewgej przeżył lat 25 +04.XI.1953 napis cyrylicą
93 Ostaszewski Wiktor *19.VIII.1930 +24.XI.1987 napis cyrylicą
94 Oziembłowski Andrzej *1882 +1957; Oziembłowska Katarzyna *1890 +1966
95 Padkowski Wiktoria Józef napis cyrylicą
96 Palinska Ewa *15.09.1941 +17.10.2017 napis cyrylicą
97 Palinski Fedir *24.I.1932 +01.X.2018 napis cyrylicą
98 Pastuszczak Emila *25.12.1935 +9.12.1996 napis cyrylicą
99 Pastuszczak Franciszek lat 27 +20.VII.1936; Pastuszczak Mateusz lat 71 +10.XI.1937
100 Pastuszczak Jan *25.12.1931 +15.06.2019 napis cyrylicą
101 Pastuszczak Julia *8.IV.1907 +15.VIII.1997; Pastuszczak Władysław *1887 +1939 napis cyrylicą
102 Paszyńska Stanisława *1902 +13.VI.1939 napis cyrylicą
103 Pawlaczek Franciszeka *08.03.1897 +30.08.1984 napis cyrylicą
104 Prokop Swjatosław *07.01.1907 +06.05.1988 napis cyrylicą
105 Ptaszyński Jan *1857 +17.III.1902; Schloser Paweł +1869 Rozalia +1875
106 Radzijewski Anton *1892 +1946; Radzijewska Maria *1910 +1991 napis cyrylicą
107 Rogacz Anastazja *1889 +1969 napis cyrylicą
108 Ruczka Seweryn *10.VI.1888 +04.XII.1947; Ruczka Pelagia * 04.VII. 1889 +12.II.1974 napis cyrylicą
109 Rusin Zofia *1871 +1947; Rusin-Bokało Maria *1900 +1959 napis cyrylicą
110 Rzeszowska Zofia *3.XI.1907 +23.VII. 1990 napis cyrylicą
111 Rzeszowski trzy groby bez imion napis cyrylicą
112 Sawkow - Bergtraum Stefania *09.01.1913 +18.09.2008
113 Selzer Maria przeż. lat 56 +10.12.1940; Najukochańsza córka Bajcarówna Alicja przeż 13 mies. +26.03.1941
114 Skiba Maria *17.01.1928 +02.01.2004 napis cyrylicą
115 Słoniowska Helena z Leśków lat 36 +19.III.1950
116 Sowa Józef *1910 +1944 napis cyrylicą
117 Sozanska Katarzyna *1900 +1980; Sozanski Iwan *1898 +1978 napis cyrylicą
118 Stadnik Ewa *17.09.1922 +30.09.1998 napis cyrylicą
119 Stadnik Pańko *09.08.1913 +26.11.1988 napis cyrylicą
120 Stanoszek Andrzej z Rudna żył lat 77 +29.VII.1940
121 Stanoszek Anna z Rudna żyła lat 74 +17.V.1935
122 Szczepaniuk Marja przeżywszy lat 87 +15.02.1932
123 Szczepańska z Buczkowskich Marya *4.VII.1836 +11.XII.1896; Euchelbercer Józio syn Albiny i Krzysztofa *6.VIII.1904 +9.VIII.1905
124 Szczurowski Antoni *25.II.1902 +10.IV.1942
125 Szostak Stanisław przeżył 11 lat +1931
126 Święcicka Rozalia z Dubików przeżywszy lat 66 +12.03.1936; Święcicki Józef przeż lat 70 +28.04.1936
127 Święcicki Jastrzębiec Władysław *18?07 +30.10.18?56
128 Terlecka Antonina *24.12.1912 +30.01.2004 napis cyrylicą
129 Terlecki Piotr * 08.07.1901 +23.10.1987 napis cyrylicą
130 Truba Katarzyna *27.09.1926 +2.05.2012 napis cyrylicą
131 Ullmanin Theresie geboren Minhie *15.X.1811 +28.II.1846 napis niemiecki
132 Wajdowicz Jan przeżył lat 59 +23.06.1892
133 Werschner Danusia zasnęła w 1 wiośnie życia dnia 15.12.1938
134 Werschner Rozalia z Ziębów *1865 +1897
135 Werszner Maria Kamila zmarła w 7 wiośnie życia 1940
136 Wiatrowcy Franciszek *1906 +1981 i Antonina *1899 +1982
137 Wiatrowska Franciszka +1895; Wiatrowcy Franciszek * 1855 +1927 i Mana *1869 +1953
138 Wiatrowska Gabriela *05.06.1941 +16.02.1945
139 Wiatrowska Helena przeżywszy lat 17 +23.01.1906
140 Winiarska Ludmiła zmarła w 7 wiośnie życia 30.08.1930
141 Winnicki Sas Bazyli *1881 +19.IX.1943
142 Wiszniowski Antoni przeżył lat 54 +27.06.1915; Kiziak Eugieniusz w 3 wiośnie życia +24.09.1921
143 Wojtowicz Maria *20.08.1942 +25.02.2003 napis cyrylicą
144 Wojtowicz Pietro *09.09.1936 +24.05.1987 napis cyrylicą
145 Wrzos Eugenia *25.08.1942 +16.02.2015 napis cyrylicą
146 Zaczkiewicz Katarzyna z Kranców +1874 w 40r życia; Zaczkiewicz Bazyli +1903 w 73 r życia
147 Zajączkowski Grzegorz *1882 +20.04.1937; Zajączkowski Jan zginął śmiercią tragiczną *14.01.1910 +06.05.1926
148 zginął na posterunku 08.09.1939 przeżywszy lat 54
149 Zieliński Józef poległ śmiercią bohaterską dnia 11.01.1919 przeżywszy lat 35
150 Zieliński Władysław przeżywszy lat 21 +23.01.1906 ; Grób rodzinny
151 Ziemba Ewa przeżyła lat 50 +13.04.1883
152 Zinkiewicz Marya *1815 +18.04.1885
153 Ziołkowska Bożenka *17.IX.1905 + 21.IX 1905
inwentaryzację przeprowadziła: Romana Saganowska IX.2019
Artykuł przeczytano 327 razy