Ratowanie cmentarzy Kresowych

W 2019 roku Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej już dziesiąty raz realizuje prace związane z ratowaniem starych cmentarzy rzymsko-katolickich na terenie Ukrainy.
Prowadzimy prace porządkowe i remontowe w kilku miejscach za naszą wschodnią granicą. Corocznymi, systematycznymi działaniami objęte są miejsca spoczynku naszych przodków na Wołyniu (m.in. w miejscowości Niemila), a także w miejscowościach Kołomyja, Zimna Woda, Jampil i Stare Sioło.
Otrzymane w bieżącym roku dotacje instytucji pozwalają na realizację kolejnych, poważnych etapów działań na kilku z powyżej wymienionych cmentarzach.
Jednym z zaplanowanych przez Towarzystwo w br. projektów jest zadanie realizowane w ramach programu dotacyjnego „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat 2019” pod nazwą własną „Ratowanie kresowych cmentarzy 2019 poprzez wolontariat”.
Projekt powyższy dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika w wysokości 79,8 % planowanych kosztów.

Pozostałą część Towarzystwo sfinansuje z pozyskanych przez siebie środków własnych.
Dotyczy on remontu i porządkowania niszczejących cmentarzy pomników, mogił i miejsc pamięci, w Zimnej Wodzie koło Lwowa i na Wołyniu – w miejscowości Niemila.

W ramach projektu wykonywać będziemy m.in. następujące prace: wycinka i usunięcie zbędnej zieleni (chwasty, samosiejki, drzewa zagrażające mogiłom i miejscom pamięci), wydobycie z ziemi zapadniętych i przewróconych elementów kamiennych pomników i grobowców, czyszczenie odzyskanych elementów, ustawienie na właściwe miejsce, odnowienie napisów, impregnacja, porządkowanie otoczenia, inwentaryzacja odnowionych i odkrytych mogił, stworzenie wykazu pochówków.
Z uwagi na planowany udział w projekcie grupy młodzieży z Polski i współpraca z miejscowymi środowiskami Polaków spodziewany jest element kształtowania u młodzieży postaw patriotycznych, a w środowisku polskim podtrzymanie i wzmocnienie tożsamości narodowej oraz więzi z macierzą. Ze względu na wolontaryjny charakter uczestnictwa realizowany będzie rozwój form wolontariatu wśród młodzieży.
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej dziękuję Narodowemu Instytutowi Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, a także innym darczyńcom za wsparcie dzieła i umożliwienie działań poprawiających stan remontowanych i porządkowanych przez naszych wolontariuszy miejsc pamięci na Kresach.

Zbigniew Saganowski
Wiceprezes
Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej
Wiceprezes
Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej
Artykuł przeczytano 744 razy