Świątniki 2018 krótkie podsumowanie piórem Gienka Szewczuka
Spotkanie kresowian w Świątnikach k. Sobótki
U podnóża góry Ślęża, w niewielkiej wsi Świątniki, gm. Sobótka, której sołtysem jest niezmordowany Pan Ryszard Godek, w sobotę i niedzielę (15-16.09.) odbyło się już VIII Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich pod patronatem metropolity wrocławskiego ks. abp Józefa Kupnego.
Organizatorami spotkania kresowian z całej Polski i z Czech było nasze Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej oraz Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i parafia św. Józefa Oblubieńca w Nasławicach na czele z ks. proboszczem Adamem Łopuszyńskim.
-> cdn po rozwinięciu wiadomosci
Odbywające się od ośmiu lat spotkania w tej niewielkiej wsi przy Cudownym Obrazie Matki Boskiej Bolesnej z Niewirkowa na Wołyniu są wydarzeniem obejmującym nie tylko region dolnośląski, ale całą Polskę, począwszy od Szczecina po Małopolskę poprzez Pomorze, Kujawy, Lubuskie i Opolszczyznę.
Elementem towarzyszącym są zawsze konferencje popularnonaukowe, wystawy i uroczyste msze święte z oprawą Wojska Polskiego oraz z udziałem polskiego episkopatu i duchowieństwa z Kresów Wschodnich. Nie inaczej było w tym roku.
Uroczystość zgromadziła setki ludzi w różnym wieku, którzy docierali do Świątnik różnymi środkami lokomocji. Czynne były wystawy i wspomnienia: „Renowacja kaplicy w Prusach pod Lwowem”, „Niemila – upamiętnienie ludobójstwa”, „Madonny Kresowe”. „ Samoobrona polska na Wołyniu 1939 -1946”, „Siedem lat przed Matką Bożą Bolesną, spotkania kresowian w Świątnikach”, „Czesi na Wołyniu”, „ Wspomnienie o prof. Henryku Słowińskim”.
W sobotę po uroczystym otwarciu Spotkań przez Ryszarda Marcinkowskiego Prezesa Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, zebranym kresowianom zaprezentował się po raz kolejny zespół wokalny „Leśne Echo” z Lubszy, powiat Brzeg na Opolszczyźnie. Zaśpiewał bliżej nie znane ogółowi piosenki kresowe o domu rodzinnym, dzieciństwie spędzonym na Kresach, matce oczekującej na powrót syna. Kończąc występ piosenką „Upływa szybko życie” zespół nawiązał do poprzedniej inauguracji Spotkań w Świątnikach której dokonał zmarły niedawno Prezes Honorowy TMKK śp. prof. Henryk Słowiński. Członkowie zespołu „zobowiązali” wszystkich, aby obowiązkowo, zdrowi i w komplecie stawili się w Świątnikach za rok.
Po sobotniej Mszy świętej odpustowej, odprawionej ku czci Matki Boskiej Bolesnej przez ks. Piotra Oleksego, proboszcza parafii św. Jadwigi na Kozanowie we Wrocławiu w asyście ks. Adama Łopuszyńskiego, ks. Jana Bagińskiego, księży z Wołynia – ks. Waldemara Szlachtę z Korca i ks. Witolda Kowalowa z Ostroga, odbyła się biesiada kresowa. Dla każdego dostępny był obiad i różne smakołyki kuchni kresowej przygotowane przez miejscowe gospodynie. W przygotowaniach i obsłudze przybyłych gości, pomagali wolontariusze, pomagali wszyscy mieszkańcy wsi Świątniki. Nie zabrakło nawet małego Antosia mimo, że ma on dopiero 18 miesięcy.
Uczestnicy delektowali się słodkościami i ochoczo brali udział w zabawie przy akompaniamencie kapel i zespołów ludowych z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Na scenie zaprezentowały się zespoły: „Uciecho – wianki” z Uciechowa, który
działa od 2010 roku. To 10 osobowa grupa śpiewacza, której przygrywa kapela w składzie akordeon, klarnet i gitara. Kolejny zespół, który zaprezentował się na scenie w Świątnikach to „Dzierżoniowskie Wrzosy” z Dzierżoniowa i „Górzanie” z Piławy Górnej. Zespół folklorystyczny „Górzanie” powstał 1976 roku, a od 1985 roku jest zespołem pieśni i tańca.
Nie zabrakło „naszego eksportowego” zespołu wokalnego „Leśne Echo” z Lubszy k. Brzegu na Opolszczyźnie, który prowadzi działalność od 2004 roku, a od trzech lat, co roku gości w Świątnikach. Zespół z Lubszy rozbawił i roztańczył świątnicką publiczność, dając niemal trzy godzinny koncert piosenek kresowych, ludowych i biesiadnych. Bisów nie przewidziano, gdyż trzeba było już kończyć tak rozśpiewane i roztańczone popołudnie.
Drugi, niedzielny dzień uroczystości w Świątnikach k. Sobótki, rozpoczął się występem artystycznym młodzieży z miejscowej szkoły podstawowej oraz koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W części oficjalnej głos zabrali: V-ce prezes wrocławskiego środowiska 27 WDP AK – Ryszard Kłosiński, przedstawiciel Stowarzyszenia Wołyńskich Czechów z Novego Malina na Morawach – Marek Stancl, prezes Stowarzyszenia ” Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć” Jerzy Mużyło, ks. Adam Łopuszyński miejscowy proboszcz, prezes naszego Towarzystwa Ryszard Marcinkowski.
Prezes Kłosiński odczytał akt nadania odznaczeń przyznanych na wniosek śp. prof. H. Słowińskiego. „Odznaczeniem pamiątkowym za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK” odznaczeni zostali: Andrzej Patuszyński – Sekretarz naszego ZG TMKK , oraz Jerzy Rudnicki z IPN we Wrocławiu (rzecznik prasowy naszego Towarzystwa).
Mszy świętej odprawionej w intencji kapłanów, ojców i braci zakonnych pomordowanych na Wołyniu przez Niemców, Sowietów i nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1945. przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, kapelan Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu, na co dzień proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu.
Celebransami polowej Mszy świętej byli; ks. Tomasz Luboiński, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Szydłowicach, ks. Waldemar Szlachta, proboszcz parafii św. Antoniego w Korcu (Wołyń), ks.Witold Józef Kowalów, proboszcz parafii NMP w Ostrogu na Wołyniu, ks. Adam Łopuszyński, proboszcz miejscowej parafii w Nasławicach oraz ks.Wacław Kuriata z Mirkowa.
Do kresowian zebranych na uroczystości w Świątnikach, swój list skierował metropolita wrocławski. ks. abp Józef Kupny.
„Trudno zapomnieć Wasz entuzjazm, radość z bycia razem, a przede wszystkim ogromną cześć, jaką otaczacie obraz Najświętszej Maryi Panny przywieziony po wojnie do Świątnik z Niewirkowa na Wołyniu. Cieszę się, że Wasza inicjatywa szybko zyskała miano międzynarodowej, przyciągając tak wielu ludzi. Przyjęte wcześniej zobowiązania uniemożliwiają mi osobistą obecność, jednakże doceniając ich wagę, pragnę być z Wami duchowo, przesyłając serdeczne pozdrowienia oraz podziękowanie za część, jaką otaczacie Matkę Najświętszą, oraz za kultywowaną pamięć o historii naszego narodu i Kresów Wschodnich. W ten sposób kształtujecie w młodym pokoleniu szacunek do wartości, które zawsze były bliskie każdemu Polakowi, ucząc w ten sposób pięknego i zdrowego patriotyzmu.”
Kazanie wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski mówiąc, że jeżeli chcemy żyć wygodnie, dobrze, miło i sympatycznie, otoczeni zaszczytami i dobrami materialnymi, to w sensie duchowym życie tracimy. A jeżeli cierpimy dla Ewangelii, musimy znosić prześladowanie, płynąć pod prąd poprawności politycznej, wtedy życie od strony duchowej zachowujemy. Kaznodzieja nawiązał do męczenników kościoła dobrze znanych z historii naszej Ojczyzny – św. Wojciecha, św. Andrzeja Boboli. W dalszej części homilii, nawiązując do współczesnych czasów, wspomniał o błogosławionym męczenniku ks. Jerzym Popiełuszko i św. Maksymilianie Marii Kolbe, który stracił swoje życie, by uratować drugiego człowieka. Mówił o pobycie w jednostce wojskowej w Brzegu, gdzie spotkał człowieka uratowanego przez św. Maksymiliana. Mówił o ludobójstwie ukraińskich nacjonalistów. Z ich rąk na Kresach zginęło ok. 160 kapłanów. Patrząc na dzieje naszej ojczyzny, nie trzeba nikomu przypominać, że słowa Chrystusa o wzięciu krzyża były realizowane przez pokolenia kapłanów i zakonników. To właśnie dzięki Kościołowi w czasach zaborów, okupacji, komunizmu udało się przenieść wartość niepodległości w narodzie.
Kończąc zacytował słowa wyjęte z Ewangelii według św. Mateusza (Mt 16, 21-27) „Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się wyrzeknie samego siebie, weźmie swój krzyż i naśladuje Mnie.”
Po Mszy św. prezes Florian Kuriata ze Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie odznaczył prezesa Naszego Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej – pamiątkową odznaką za zasługi dla Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie.
Po Mszy św. przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, uczestnicy uroczystości na czele z Kompanią Honorową Wojska Polskiego i pocztami sztandarowymi przeszli na miejscowy cmentarz przy kościele Matki Boskiej Bolesnej. Odegrano hymn państwowy, odczytano Apel Poległych – pomordowanych męczenników kościoła. Po salwie honorowej, prezesi – Ryszard Marcinkowski i Ryszard Kłosiński oraz ks. Witold Józef Kowalów z Ostroga na Ukrainie, dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej pomordowanym kapłanom, ojcom i braciom zakonnym. Na kamiennej tablicy widnieją 53 nazwiska pomordowanych duchownych. Pod nazwiskami widnieje dopisek skierowany do młodego pokolenia: "Krew męczenników ziarnem dla młodych świadków".
Delegacje władz samorządowych, stowarzyszeń kresowych, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy Świątnik złożyły pod tablicą wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyły występy zespołów ludowych z Dolnego Śląska.
Relację telewizyjną z uroczystości w Świątnikach będzie można obejrzeć na TVP 3 (Wrocław) w sobotę 22 września 2018r. o godzinie 18.00 w programie „ Drogi wiary”.
tekst i zdjęcia;
Eugeniusz Szewczuk
Artykuł przeczytano 1297 razy