Józef Julian Jamróz Odznaczony przez Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej
Zdjęcia nr 1 i 2
W piątek 6 maja 2016 roku podczas uroczystego spotkania wrocławskiego środowiska byłych żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, na wniosek Koła Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w Brzegu, Julian Józef Jamróz – goniec 27 WDP AK, został odznaczony pamiątkowym medalem 70 - lecia wysiedleń z Kresów przyznanym przez Zarząd Główny TMKK.
Dekoracji medalem dokonał prezes środowiska wrocławskiego 27 WDP AK i zarazem Honorowy Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu profesor Henryk Słowiński.
Józef Julian Jamróz przyszedł na świat dnia 5 maja 1931 roku, tak więc ukończył 85 lat. Urodził się w Międzyrzeczu Koreckim powiat Równe , na Wołyniu. Od dziecka wychowywany był w duchu patriotycznym, bowiem ojciec z zawodu krawiec był komendantem miejscowego „Strzelca”, zabierał małego Juliana na różne uroczystości państwowe organizowane przez KOP w Niewirkowie.
Kiedy miał 2 lata i 7 miesięcy stracił ukochaną matkę. Wraz z nadejściem wojny widział pogrom mieszkańców żydowskiego getta.
Niewiele później z rodziną musiał uciekać ze swojego miasteczka do Równego, gdyż wydano na nich banderowski wyrok śmierci.
W Równem został gońcem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, przenosząc ważne meldunki do poszczególnych komórek AK.
Chodził z przesyłkami ściśle wyznaczonymi trasami. Znajdowali się na nich obserwatorzy z konspiracji, sprawdzając, czy dobrze wykonuje zlecone zadanie.
Otarł się nawet o kpt. Leopolda Świkłę, dowódcę okręgu AK. Koniec wojny zastał go w Rzeszowie. Zamieszkał w Brzegu.
Przepracował najpierw na kolei, potem w energetyce łącznie 42 lata. Z żoną Halszką ze Lwowa dochowali się dwóch synów i dwojga wnucząt.
Tekst: Eugeniusz Szewczuk
Zdjęcia: Andrzej Patuszyński
Artykuł przeczytano 2008 razy