Kołomyja 2015

Remont cmentarza kołomyjskiego w roku 2015 był kolejnym – szóstym - etapem jego odbudowy, prowadzonej przez wrocławskie koło Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Akcja miała miejsce w dniach 31 lipca – 9 sierpnia. Z Wrocławia do Kołomyi wyruszyło wraz ze sprzętem i koniecznymi środkami 5 osób - Mieczysław Stachniewicz, Emilia Danilecka, Agata Ganczarska oraz Roma i Zbigniew Saganowscy.




Zanim jednak dojechaliśmy do Kołomyi, po drodze, zatrzymaliśmy się w Zimnej Wodzie, aby na tamtejszym cmentarzu posadzić, zabrane z Wrocławia, rośliny ozdobne, na przygotowanych ku temu w lipcu, mogiłach. Wraz z Wiktorią Kuczyńską, w domu której gościliśmy podczas remontu cmentarza zimnowodziańskiego, dokonaliśmy obsadzeń, m.in. u Fr. Billiana, Stanisława i Józefy Koncewicz, Józefa Kaznowskiego, Karoliny Niżałowskiej oraz Marii, Julianny i Adolfa Assmannów.


Po tych czynnościach mogliśmy ruszyć w dalszą podróż, by na wieczór zameldować się w Kołomyi, w gościnnym domu Sanojców. Gospodyni Ulana – jak zawsze tęsknie nas wyczekując - powitała serdecznie i przyjęła pod swoją, ponad tygodniową, opiekę.

Jeszcze tego dnia spotkaliśmy się na cmentarzu z panem Włodzimierzem Hułajem, wiceprezesem Towarzystwa Kulturowego Polskiego im. A. Mickiewicza w Kołomyi, z którym od kilku lat współpracujemy podczas naszych akcji, uzyskując dużą pomoc organizacyjną, a także jego udział w prowadzonych na cmentarzu pracach. Omówiliśmy wspólnie plan działań i ustaliliśmy potrzeby, umożliwiające sprawne przeprowadzenie akcji.
Po wypakowaniu i zabezpieczeniu całej zawartości naszego samochodu, koniecznej podczas prac, dokonaliśmy rekonesansu i rozeznania sytuacji.

Okazało się, że niezmiennie, pierwszymi niezbędnymi pracami będą działania związane z usuwaniem chwastów i dużych zarośli oraz zbieranie i usunięcie wszelkiego rodzaju śmieci (butelki, puszki, kartony, opakowania po produktach spożywczych itd.). Dopiero po oczyszczeniu części terenu będzie można swobodnie działać przy grobowcach i pomnikach.
Z niemiłym zdziwieniem spostrzegliśmy również, że - jak w poprzednim roku - „ktoś” pozbierał z cmentarza część śmieci i ustawił je, w workach foliowych, przy alejce głównej, nieopodal kaplicy, pozostawiając tak bez wywozu, poza teren cmentarza. Tak więc znowu, oprócz świeżo zbieranych odpadów, przyszło nam jeszcze sprzątać po czyimś sprzątaniu. To samo dotyczyło wielu pryzm z zebraną, zeschłą już do naszego przybycia, roślinnością w głębi cmentarza.



Z racji naszej wieloletniej, systematycznej działalności na tym cmentarzu, obszar porządkowany w poprzednich latach wymagał tylko wykoszenia niewysokich (do 1 m) zarośli oraz wyzbierania śmieci.
Natomiast teren, który planowaliśmy porządkować dokładnie i systemowo w obecnym roku okazał się zarośnięty bardzo intensywnie i to w dodatku wieloma wysokimi, zdrewniałymi, grubymi samosiejkami.
Uzyskanie w tym terenie dostępu do mogił wymagało wiele nakładu pracy i zastosowania siekier, piły spalinowej, kosy spalinowej oraz szpadli.


Teren intensywnego działania objął tym razem środkową część cmentarza, za kaplicą cmentarną, po lewej i prawej stronie od alejki głównej.
Jak w ubiegłych latach, tak i tym razem należało poprawić, lub dokończyć napisy lub prace kosmetyczne przy niektórych mogiłach, które zostały uporządkowane w poprzednich akcjach, gdyż pośpiech, a czasem ludzka ręka spowodowały konieczność ponownej pracy przy nich. Tak było z wielkim pomnikiem na grobowcu Sawczyńskich, który ustawiony z ogromnym mozołem ubiegłego roku, został po naszej akcji przewrócony i trzeba go było ponownie dźwigać na właściwe miejsce.


Fot. 16 Przewrócony przez osiłków pomnik Sawczyńskich (dodatkowo poniszczony sprayem)
W kolejnych dniach pobytu w Kołomyi prowadziliśmy mozolne prace przywracające środkową część cmentarza do wyglądu pozwalającego dojrzeć schowane dotychczas w zaroślach i ziemi mogiły i pomniki, a także przywrócić znaczną część napisów nagrobnych do czytelnego stanu.

Fot. 17 Roma myje ciśnieniowo pomnik

Fot. 18 Pan Włodzimierz wycina kosą spalinową chwasty

Fot. 19 Mietek wydobywa z ziemi kolejny pomnik, a Emilka czyści szczotką inny

Fot. 20 Próba odczytania napisów

Fot. 21 Agata odnawia napisy

Fot. 22 Kontynuacja malowania napisów na pomniku
Jak w latach poprzednich, w nasze prace włączyły się miejscowe dzieci, które – w zależności od nastroju i chęci – zbierały śmieci, lub czyściły pomniki

Fot. 23 Zaprzyjaźnione dzieci czyszczą szczotkami i szpachelkami mech i glony
Do działań dołączyli także wypróbowani nasi znajomi i przyjaciele, którzy, w miarę możliwości czasowych i fizycznych, wspomagają nas corocznie. Są nimi pan Stanisław Baraniuk, pani Teresa Semczuk, starsza pani Maria, Mirek (brat Ulany), pani Marysia (skarbnik Towarzystwa im. Mickiewicza), a Miszę Zacharuka, pracującego z nami w poprzednich latach, zastąpił w tym roku jego brat Wasia, gdyż Misza przebywał w wojsku.

Fot. 24 Pan Stanisław Baraniuk wycina siekierą samosiejki drzewek

Fot. 25 Pan Stanisław i Roma przy spalaniu wyciętych chwastów i suchych gałęzi – pan Stasiu zawsze spragniony jest rozmów z Polakami z kraju, do czego jest okazja w trakcie wspólnych prac na cmentarzu



Fot. 28 Pani Marysia (skarbnik Towarzystwa im. Mickiewicza) – przy całodziennym „urobku”

Fot. 29 Mirek, Wasia i Mietek ustawiają wydobyty z ziemi element pomnika Piotra Ryczaka naprowadzają

Fot. 30 … i zestawiają element górny („czapkę”) kolejnego ratowanego pomnika

Fot. 31 Jak widać – ten rejon całkowicie wykoszony, pomniki podniesione, umyte, odmalowane, więc trójnóg z wciągarką „wędruje” w następny, zaniedbany obszar
Nieocenioną pomoc niósł nam pan Włodzimierz Hułaj. Poza codzienną, ciężką pracą przy wykaszaniu wysokich chwastów i drzewek kosą spalinową (Fot. 18), służył czasem i zaangażowaniem w kontaktach z miejscowymi władzami, dzięki czemu wszystkie zalegające, a także zebrane przez nas śmieci zostały wywiezione poza teren cmentarza.
Na cmentarzu pracowała także córka pana Włodzimierza, pani Irena Hułaj-Nazarowa, która również umożliwiła nam poznanie, w czasie wolnym, zasobów Muzeum Huculszczyzny i Pokucia, oprowadzając nas po nim.

Fot. 32 Pani Irena Nazarowa-Hułaj uprząta i spala zeschłe odpady roślinne
W trakcie prac na cmentarzu wspomogli nas również członkowie rodzin Łopaczak, Ostapczuk i Perekasza, a także pan Benedykt Kalafatiuk. Do działań włączył się również któregoś dnia wikary parafii św. Ignacego Loyoli ks. Rafał Chajduga, a ks. proboszcz Michał Jaworski wraz z kilkoma ministrantami usunął z cmentarza część powalonego wichurą drzewa.

Fot. 33 Pan Benek uprząta skoszoną przez pana Włodzimierza zieleń

Fot. 34 Chłopcy czekają na dalsze dyspozycje

Fot. 35 Młodzież porządkuje obszar cmentarza

Fot. 36 Wymyte znicze szklane mogą służyć ponownie po uzupełnieniu wkładu

Fot. 37 Ujawnione zdolności malarskie

Fot. 38 Ks. wikary Rafał Chajduga – hm!.. Wygląda jakby podsycał „piekielny” ogień (?)


Fot. 40 Miło popatrzeć jaki ruch!

Fot. 41 W „szczycie” było nas około 20 osób (żeby tak codziennie?)

Fot. 42 Piątkowy koniec pracy (niektórzy zasępieni, inni radośni?)


Fot. 44 Część męska chyba bardziej uśmiechnięta(?)
Prace przebiegały sprawnie i – szczęśliwie - bez poważniejszych urazów, o które przecież w trakcie tego typu działań, nie jest trudno.


Fot. 46 „Paweł, spokojny, nie wadził nikomu…”

Fot. 47 … tu także


Fot. 49 „… Gaweł, najdziksze wymyślał swawole”

Fot. 50 „To pies, to zając – między stoły, stołki, Gonił, uciekał, wywracał koziołki”

Fot. 51 Wygląda tak, że czas na cmentarzu można spędzić przyjemnie(?)

Fot. 52 Trudna sztuka odszyfrowywania „zatartych” napisów

Fot. 53 Agata „na myjaku”

Fot. 54 Emilka czyści rdzę z tabliczki pomnikowej i podgląda Mietka
Odkryte z zieleni i ziemi, podniesione, wymyte i odmalowane pomniki pozwoliły dotrzeć do nazwisk kolejnych pochowanych na cmentarzu osób i związanych z nimi informacji.

Fot. 55 Wydobyty z ziemi i odnowiony pomnik Karoliny Kohlmann

Fot. 56 Pomnik Katarzyny i Antoniego Sanojców po remoncie
Grobowce, którymi opiekujemy się w sposób szczególny (Kraśniccy, Piskozubowie, Księża itd.) zostały oczyszczone z naniesionych przez przyrodę elementów. Z zadowoleniem stwierdziliśmy, że obsadzone wokół grobowca czaszowego księży bluszcze przyjęły się i jest szansa, że po kilku latach pokryją ten grobowiec ładnym, zielonym dywanem.


Fot. 58 Po akcji - uprzątnięty i zapalone znicze

Fot. 59 Grobowiec rodziny Gerstel, usytuowany na samym końcu cmentarza, przy którym zostało nieco uporządkowane otoczenie i zamocowana tabliczka z nazwiskiem babci Wołodii Sanojcy (widok fragmentu otoczenia)

Fot. 60 Grobowiec po uporządkowaniu

W czasie tej akcji uprzątnęliśmy obszar pomnika poświęconego Polakom, ofiarom z lat 1918-19 obozu internowania na Kosaczowie, gdyż jest on ciągle zaśmiecany. Duża ilość szkieł, śmieci, opakowań itp. nie przydaje temu miejscu należnej powagi i właściwego wyglądu. Postanowiliśmy więc przeznaczyć część czasu na pracę w jego rejonie.
Zebrane z otoczenia zeschłe elementy organiczne zostały spalone, a niedegradowalne śmieci zebrane do worków i usunięte. Wokół betonowego postumentu z krzyżem usunęliśmy chwasty, a na to miejsce posadziliśmy rośliny ozdobne.

Fot. 62 stan otoczenia pomnika Kosaczowian przed porządkami

Fot. 63 postument krzyża pomnika obrośnięty trawą (widok ogólny pomnika)

Fot. 64 Uprzątnięte otoczenie pomnika

Fot. 65 Rośliny ozdobne nasadzone wokół postumentu betonowego

Fot. 66 Pomnik po uporządkowaniu
Bardzo przykrym faktem jest to, że za pomnikiem Kosaczowian, w końcowym narożniku cmentarza, występuje ogromnie duże zaśmiecenie, stwarzające obraz jakby było to wysypisko śmieci.
Miejscowi mieszkańcy z okolicznych bloków pozwalają sobie wyrzucać tu różne zbyteczne przedmioty. Od niezliczonej ilości opakowań z tworzywa sztucznego, poprzez meble, szmaty, stare telewizory, części samochodowe itp.
Widok tego obszaru jest bardzo przygnębiający. Dzieje się to na terenie, na którym widoczne są jeszcze mogiły.
Ustawione w koło szerokie pniaki powalonego drzewa – jak fotele - wskazują na to, że jest to miejsce biesiad nieciekawego elementu społecznego, co sprzyja procederowi coraz większego zaśmiecania tej części cmentarza.
Niewielką część tego śmietniska udało się nam załadować na użyczoną przez miasto ciężarówkę i została ona wywieziona. Niestety, ze względu na ograniczenia czasowe oraz dostępność transportu, większość zanieczyszczeń pozostała, bezczeszcząc miejsce spoczynku dawnych Kołomyjan.

Fot. 67 Końcowy fragment obszaru cmentarza (za pomnikiem Kosaczowian)

Fot. 68 Nieprzydające godności miejscu składowisko śmieci

Fot. 69 Ustawione w krąg – do biesiadowania - pieńki

Fot. 70 Lampy samochodowe

Fot. 71 Komentarz chyba zbyteczny(?)
Ogarnięty naszymi działaniami w 2015 roku obszar cmentarza zyskał uporządkowany wygląd. Kilkadziesiąt kolejnych mogił (tablic, pomników, grobowców, figur) odzyskało wygląd przypominający ich pierwotny stan. Wiele zostało podniesionych z ziemi umożliwiając przerwanie ich erozji oraz rozpoznanie pochowanych w tych miejscach osób.

Fot. 72 Uzupełniony (bez 1 wyrazu) napis – por. fot. 15

Fot. 73 Uporządkowany fragment obszaru cmentarza

Fot. 74 Fragment z fot. 14 po akcji
Wszyscy członkowie ekipy wytrzymali trudy pracy i wyjazdu. Jedyną poniesioną stratą było „rozsypanie” się, praktycznie w ostatnim dniu użytkowania, silnika agregatu prądotwórczego, co będzie problemem w perspektywie następnych wyjazdów remontowych.
Akcja pozwoliła na uporządkowanie kolejnego obszaru nekropolii kołomyjskiej, przywracając godny wygląd coraz to większej jej części, a także przywracając pamięć (poprzez odkryte i odmalowane napisy) kolejnym naszym przodkom, spoczywającym na Kresach.
Na zakończenie akcji rozstawiliśmy symbolicznie na grobach zapalone znicze, a ks. Rafał Chajduga odprawił przed kaplicą mszę św. za pochowanych tam zmarłych.

Fot. 75 Rozstawianie zniczy

Fot. 76 Ksiądz Rafał odprawia mszę św.

Fot. 77 Podczas mszy św.
W trakcie pobytu, tradycyjnie już, skorzystaliśmy z uroków Prutu, udając się nad rzekę sobotniego popołudnia. Specjalnością Ulanki stało się już przygotowanie na grilla makreli (skumbrii), które po upieczeniu zostały przez nas z wielkim smakiem skonsumowane. Kąpiel w przyjemnej wodzie i śpiewy z gitarą pozwoliły na miłe spędzenie czasu do samego wieczoru i umożliwiły zregenerowanie sił po całotygodniowej pracy na cmentarzu.

Fot. 78 Panie weszły do wody pierwsze – choć niestety jeszcze nie w strojach

Fot. 79 Pyszności włożone na ogień

Fot. 80 .. i po grillu

Fot. 81 Czym chata bogata…

Fot. 82 Później już było tylko coraz przyjemniej
Pobyt w Kołomyi po raz pierwszy Agaty i Emilii pozwolił im na poznanie zakamarków i klimatu tego miasta, a nam pozostałym, wieloletnim bywalcom, na odświeżenie znajomości miasta i jego mieszkańców.

Fot. 83 Gdyby ktoś miał wątpliwości gdzie leży Ukraina(?)

Fot. 84 Roma z Mietkiem robią drobne zakupy

Fot. 85 Emilka z Dorotką jeszcze się wahają (cokolwiek by się pod tym nie kryło?)

Fot. 86 Wstąpiliśmy także na stary, przedwojenny cmentarz greko-katolicki, na którym można znaleźć całkiem sporo nazwisk polskich
Wszyscy któregoś dnia po pracy wybraliśmy się do Muzeum Huculszczyzny i Pokucia, po którym oprowadziła nas pani Irena Nazarowa-Hułaj, pokazując cenne okazy wystawiennicze i opowiadając historię tego regionu, za co jesteśmy serdecznie wdzięczni.

Fot. 87 Budynek muzeum

Fot. 88 Zasłuchani uczestnicy odwiedzin muzeum

Fot. 89 Pani Irenka opowiada o dziejach regionu
Pożegnalna kolacja w domu naszej gospodyni Ulany Sanojcy pozwoliła podsumować i uporządkować wrażenia oraz podziękować jej za gościnę, opiekę i współpracę oraz niezmiennie rodzinną atmosferę życzliwości dla nas.

Fot. 90 Obdarowana - w podzięce za serdeczność - bukietem róż Ulana okazała wielką radość

Fot. 91 Jeden z wieczorów w gościnnym domu Ulany
W drodze powrotnej z Kołomyi wstąpiliśmy do Starego Sioła, aby tam posadzić otrzymane od Ulany rośliny, na co przygotowaliśmy, jeszcze podczas pobytu w Zimnej Wodzie w lipcu, groby gen. Wybranowskiego, Orlęcia Lwowskiego Żurowskiego i Franciszka Doleczka. Po dokonaniu nasadzeń, zapaleniu zniczy i modlitwie, zahaczyliśmy, dla Agaty i Emilki, o starosielski zamek, po czym udaliśmy się w końcowy etap drogi powrotnej, zakończając szczęśliwie wyjazd we Wrocławiu.

Fot. 92 Mietek przygotowuje ziemię do nasadzeń u gen. Wybranowskiego

Fot. 93 … oraz u Doleczka, a Agata zajmuje się zniczami

Fot. 94 Roma, tymczasem, po obsadzeniu Wybranowskiego i Doleczka zajęła się grobem Żurowskiego

Fot. 95 Emilka zasila wodą świeże nasadzenia

Fot. 96 No i efekt końcowy

Fot. 97 Na dziedzińcu zamku w Starym Siole

Fot. 98 Ekipa „Kołomyja-2015” w komplecie
Chciałbym podziękować wszystkim życzliwym osobom i firmom, dzięki którym tegoroczna akcja porządkowania i remontu cmentarza w Kołomyi mogła być zrealizowana.
Należą do nich m.in:
Wolontariusze – Agata, Emilia, Mietek, Roma,
Goszcząca nas od lat i opiekująca się nami Ulana Sanojca.
Osoby włączające się w pracę na cmentarzu, które wymienione zostały powyżej, ale wśród nich należy podkreślić ogromny wkład w akcję pana Włodzimierza Hułaja.
Firmy – darczyńcy (Szanowni Prezesi, Dyrektorzy, Zarządy i Właściciele): Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie, INSS-POL z Wrocławia, DAF z Trzebnicy, Gerpol z Mokronosu, Pan Prezydent Legnicy, Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, PKP Cargo S.A. Dolnośląski Zakład Spółki, Pani Marta Morawiecka,
Parafie (Wielebni Księża Proboszczowie i Parafianie), w których mogliśmy kwestować: Matki Bożej Różańcowej weWrocławiu Złotnikach, Św. Jerzego i Podwyższenia Krzyża Św. We Wrocławiu Brochowie, Miłosierdzia Bożego we Wrocławiu Gądowie, Św. Apostołów Piotra i Pawła (katedralna) w Legnicy, Św. Jacka w Legnicy,
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Miłośników Kołomyi Pokucie
Harcerki Zawiszaczki oraz harcerki ZHR i ZHP z Legnicy i Wrocławia – przeprowadzające kwesty w parafiach
Komisja Oddziałowa NSZZ Solidarność w Węglińcu i Związek Zawodowy Maszynistów w Węglińcu - w PKP CARGO S.A. Dolnośląskim Zakładzie Spółki.
Anonimowe oraz niewymienione z nazwiska i imienia Osoby Prywatne, które przekazały na cel akcji datki pieniężne i włączyły się w jakikolwiek inny sposób w realizację akcji.
Wszystkim (także tym niewymienionym) bardzo serdecznie dziękuję.
Zbyszek Saganowski
DODATEK
Kołomyja – nazwiska pochowanych (część listy)
Lp. Nazwisko Uwagi
1 Abrahamowicz Stefan
2 Abrahamowicz z Zaleskich Rozalija
3 Ananiewicz Zuzanna Paulina
4 Aschenbrenner Franciszek
5 Asłan Mikołaj
6 Bajewski Wincenty
7 Baraniuk Michał
8 Barańska Marya Felicya Oswalda urodzona Aranyos Tellek de Szeiff
9 Batkowska z Jaworskich Helena
10 Beck Franciszek
11 Bednaroska (Bednarowska?) z Tymoczków Agnieszka
12 Beer Karol
13 Beer Mieczysław Karol
14 Bernacki Feliks Kamil
15 Białowąs Tadeusz
16 Bielenda Tadeusz
17 Bilińska Karolina z Kozubowiczów
18 Bilińska Marian
19 Biskupski Leon
20 Biskupski Lubin
21 Błażek Rudolf
22 Błoński Albin
23 Bokłaszewska z Marków Antonina
24 Bonifacius
25 Bosichkovich Emilie geb. Kurzweil
26 Bosichkovich Franz
27 Brodowski
28 Brunnik Assinger Caroline geb. Hain
29 Brunnik Johan
30 Budzianowska Antonina
31 Budzianowska Bronisława
32 Budzianowska Katarzyna
33 Budzianowska ze Smoniowskich Marya
34 Budzianowski Michał
35 Chrzanowska Magdalena
36 Chrzanowska z Budzianowskich Anna
37 Chrzanowski Franciszek
38 Chrzanowski Józef
39 Ciesielska
40 Ciesielski
41 Czarnota Mieczysława
42 Czaykowski Józef
43 Czaykowski Kazimierz
44 Czechowicz Halunia
45 Czerniatowicz Cesia
46 Czernik Maryan Ludwik
47 Czerwiniecki Stanisław pisane cyrlicą
48 de Kleczyński z Kleczynów Witold
49 de Kuczyńska Anna
50 de Schouppe Vincentius
51 Denasiewicz Witold
52 Dębicka Marcyanna
53 Dębicka(?) z Bondarowiczów Rosalia (Rozalia)
54 Dębicki Adam
55 Dębicki Jan
56 Dębicki Kazimierz
57 Dębska Pelagia
58 Dębska z Romanowskich Maria
59 Dębski Jan
60 Dobrzańska Ferallowa Paulina z Domiczków herbu Częstopian
61 Dolińska z Siwińskich Rozalia
62 Doliński Antoni
63 Doliński Kazimierz
64 Domańska Jancia
65 Duda Wincenty
66 Dzierzkowska z Zawidzkich Marcjanna
67 Dzierzkowski Franciszek
68 Dzierzkowski Jan
69 Dziobek Joanna
70 Edler Josef von Bozziano
71 Erbenowa z Liebhartów Amalia (Erben Amalia)
72 Fiedura Józef
73 Filipowicz
74 Frantsek
75 Garbiński Roman
76 Gerstel Ignatz
77 Gerstel Krystyna
78 Gerstel Rozalia
79 Gerstel z Jaworskich Ludwina
80 Głowacki Jan
81 Gorgoń Jan
82 Grochowski Józef Stanisław
83 Gruszczyńska Anna (?)
84 Gruszczyńska z Piskozubów
85 Gruszczyński Franciszek
86 Gruszkowska z Piotrowskich Helena Marya
87 Gulbiński Karol
88 Hajdijczuk Helena z domu Gresik
89 Hak Haczewski Ernest Antoni
90 Hoenigsberg Piotr (Hönigsberg?)
91 Hoffmanówna Binusia (Hoffman Binusia)
92 Hoffner Ferdynand (Höffner?)
93 Hoffner Leopold (Höffner?)
94 Honigsbergowa z Sidorowiczów Janina (Hönigsberg?)
95 Huber Józef (Juzef)
96 Huber Katarzyna
97 Huberth(?) Antoni
98 Humeniuk Marcin
99 Hummel z Angiermanów Józefa
100 Hurlak Demitr
101 Ilków Michał
102 Ilków z Pragerów Rozalia
103 Ilnicki
104 Ilnicki Józef
105 Izdebska Józefa z Markowskich
106 Jackowicz Paulina
107 Jakubowiczowa ze Stefanowiczów Kajetanna (Jakubowicz)
108 Jamrozy Michał
109 Janczewski Piotr
110 Janicki Józef
111 Jaworska
112 Jaworski Karol
113 Jazłow Michał
114 Kałafatiuk Karol
115 Karg Jan
116 Karpińska z Czerników Julja
117 Kaufleutner Anna
118 Kaufleutner Cacylia (Cecylia?)
119 Kawalcówna Lusia (Kawalec)
120 Kleczyński Marian
121 Klejmenow Iwan Aleksejewicz pisane cyrlicą
122 Klejmenowa Olga Stepanowna pisane cyrlicą
123 Kohlmann Karolina
124 Kolbuszewska Janina z Jorcaków
125 Kondratowa (?) z Łowickich Jarosława pisane cyrlicą
126 Kopitko Iwan (Kopytko Jan) Mikołajowicz pisane cyrlicą
127 Kopystyńska Minia(?)
128 Korabiowska Wincentyna
129 Korczak Skoruta-Skorewicz Leopold
130 Kordes Wilchelm
131 Korostyńska Jadwiga
132 Korzeniowska Ludwika
133 Kostrubiak Lola (Kostrubiakówna)
134 Kowalczuk Konstancja
135 Kowalczuk Paweł
136 Kozakiewicz Jan
137 Kozłowscy
138 Kozłowska
139 Kozłowska z Rutkowskich
140 Kraśnicka z Wisłockich Amalia
141 Krobicka z Gołaszewskich Teofila
142 Kropaczek
143 Kropaczkowa z Szaprowskich Antonina (Kropaczek)
144 Krzywy Szymon
145 ks. Busch Waleryan
146 ks. Girka Józef
147 ks. Piskozub Michał
148 ks. Skowroński Józef
149 ks.Angyal January
150 Kszywonosikowa z Telichowskich Emilia (Kszywonosik, Krzywonosik?)
151 Kuczkowska z Mochnackich Marya
152 Latscher Juliusz
153 Lechnik Michał
154 Lewandowska Anna
155 Lewicka z Wirskich Janina
156 Liebhart Gustaw
157 Lipińska Marta
158 Lubieniecki Jan Tadeusz Aleksander
159 Łazaruk z Zarzyckich Rozalia
160 Łowicka z Bokłaszewskich Antonina
161 Łuczecka Marya
162 Łuczyńska z Orzelskich Anna
163 Łukasiewicz Bronisław
164 Łukasiewicz Danuta
165 Łukasiewicz Józef
166 Łukasiewiczowa z Jakubowiczów Zofia (Łukasiewicz)
167 Łyszkiewicz Dominik
168 Mackiewicz Robert
169 Mackiewicz Zofia
170 Maczek Franciszek
171 Maczek Helena
172 Maczek z Karpińskich Aniela Antonina
173 Madurowiczowa z Chauerów Ludmiła (Madurowicz)
174 Marencz (?) Józef (Juzef)
175 Matula Oleś (Aleksander?)
176 Melnyczuk z Patkowskich Lucyja
177 Milewski Walenty
178 Mitschowa z Thulliów Antonina
179 Moczulski Eustachy
180 Mogiła Bielewicz Józef
181 Mück Wilhelm
182 Mückowa ze Słoneckich (Mück)
183 Müller
184 Müller Gustaw
185 Nabagła Karolina
186 Nabagła Szymon
187 Nemethy Leopoldo
188 Niedobijczuk
189 Niewiadomski Prus Władysław
190 Nowakowska
191 Nowina Przysiecki Władysław
192 Ottmann Aleksander
193 Ottmannowa z Wiesnerów Sydonja
194 Pańczuk Roman
195 Patkowska Franciszka
196 Patkowska Paulina
197 Patkowski (?) Sebastian
198 Patkowski Józef
199 Patkowski Ludwik
200 Pawska z Dobrochowskich Marta
201 Pawski Wiktor
202 Pechmann Grete
203 Pilgram Karol
204 Piskozub Anna
205 Piskozub Antoni
206 Piskozub Jan
207 Piskozub Karol
208 Piskozub Michał
209 Piskozub z Seniukuw Karolina
210 Popieluch Antonina
211 Popieluch Feliks
212 Popieluch Ignacy
213 Popieluch Jan
214 Postępski Stanisław
215 Poterałowicz Faustyn Władysław
216 Prager Franciszek
217 Prager z Blechingerów Katarzyna
218 Preis z Biskupskich Zofia
219 Prus Grzybowska Maria z Czeczel. Nowosieleckich
220 Putzlacher Sosińska z Lisowskich Joanna
221 Raczkowski Henryk
222 Rasch Wihelm Zygmunt
223 Rawicz Jasiński Zdzisław
224 Reiner Jan
225 Ressig Karol
226 Ressig Maria Klara
227 Roszko de Augustynowicz Honorat ….
228 Rybczyńska Agnieszka
229 Rybiński Władzio (Władysław)
230 Ryczak Piotr
231 Rylski Józef
232 Rymarska Marya
233 Rzepecka Jadwisia
234 Sanojca Antoni
235 Sanojca Józef
236 Sanojca Katarzyna
237 Sareiss (?) Heinrich Rudolf
238 Sasulicz Wacław
239 Sasulicz ze Słupeckich Henryka
240 Sawczyńska de Ostoja ze Stębleckich Julja
241 Sawczyńska Franciszka
242 Sawczyński Michał
243 Sawczyński Stanisław
244 Sawczyński Tytus August
245 Schaller Józef
246 Schmitzer Emilie geb. Filipek
247 Schmitzer Josef
248 Scholzowa z Torosiewiczów Kazimiera (Scholz)
249 Schweitzer Elzbieta
250 Siemicinowska Wanda
251 Sitarz Antoni
252 Sitnikiewicz z Zaczków Zofia
253 Skowrońska Karolina
254 Skowrońska z Zaleskich Malwina
255 Skowroński Marcin
256 Skrupski Piotr
257 Skrzyński Tadeusz
258 Skrzyński Witold
259 Skwarczyński Władysław
260 Sławińska
261 Sławińska ze Szczepańskich
262 Słonecka z ….
263 Słonecka Zofia
264 Słonecki Alfred
265 Słonecki Bronisław
266 Słonecki Leopold
267 Słonecki Rudolf
268 Somiak
269 Sorota Adolf
270 Sorota Bolesław
271 Sozańska Teresa
272 Sozańska z Ziembowiczów Wincenta
273 Sozański Stanisław
274 Stadniczeńko Franciszek
275 Starczewski Jan
276 Strzelbicki Antoni
277 Sysak Gabryel
278 Szczęsnowiczowa z Zimów Anna (Szczęsnowicz?)
279 Szymeczko Jan
280 Szymeczko Karolina
281 Szymeczko Władysław
282 Śliwińscy
283 Święch Jan
284 Tägi Jan Franciszek Maksymilian Adolf
285 Teutuł Konstanty
286 Tęczarowski Ignacy (Teczarowski?)
287 Thürmann Fryderyka
288 Thürmann Maksymilian
289 Tomaszek Władzia
290 Trexler Josefine
291 Tuczny
292 Ustyanowski Bronisław
293 Werstler Filip
294 Werstler z Jungwirtuw Józefa
295 Wex z Buschów Karolina
296 Wiatkowski Ignacy
297 Wierzbicki Zbysio
298 Wilczek Józef
299 Wirska z Janowiczów Tekla
300 Wispek Piotr
301 Wispekowa z Hlawatych Antonina
302 Wiśniowska (?) Maria
303 Wittmann Karolina
304 Wojciechowska Pawlina
305 Wojciechowska Teofila z Munnichów(?)
306 Wojciechowski Michał
307 Wojtasiewicz Paweł
308 Wojtasiewicz Wojciech
309 Woytanowicz Franciszka
310 Zaczek Szczepan
311 Zaczkowa Katarzyna (Zaczek Katarzyna)
312 Zaleski Marjan
313 Zalewski Józef
314 Zaremba Ignacy
315 Zarzycka Petronela
316 Zarzycki Mikołaj
317 Zimowa z Bukojemskich Helena
318 Zinkowska Marya
319 Żupański Mikołaj
ZAPRASZAMY DO GALERII FOTO, GDZIE W/W ZDJĘCIA SĄ ZAPREZENTOWANE W WIEKSZYM FORMACIE
Artykuł przeczytano 755 razy