VI Dni Kultury Kresowej w Brzegu 17 – 18.10.2015
Tyle jest pięknych miast na świecie, ale najpiękniejszy jest oczywiście nasz Lwów - mówią słowa znanej kresowej piosenki.
Pod patronatem honorowym Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka, w sali BCK rozpoczęły się w sobotę 17 października - VI Dni Kultury Kresowej. Współorganizatorami imprezy są: Brzeskie Centrum Kultury, Muzeum Piastów Śląskich oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich Oddział w Brzegu.
Program rozrywkowy pn. „Kresy – kochane i pamiętane uświetniły występy; uczniów i absolwentów Publicznego Gimnazjum Nr 3 im. Orląt Lwowskich w Brzegu, zespołu wokalnego „Inwencja” z Klubu Wojskowego oraz solistki sekcji muzycznej BCK Małgorzaty Kalińskiej z Lewina Brzeskiego.
W asyście pocztów sztandarowych z młodzieżą brzeskich szkół, udziałem władz samorządowych, które reprezentowali Starosta Brzeski Maciej Stefański i Burmistrz Brzegu.
Jerzy Wrębiak, ks. prałat Bolesław Robaczek w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego celebrował mszę świętą w intencji Kresowian oraz z okazji 31 rocznicy śmierci bł.ks.Jerzego Popiełuszki.
Byli obecni przedstawiciele organizacji pozarządowych z miasta i powiatu brzeskiego, brzescy radni, kresowianie i działacze ruchów niepodległościowych. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego. Następnie w Muzeum Piastów Śląskich odbyło się spotkanie z autorami literatury kresowej.
Panią Lucyną Kulińską – historyk, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalność: historia najnowsza. Prezes Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego. Lucyna Kulińska jest autorką wielu książek historycznych, zbiorów dokumentów oraz artykułów naukowych i prasowych, a także wielu publikacji i wystąpień, głównie w prasie związanej z polskim ruchem patriotycznym, kresowym i narodowym.
Następnie Stanisław Srokowski z Wrocławia – autor powieści kresowych przedstawił konflikty narodowościowe na Kresach przed 1939 rokiem. Spotkanie zakończyła degustacja potraw kresowych.
Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk
Artykuł przeczytano 2253 razy