Listopadowe podróże

W dniach 07-11.11.2014 r. członkowie TMKK i współpracujący z Towarzystwem wolontariusze wyjadą na Ukrainę w ramach projektu „KRESOWA PAMIĘĆ”.
Jest to wyjazd podsumowujący działalność Towarzystwa na terenie i na rzecz Kresów w 2014 r.
W ramach wyjazdu spotkamy się z Polakami mieszkającymi w odwiedzanych przez nas miejscowościach oraz z osobami, z którymi współpracujemy w trakcie prowadzonych na Ukrainie prac (księża, burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele organizacji polonijnych, rodziny, które udzielają nam schronienia podczas wyjazdów).
Celem spotkań będzie przede wszystkim podziękowanie za tegoroczną współpracę, omówienie możliwych działań w roku przyszłym, przekazanie pomocy materialnej i darów, a także odwiedzenie cmentarzy polskich, na których prowadziliśmy dotychczas prace remontowe i porządkowe, a tam zapalenie na mogiłach zniczy oraz modlitwa za naszych pochowanych przodków.
Zabierzemy też materiały informacyjne o naszej działalności oraz materiały edukacyjne, które przekażemy tamtejszym środowiskom Polaków.

W ramach podróży chcemy uruchomić dwie grupy.
Jedna odwiedzi Lwów, Stare Sioło, Bóbrkę, Kołomyję, Buczacz, Jazłowiec i Zimną Wodę. Wstąpimy ze zniczami na cmentarze, które od lat remontują nasze grupy, a więc w Zimnej Wodzie, Starym Siole i Kołomyi.
Odwiedzimy także z modlitwą i światełkami pamięci Orlęta Lwowskie. Zawieziemy pomoc humanitarną Siostrom Niepokalankom w Jazłowcu oraz Szkole Polskiej w Kołomyi.

Druga grupa odwiedzi Wołyń. Tutaj chcemy pomodlić się na mogiłach zmarłych przodków z naszych rodzin, a także wielu ofiar banderowskiego pogromu na przywróconych pamięci przez nasze działania cmentarzach m.in. w Moczulance, Ludwipolu, Rudni Potaszni, Lewaczach, Niemili.
Zapalimy tam znicze, które symbolizować będą naszą pamięć o tych wszystkich zmarłych, którzy złożeni zostali na tamtejszych cmentarzach, ale także o tych, których groby i miejsca spoczynku pozostają dotychczas nieznane. Wstąpimy do Niewirkowa i Korca.

Mamy nadzieję, że tą podróżą spełnimy choć w części nasze powinności w zakresie pamięci i wdzięczności w stosunku do dziedzictwa, jakie otrzymaliśmy od naszych Kresowych Przodków, a Polakom, z którymi się spotkamy i przekażemy nasze dary, przyniesiemy choć trochę radości i damy wyraz naszej jedności i pamięci o nich.

Artykuł przeczytano 261 razy