TMKK 2012
Sprawozdanie Zarządu Głównego
Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej
z realizacji planu pracy za 2012 r.
Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej
z realizacji planu pracy za 2012 r.
I Administracja
1. Przygotowano do aktualizacji dane TMKK w KRS.
2. Wystąpiono o przedłużenie umowy na wynajem miejsca dla siedziby TMKK w organizacji Sektor 3 (Wrocław ul. Legnicka 65).
3. Kontynuowano zatrudnienie na umowę zlecenie zawodowej księgowej.
4. Wdrożono do użytkowania komórkowy numer telefoniczny do łączności z TMKK.
5. W terminach określonych przez przepisy prawa złożono sprawozdania z działalności finansowej i statutowej do różnych instytucji.
6. Kontynuowano realizację dokumentu „Polityka finansowa TMKK”.
7. Zarząd Główny w wyniku odbytych zebrań podjął 26 uchwał.
8. Na bieżąco współpracowano z Komisją Rewizyjną TMKK oraz prowadzono dokumentację merytoryczną i finansową stowarzyszenia. Uzupełniono skład Komisji Rewizyjnej oraz Zarządu Głównego.
9. Przyjęto nowych Członków Honorowych TMKK.
10. Honorowym Prezesem TMKK został Pan prof. Henryk Słowiński.
11. Przygotowano Walne Zebranie za 2012 r., sprawozdanie z realizacji planu pracy za 2012 r. i plan pracy na 2013 r. (merytoryczne i finansowe).
II Logistyka
1. Kontynuowano obsługę profesjonalnego programu komputerowego służącego obsłudze finansowej stowarzyszeń.
2. Zakupiono 6 tablic upamiętniających Cmentarze Wołynia.
3. Zakupiono 2 plakaty z logo TMKK i jeden baner reklamowy.
4. Na bieżąco umieszczano informacje z działalności TMKK na stronie internetowej. Uzyskano wzrost oglądalności strony z 30 300 w lutym 2012 do około 63 000 w styczniu 2013 r. Na stronie internetowej umieszczono kilkadziesiąt artykułów i zdjęć.
5. Opłacono domenę www.kresowianie.info.Przygotowano środki finansowe na pokrycie zobowiązań wobec administratora strony.
6. Zaprojektowano i zlecono wykonanie pamiątek Koła Zasłuczan na II Ogólnopolskie Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej.
7. Opłacono darowiznę wspierającą obsługę medialną uroczystości w Świątnikach.
8. Zakupiono środki spożywczo – toaletowe do paczek dla Rodaków na Kresach.
9. Pokryto koszt paliwa na obsługę: uroczystości w Świątnikach, Barkowie, Smardzowie, wyjazdów na Wołyń, zwożenia zniczy i paczek świątecznych.
10. Wykonano projekty techniczne i graficzne Pomników Pamięci na Cmentarze w Moczulance, Bereznem, Lewaczach, Potaszni. Projekty te będą służyły, jako stałe wzory techniczne oraz finansowe na budowę pomników w przyszłości (Myszakowa, Rudnia Kniazielska i inne).
III Zrealizowane działania statutowe w 2012 r.
1. Do TMKK wstąpili, jako Honorowi Członkowie:
- Prof. Henryk Słowiński – aktualnie Honorowy Prezes TMKK,
- Prof. Władysław Filar,
- Prof. Bogusław Paź – opieka naukowa z ramienia Uniwersytetu Wrocławskiego,
- Poseł Michał Jaros,
- Red. naczelny gazety Kresowy Serwis Informacyjny Pan Bogusław Szarwiło
- Prezes Środowiska 27 WDP AK ze Szczecina Pan Jerzy Mużyło
2. Celem wsparcia krzewienia pamięci o żołnierzach kombatantach samoobrony na Wołyniu oraz oddziałów partyzanckich ( a szczególnie OP „Wujka – Bomby) ratujących polaków przed ludobójczymi akcjami OUN- UPA, czterech członków Zarządu TMKK wstąpiło do Środowiska Żołnierzy – Kombatantów 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej we Wrocławiu.
3. Koło Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej z Wołowa w 2012 r wykonało zakładany plan pracy poprzez:
- w lutym zorganizowało wyjazd na Wołyń. W miejscowości Złoczów uczestniczono w Mszy św. a podczas spotkania ze stowarzyszeniem polaków wręczono paczki charytatywne. Następnie wzięto udział w uroczystościach pod Pomnikiem Pamięci w Hucie Pieniackiej. Ponadto Burmistrz Wołowa Pan Dariusz Chmura wspólnie z Prezesem TMKK odbył spotkanie robocze z Przewodniczącym Rady Miasta Berezne na temat powstania lapidarium na terenie dawnego cmentarza rzymsko – katolickiego,
- przekazało w lipcu podczas uroczystej Mszy św. Ziemię z Cmentarza w Bereznem do kościoła w Wołowie,
- przeprowadziło Akcję „Paczka dla Polaków na Kresach” – świąteczna paczka dla Polaków na Kresach, organizowana wspólnie z Gminą Wołów, Wołowskim Ośrodkiem Kultury. Zebrano znaczna ilość żywności dla rodaków na Wołyniu,
- przeprowadziło zbiórkę zniczy. Zbiórka poprzez nagłośnienie w Gazecie „Kurier Gmin” objęła kilka szkół z całego powiatu wołowskiego. W konsekwencji zebrano kilkaset zniczy, które przewieziono na Ukrainę i zapalono na polskich grobach.
- w listopadzie 2012 r przedstawiciele TMKK w Wołowie odwiedzili Polaków w: Brodach, Podkamieniu i wiosce Palikrowy, gdzie spotkali się z mieszkającymi tam rodakami wręczając im paczki świąteczne. Wołowska grupa posprzątała pomnik pomordowanych tam Polaków. Na odwiedzanych Cmentarzach zapalono przywiezione znicze.
4. Koło „Zasłuczan” TMKK zrealizowało zakładany plan pracy na 2012 r. poprzez:
a) zorganizowanie wspólnie z ks. Zbigniewem Słobodeckim i mieszkańcami Świątnik II Ogólnopolskiego Spotkania Miłośników Ziemi Wołyńskiej w Świątnikach k. Sobótki. Udział w spotkaniu wzięło około 650 Wołynian.
W trakcie przygotowań wykonano następujące prace:
- zaproszono wraz z proboszczem i parafianami z Barkowa Obraz Matki Boskiej Królowej Polski z nieistniejącego już kościoła w Lewaczach. Było to pierwsze w historii spotkanie Madonn Kresowych z Niewirkowa i Lewacz.
- zorganizowano kilka spotkań z ks. proboszczem, Radą Parafialną, dyrekcją szkoły w Świątnikach,
- opracowano historię przewiezienia cudownego obrazu Matki Boskiej Bolesnej Niewirkowskiej do Świątnik,
- opracowano przebieg dwudniowych uroczystości,
- opracowano przebieg ceremonii,
- zarezerwowano hotel oraz wyżywienie dla przyjezdnych oraz zorganizowano dla nich bezpłatny przewóz autokarem na trasie Opole – Brzeg - Sobótka – Świątniki,
- zaproszono 4 prelegentów na konferencję dotyczącą Ziemi Wołyńskiej,
- wykonano wystawę prezentującą kierunki pracy i osiągnięcia TMKK,
- kontynuowano wpisy do Księgę Pamiątkową,
- zakupiono znicze i wiązanki kwiatów na groby braci Filończuków,
- zorganizowano wyżywienie (kuchnia kresowa prowadzona przez gospodynie ze Świątnik),
- zaproszono do występów zespoły szkolne,
- opracowano graficznie, wydrukowano oraz wywieszono w kilkunastu miejscowościach Dolnego Śląska plakat informacyjny o zlocie Wołynian,
- zaproszono do udziału w uroczystościach 21 pocztów sztandarowych.
- dla kombatantów 27 Dywizji Wołyńskiej zorganizowano punkt informacyjny z wydawnictwami książkowymi.
- wykonano film pamiątkowy dla uczestników spotkania
b) Koło Zasłuczan zorganizowało w Żernikach Wrocławskich spotkanie wigilijne kresowian.
c) w maju przewieziono do dyspozycji ks. proboszcza z Sarn kilkadziesiąt kilogramów kleju celem ponownego mocowania Tablic Pamiątkowych na Pomniku w Moczulance. Przeprowadzono prace porządkowe na Cmentarzach w Lewaczach, Potaszni, Moczulance
d) w listopadzie zorganizowano dwa wyjazdy na Wołyń. Podczas nich zapalono znicze na cmentarzach, dokonano drobnych prac porządkowych. Podczas jednego z wyjazdów Prezes TMKK wręczył paczki upominkowo – świąteczne Rodakom na terenie dawnych pow.: Sarn, Równego i Bereznego. Pozostawiono również ukraińskie środki płatnicze dla wykonawcy fundamentów pod przyszłe Pomniki Pamięci w Lewaczach, Rudni Potaszni i Moczulance.
e) Prezes i delegacja TMKK spotkała się z przedstawicielem władz w Bereznem, któremu przekazano do rozpatrzenia ostateczny projekt graficzny i techniczny Pomnika – LAPIDARIUM na terenie dawnego cmentarza katolickiego. Przeprowadzono również wspólną wizytę na miejscu budowy Pomnika, ustalając szczegóły techniczne.
f) Prezes i delegacja TMKK nawiązała kontakt z przedstawicielem lokalnej władzy w Niewirkowie. Przeprowadzono rozmowy na temat budowy w 2014 r pomnika pamięci kolo ruin dawnego kościoła katolickiego w Niewirkowie.
g) w wyniku zmian organizacyjnych Przewodniczącym Kola Zasłuczan został Pan Ryszard Marcinkowski. Pani Maria Chmurzyńska weszła w skład Zarządu TMKK jako sekretarz a Pan Zbigniew Lech jako wiceprezes Zarządu Głównego TMKK ds. Zasłuczan
h) opracowano graficznie i wykonano w języku ukraińskim podziękowania dla przedstawicieli władz rejonowych, którzy udzieli pomocy w pracach na terenie cmentarzy.
i) rozpoczęto działania na rzecz uzyskania do dyspozycji Zasłuczan środka transportowego na wyjazdy na Wołyń.
5. Koło TMKK Wrocław wykonało plan pracy na 2012 r. między innymi poprzez;
- pracę społeczną w lipcu na Cmentarzach w Kołomyi i Zimnej Wodzie,
- kontakt w listopadzie przedstawiciela Koła nawiązał z Konsulem RP we Lwowie celem ujednolicenia zakresu prac na cmentarzach. Ponadto wręczono paczki świąteczne rodakom w tych miejscowościach,
- aktywnie zbierało podpisy pod petycjami TMKK.
6. Przeprowadzono 12 prelekcji dotyczących Kresów, w tym:
- w bibliotece – 1
- w szkołach 5
- na konferencjach – 6.
7. Kontynuowano akcję „Młodzi piszą”. Akcja ma na celu zmobilizowanie młodzieży do spisywania historii rodzin. Akcję objął patronatem Krajowy Serwis Kresowy. Dla zwycięzców ufundowane zostaną nagrody i udział w szkoleniu dziennikarskim (zajęcia przeprowadzą znani wrocławscy dziennikarze).
8. Kontynuowano akcję „Przyjaźń – skype- drużba”. Celem akcji jest bezpośrednie nawiązywanie łączności przez kamery internetowe pomiędzy szkołami w Polsce, Ukrainie, Białorusi, Litwie. W tym zakresie nie odnotowano żadnego zainteresowania dolnośląskich szkół. Na kontakt czekają 2 szkoły na Ukrainie.
9. Zorganizowano 5 wyjazdów grupowych na Kresy ( 4 wyjazdy na teren dawnego woj. wołyńskiego oraz jeden wyjazd w ramach „Żywych lekcji historii” na trasie Lwów, Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy, Zbaraż, Krzemieniec, Poczajów).
10. Zorganizowano obchody upamiętniające mord nacjonalistów OUN - UPA na mieszkańcach wioski Parośle. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod pomnikiem we Wrocławiu (pomnik wykonany przez Stowarzyszenie SOZUN).
11. Dzięki staraniom TMKK w gazecie „Niedziela” ukazały się dwa artykuły o tematyce kresowej. Tygodnik Powiatu Wołowskiego „Kurier Gmin” umieścił kilkanaście publikacji o tematyce kresowej. W największej elektronicznej gazecie Kresowym Serwisie Informacyjnym umieszczono kilkanaście artykułów o Kresach ( w tym o Wołyniu). W ogólnopolskiej gazecie policyjnej „997” ukazały się 2 artykuły o Kresach a na stronie internetowej YouTube umieszczono 5 filmów.
12. W Barkowie 11 listopada zorganizowano wspólnie z ks. proboszczem uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny i pamięci ofiar Ludobójstwa na Wołyniu oraz żołnierzy – kombatantów oddziału partyzanckiego „Wujka”. Pan prof. Henryka Słowiński przekazał Odznakę Honorową 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, jako wotum dla Obrazu Matki Boskiej Królowej Polski z Lewacz . Kombatanci wręczyli ks. proboszczowi Ziemię z Cmentarza w Lewaczach wraz z Aktem Przekazania, a w-ce Prezes TMKK Andrzej Patuszyński w imieniu TMKK i przedstawiciela Rajdu Katyńskiego przekazał do kościoła Ziemię Cmentarną z Katynia i Smoleńska wraz z Aktami Przekazania.
W Sali Kultury wystąpił Ryszard Kłosiński, jako przedstawiciel Środowiska 27 WDP AK we Wrocławiu mówiąc o historii oddziału partyzanckiego Armii Krajowej – „Wujka – Bomby”. Wiceprezes TMKK Jerzy Rudnicki zaprezentował multimedialny pokaz historii Lewacz. Mieszkanki Barkowa zapewniły wyśmienity posiłek i atmosferę.
13. Pan Edward Skiba (z TMKK) w dniu 25.08.2012 zorganizował w Smardzowie uroczyste obchody dla upamiętnienia 135 Polaków zamordowanych w Baryszu (koło Buczacza) przez zbrodniarzy z nacjonalistycznej organizacji OUN – UPA. Spotkanie rozpoczęto uroczystą mszą świętą, której przewodniczył ks. prałat Tadeusz Rusnak, a homilię wygłosił gość uroczystości ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski.
14. Członkowie Zarządu TMKK wzięli udział w;
- nadaniu Szkole Podstawowej w Tymowej imienia Orląt Lwowskich oraz nadaniu i poświęceniu sztandaru,
- uroczystości wręczenia przez prof. Henryka Słowińskiego Odznaki Honorowej 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej dla Sztandaru Szkoły Podstawowej w Świątnikach.
- Powiatowych uroczystościach związanych z dniem 11 listopada, podczas których złożono kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Wojska Polskiego a prof. Henryk Słowiński przypomniał historię żołnierzy Wołynia
15. Środowisko TMKK podjęło aktywne działania na rzecz zebrania podpisów pod prośbą skierowaną do Uniwersytetu Wrocławskiego o dodruk książki Pana Prof. Bogusława Pazia pt. „Prawda historyczna a prawda polityczna w badaniach naukowych. Ludobójstwo na kresach południowo – wschodniej Polski w latach 1939 – 1946.” Oprócz kilkuset podpisów Zarząd TMKK zaoferował wsparcie finansowe dla dodruku książki.
16. Ryszard Zaremba z TMKK jako dziennikarz gazety Kresowy Serwis Informacyjny, aktywnie włączył się w jej inicjatywę mającą na celu ustanowienie przez Sejm dnia 11 lipca DNIEM MĘCZEŃSTWA KRESOWIAN.
Dzięki zaangażowaniu środowiska TMKK zebrano kilkaset podpisów, które umożliwiły rejestrację w Sejmie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. W skład tego ogólnopolskiego komitetu weszli panowie prof.: Henryk Słowiński i Bogusław Paź.
Postanowieniem nr.17 Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 grudnia 2012r. przyjęto zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy w sprawie ustanowienia dnia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (Dz. U. Nr. 62, poz. 688) Marszałek Sejmu Ewa Kopacz postanawia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu-ustawy w sprawie ustanowienia dnia 11 lipca Dniem Męczeństwa Kresowian.
17. Zarząd TMKK popierał protesty przeciwko uznaniu przez sejmową Komisje Mniejszości Narodowych i Etnicznych projektu ustawy potępiającej przeprowadzenie Akcji Wisła.
Nie zrealizowano z planu pracy na 2011:
-z powodu braku czasu nie wykonano filmu dokumentalnego o wrocławskich żołnierzach 27 Dywizji Wołyńskiej AK oraz ze wspomnień żyjących świadków pacyfikacji przez nacjonalistów z OUN - UPA wioski Niemila.
-nie zrealizowano wyjazdu z pocztami sztandarowymi na Cmentarz Orląt (zgłosiło się 8 pocztów). Powodem rezygnacji z wyjazdu był brak zainteresowania ze strony władz oświatowych.
Niezrealizowane zadania zostały ujęte do wykonanie w planie na 2013 r.
Artykuł przeczytano 1251 razy