Świątnickie Spotkanie Kresowe

Po raz drugi Świątniki stały się Świadkiem Spotkania Pokoleń tych , którzy przybyli wygnani przez butę bolszewickiego okupanta i uciekając przed terrorem UPA i sowietów.
Ziemia Wołyńska to świadek prześladowań i tragicznych historii, które różnie się kończyły.
Pod krzyżem pamięci mogliśmy wspomnieć tych, których groby rozsiane są na Kresach – Wołyniu, Wileńszczyźnie, Polesiu, woj. lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim, nowogródzkim, białostockim – o których wiemy gdzie są, i tych, które już wiatr rozwiał po stepach Ukrainy. Pierwsze łzy, spotkania ciepłe słowa, że znów dane było się spotkać.

Jak dumnie brzmi „Rota” , bo nie rzucimy ziemi skąd Nasz Ród . Spojrzenie na przybyły z pielgrzymką do Świątnik obraz Madonny z Lewacz – Królowej Korony Polskiej, jak mocno wpisuje się w serce. U NMP Bolesnej Niwirkowsko - Świątnickiej – bo tak się już Ją określa - spotykają się ludzkie drogi, historie, wspomnienia. Spotyka się przeszłoś z teraźniejszością.

Na ołtarzu Eucharystii zostają złożone przez bolejące Serce Maryi w serce Chrystusa te wszystkie ludzkie sprawy, a w świadectwie wiary Ks. Władysława Czajki – Proboszcza z Równego, a później Ks. Wacława Kuriaty – Proboszcza z Mirkowa zostaje zebrana ludzka pomięć, ból ale i przebaczenie.

Żywym świadectwem dla potomnych staje się też Spotkanie w Szkole czy też na przyszkolnym placu, gdzie młodzi mogli wsłuchiwać się w świadectwo Starszych, a starsi ubogacać energia i entuzjazmem Młodych.
Kresowa Biesiada po raz kolejny potwierdziła słowa Jezusa Chrystusa „ Gdzie dwaj albo trzej zebrani są w imię Moje tam Ja jestem miedzy nimi.”
Niedzielny dzień Spotkania ubogaciła Odpustowa Eucharystia ku czci NMP Bolesnej Patronki kościoła w Świątnikach. Jej Cudowne korzenie Niwirkowskie dały o sobie znać cudem pogody zarówno w sobotę jak i niedzielę. Ten uroczysty dzień to spotkanie ze świadectwami . Pierwsze to osoba bł. Jana Pawła II , którego relikwie I-go Stopnia kropla krwi zostały przez JE ks. Kardynała Stanisława Dziwisza przyznane dla tej świątyni . Wniesione na tle śpiewu pieśni o Wadowicach, „Polskich kwiatów” przez dzieci ze świątnickiej szkoły podstawowej wycisnęły łzy w oczach uczestników uroczystości. Zaś homilia wygłoszona przez JE ks. Bp. Jana Bagińskiego, który z cudownym obrazem MB Bolesnej Niewirkowsko - Świątnickiej związany jest przez sakrament chrztu, I Komunię i sakrament bierzmowania, zaś prymicje odprawił w ubiegłym roku podczas I Spotkania w swoim 79 roku życia, to szczególne świadectwo wiary i odpowiedzialności za Życie Wspólnoty Kościoła.
Modlitwa za Wołyń odmówiona po Komunii przez Głównego celebransa, ks. Władysława Czajkę wycisnęła łzy.

Warto dodać szczególne podziękowania dla Mieszkańców Świątnik i Parafii Nasławickiej za kresową gościnę i szczodrobliwość serca. Jako Proboszcz wiem, że dla Wołynian, dla Kresowian , dla żołnierzy - kombatantów 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej ta Wspólnota jest Rodziną a Kościół ich Domem.

ks. Zbigniew Słobodecki
Artykuł przeczytano 4541 razy