Kresowe nostalgie
22 marca 2012 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Strzelinie odbyło się spotkanie - „Kresowe nostalgie”. Przygotowali je uczniowie klas VI pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego i historii.
Na uroczystość przybyli Pani Ewa Mańkowska – Wicewojewoda Dolnośląski, Pani Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty, Pani Grażyna Orłowska – Sondej – redaktor TVP Wrocław, Pan Ryszard Zaremba – Prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, Pani Dorota Pawnuk – Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin oraz dziadkowie i rodzice uczniów, przyjaciele szkoły.
Pani Grażyna Siemieńska – dyrektor szkoły przywitała wszystkich zgromadzonych.
Następnie głos zabrała Pani Ewa Mańkowska.
Po wystąpieniu pani wojewody, uczniowie przedstawili zebranym swoją działalność na rzecz Kresów Wschodnich, która prowadzona jest w szkole od 2006 roku. Goście wysłuchali także wywiadu przeprowadzonego ze 103- letnią repatriantką, mieszkanką powiatu strzelińskiego. Po tej prezentacji Pani Grażyna Orłowska -Sondej opowiedziała o akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
Kolejnym punktem programu była nostalgiczna „ podróż” na Kresy Wschodnie, czyli słowno-poetycki montaż, tematyczne piosenki i scenki ukazujące życie Kresowiaków sprzed lat. U niejednego widza wspomnienia te wywołały łzy wzruszenia. Wszystko odbywało się w pięknej scenerii – wschodniej chawiry. Ostatnim etapem podróży po wschodnich ziemiach było wysłuchanie Wesołej Lwowskiej Fali – przezabawnej rozmowy Szczepka i Tońka „o kubitach”.
Po wzruszającym przedstawieniu Pani Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty oraz Dorota Pawnuk Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin pogratulowały uczniom i ich nauczycielom wieloletniego zaangażowania na rzecz Kresów, propagowania akcji na terenie gminy, podkreślając, że Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Strzelinie była pierwszą placówką oświatową, która odpowiedziała na apel o pomoc Kresowiakom. Wiele ciepłych słów pod adresem szkoły zebrani usłyszeli także od Ryszarda Zaremby – Prezesa Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej który, dziękując za zaproszenie i pamięć, przypomniał dotychczasowe działania stowarzyszenia i zachęcał do dalszej, równie owocnej współpracy.
Kresowym nostalgiom towarzyszyła wystawa, którą stanowiły zgromadzone przez uczniów i nauczycieli rodzinne pamiątki. Wśród nich znajdowały się przedmioty codziennego użytku, archiwalne zdjęcia, dokumenty, albumy oraz spisane przez dzieci wspomnienia dziadków i pradziadków. Osobna część wystawy pt. „Jak to z lnem było...” prezentowała proces ręcznej obróbki lnu.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się degustacja potraw kresowych przygotowanych przez nauczycieli i rodziców. Tradycyjne gołąbki z kaszy, babki ziemniaczane czy pierogi serwowane w oryginalnej ceramice kusiły smakiem i zapachem. Przepisy te znalazły się w wydanej specjalnie na tę okazję książeczce kucharskiej, którą można było nabyć na miejscu, wspierając w ten sposób akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
Zainteresowanie spotkaniem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Było nie tylko potwierdzeniem potrzeby kultywowania kresowych tradycji w lokalnej społeczności, ale i najlepszą nagrodą dla zaangażowanych w to przedsięwzięcie uczniów, dla których była to wyjątkowa lekcja historii.
Artykuł przeczytano 3338 razy