Echa Wołynia
W ramach programu "Studio Wschód" TVP Wrocław, red. Grażyna Orłowska- Sondej podjęła inicjatywę uporządkowania cmentarza w Moczulance koło Ludwipola na Wołyniu.
Fot1. Mapa Wołynia w XIX wieku.
Fot1. Mapa Wołynia w XIX wieku.
W miesiącu lipcu i sierpniu 2009 r. wolontariusze z wrocławskich szkół średnich wraz z nauczycielem historii z Wrocławia Jerzym Rudnickim oczyścili i ogrodzili cmentarz. Postawiony został 5 metrowy krzyż, wykonany przez miejscową ludność. Podjęto również dalsze działania.
Fot. 2 Obelisk wystawiony na cmentarzu w Moczulance przez kombatantów 27 Wołynskiej Dywizji Piechoty
Do akcji włączyło się środowisko wrocławskie ŚZŻAK Okręg Wołyński z prezesem Henrykiem Słowińskim, proboszcz parafii rzymsko-katolickiej w Sarnach ks. Władysław Łukasiewicz i proboszcz parafii w Mirkowie koło Wrocławia ks. Wacław Kuriata.
Powstał projekt ustawienia dwóch obelisków po obu stronach ustawionego tam krzyża, a na nich tablice z nazwiskami pochowanych tam mieszkańców w liczbie 231.
Na tablicach tych umieszczono również nazwiska poległych i rozstrzelanych przez NKWD żołnierzy z oddziału "Wujka- Bomby", a także z samoobrony i konspiracji w liczbie 38. Wydatną pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia okazał miejscowy sołtys z Hubkowa.
Fot 3. Cmentarz w Moczulance położony jest w srodku niezwykłego azaliowego lasu.
Nad wszystkim czuwał i kierował ks. Władysław Łukasiewicz. Tablice wykonano w Polsce. Projekt całości wykonał p. Kazimierz Danielewicz. W to przedsięwzięcie zaangazowanych było wiele osób.
Słowa podziękowania należą się prezesowi ŚZŻAK panu Tadeuszowi Wolakowi za przekazanie tablic granitowych, na których umieszczono nazwiska tam pochowanych i poległych, a których ciał leżą w nieznanych miejscach.
Zaangażowana była również Anna Ostromęcka-Lewak, której stryj, por. Włodzimierz Ostromęcki zginął dnia 4 września 1943 r. pod Wilją wraz z moim ojcem i pochowani zostali właśnie na tym cmentarzu.
Fot4. Jeden z obelisków na cmentarzu w Moczulance
Działania te zaowocowały uroczystą mszą świętą, która odbyła się 23 października 2009 r na cmentarzu w Moczulance.
W tym też dniu została odprawiona msza poranna w kościele w Sarnach dla tych którzy nocowali w Sarnach. Tam też powitał nas mer miasta Sarny Leontin Mikołajczuk bochnem chleba oraz ciepłymi i serdecznymi słowami.
Po mszy udaliśmy się do Moczulanki.
Przed cmentarzem powitał nas bardzo serdecznie bochnem chleba sołtys z Hubkowa Iwan Suchlak z dwoma Ukrainkami, ubranymi w stroje ludowe. Msza święta rozpoczęła się w samo południe, którą koncelebrowali: kanclerz kurii biskupiej w Łucku ks. Wiktor Makowski, ks. Władysław Łukasiewicz, ks. Wacław Kuriata, proboszcz parafii greko-katolickiej w Sarnach ks. Mikołąj Berdnyk. W tych uroczystościach uczestniczył również konsul generalny RP w Łucku pan Tadeusz Janik.
Fot5. Najstarsza tablica na cmentarzu w Moczulance poświęcona żołnierzom kpt. W. Kochańskiego. Tajemnicą jest kiedy i przez kogo została postawiona.
Część muzyczną mszy, wraz z nagłośnieniem zapewnił chór "Canta Nobiscum" pod dyrekcją Marka Pisarskiego z Wrocłąwia.
W trakcie mszy poświęcony został krzyż i obeliski. Msza została odprawiona w intencji tych wszystkich, którzy pozostali na tej Ziemi. We mszy uczestniczyło ponad 60 osób z Wrocławia i okolic, a także z innych regionów Polski, których bliscy są pochowani na tym cmentarzu lub zginęli w tym rejoinie.
Było też sporo miejscowej ludności ukraińskiej. Msza przebiegała w duchu pamięci, ale też w duchu miłości i pojednania. Było bardzo uroczysta i wzruszająca. Wycisnęła niejedną łzę u bliskich.
Fot 6. Widok na cmentarz w Moczulance
W całej tej uroczystosci uczestniczyła ekipa TVP Wrocław z p. Grażyną Orłowską- Sondej, która reportaż z tej uroczystości wyemitowała w ramach "Studia Wschód" w dniu 29.10.2009
Cześć Ich Pamięci!
Niech spoczywają w pokoju !!!
Ryszard Kłosiński
Artykuł za: Biuletynem Informacyjnym 27WDPAK, nr 2 (106), 2010
Data dodania: 2010-10-23 10:28:49
Artykuł przeczytano 7078 razy