Część Ukraińców oburzona polskim oburzeniem
http://www.volynpost.com/news/3052-sche-odne-polske-misto-oburylosia-cherez-banderu-luchanyna
Kolejne polskie miasto oburzyło się przez Banderę - łuczanina
Rada miasta Lublin jest oburzona heroizacją UPA i SS Division "Galicja" w miastach partnerskich: Łucku, Lwowie i Iwano-Frankowsku.
Radni domagają się, w tym także od centralnych władz obwodowych Wołyniu, aby okazały szacunek ludności, która, według strony polskiej, zginęła z rąk nacjonalistów ukraińskich w czasie "rzezi Wołyńskiej" w 1943-44 roku - poinformowały Wołyńskie Nowiny powołując się na Radio Lublin.
Lubelscy radni podczas sesji jednogłośnie przyjęli oświadczenie w "sprawie zagłady ludzi na Wołyniu w latach 1943-44 lat."
"W trosce o pamięć historyczną i wzajemną współpracę między naszymi społecznościami Rada Miasta Lublin zwraca się z apelem do samorządów miast partnerskich Lublina: Łucka, Lwowa i Iwano-Frankiwska o uszanowanie pamięci Polaków a także Ukraińców, Żydów, Ormian i Czechów pomordowanych na Wołyniu w latach 1943-1944 przez oddziały OUN-UPA oraz SS "Galizien"." - mówi dokument.
Wzajemne partnerstwo, współpraca i przyjaźń, na które od wielu lat pracujemy, nie mogą opierać się na braku jednoznacznego, krytycznego stanowiska wobec zbrodni i bestialstwa popełnionych na bezbronnej ludności cywilnej.
Szacunek wobec naszej wspólnej, niekiedy bardzo trudnej, historii jak również hołd oddany naszym pomordowanym rodakom, to jeden z fundamentów dalszych owocnych relacji między naszymi miastami i społecznościami.
Wszelka forma gloryfikowania twórców zbrodni, jaką była rzeź niewinnej ludności Wołynia i sprzyjanie kultywowaniu tych wydarzeń, powinny zostać potępione przez naszych ukraińskich partnerów." - uważają radni z Lublina.
Tak więc Rada Miasta Lublina domaga, aby "wschodni partnerzy" wyrazili swoją ocenę, która potępiłaby "wołyńską rzeź" i jej sprawców.
Przypomnijmy, że rada miejska polskiego miasta Zamościa oficjalnie potępiła decyzję Łuckiej Rady Miejskiej uznania za honorowego obywatela miasta Łucka przywódcy OUN Stepana Bandery.
Natomiast Łucka Rada Miejska 28 marca zapowiedziała, że ocenia apel polskich kolegów jako "ingerencję w wewnętrzne sprawy terytorialnego organu samorządowego."
Wcześniej radny Łuckiej Rady Miejskiej Andrij Osipow powiedział, że spór wywołany przez stanowisko radnych Zamościa, może przekształcić się w konflikt o wielkiej skali. "Może rozpocząć konflikt, możliwe są wzajemne obelgi.
W konflikt zostaną wciągnięte tysiące osób z obu stron i wszystkie poprzednie wysiłki na rzecz pojednania pójdą na marne"- powiedział Osipow.
Polskie media elektroniczne o tym także informują:
http://www.konserwatyzm.pl/artykul/4070/jednoglosnie-ale-nie-wszyscy
Tymczasem dzień wcześniej rada miejska Łucka odpowiedziała na wcześniejszą uchwałę radnych Zamościa, potępiającą honorowe obywatelstwo, jakie stolica Wołynia przyznała Stepanowi Banderze. Samorząd Łucka odrzucił ostry projekt autorstwa „Swobody”, wskazujący na rzekome „zbrodnie polskie” i domagający się przeprosin za „krzywdy wyrządzane pod polską okupacją”.
„Swobodowcy” podkreślali, że żądania polskie uważają za obraźliwe. Z poglądem tym nie zgodziły się pozostałe frakcje, w tym nawet tymoszenkiści z „Batkiwszczyzny” oraz Front Zmian i współrządzące „Rodzinne Miasto”.
Jednocześnie jednak rada Łucka podkreśliła, że nadając honorowy tytuł wodzowi OUN postąpiła zgodnie z prawem międzynarodowym (?), zaś cały spór złożyła na karb „pewnych sił w polskich samorządach chcących zakłócić dobrosąsiedzkie stosunki między naszymi narodami, oczernić walkę ukraińskich patriotów o wyzwolenie narodowe oraz obrazić ich pamięć poprzez używanie tak nieprawdziwych określeń, jak >ukraińscy naziści<.
Łucka Rada Miejska uznaje takie działania za wtrącanie się w wewnętrzne sprawy swego samorządu terytorialnego” - czytamy w uchwale wołyńskich radnych.
Tekst stanowiska polskich radnych brzmi następująco:
http://marcinnowak.pl/?p=2190
Stanowisko Rady Miasta Lublin skierowane do radnych miast partnerskich Lublina: Łucka, Lwowa i Iwano- Frankiwska w sprawie otoczenia pamięcią oraz należną czcią i szacunkiem ofiar ludobójstwa na Wołyniu w latach 1943-44
W trosce o pamięć historyczną i wzajemną współpracę między naszymi społecznościami Rada Miasta Lublin zwraca się z apelem do samorządów miast partnerskich Lublina: Łucka, Lwowa i Iwano-Frankiwska o uszanowanie pamięci Polaków a także Ukraińców, Żydów, Ormian i Czechów pomordowanych na Wołyniu w latach 1943-1944 przez oddziały OUN-UPA oraz SS Galizien.
Wzajemne partnerstwo, współpraca i przyjaźń, na które od wielu lat pracujemy, nie mogą opierać się na braku jednoznacznego, krytycznego stanowiska wobec zbrodni i bestialstwa popełnionych na bezbronnej ludności cywilnej.
Szacunek wobec naszej wspólnej, niekiedy bardzo trudnej, historii jak również hołd oddany naszym pomordowanym rodakom, to jeden z fundamentów dalszych owocnych relacji między naszymi miastami i społecznościami.
Wszelka forma gloryfikowania twórców zbrodni, jaką była rzeź niewinnej ludności Wołynia i sprzyjanie kultywowaniu tych wydarzeń, powinny zostać potępione przez naszych ukraińskich partnerów.
Biorąc pod uwagę powyższe, Rada Miasta Lublin, przyjmuje za priorytetowy cel budowanie dalszej wzajemnej współpracy i szacunku między Lublinem a naszymi wschodnimi miastami partnerskimi, apelując o zajęcie stanowiska potępiającego ludobójstwo wołyńskie tudzież wszystkich jej sprawców.
Materiał przesłany przez Pana WiesławaTokarczuka
Artykuł przeczytano 2491 razy