83. rocznica powstania Armii Krajowej – uroczystość we Wrocławiu

Wiele lat musiało upłynąć, aby organizacje patriotyczne zrzeszające i skupiające środowisko kombatanckie podziemia akowskiego i rodziny kombatantów doczekały się święta państwowego poświęconego pamięci Żołnierzy Armii Krajowej – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
Nowe święto państwowe, które będzie obchodzone corocznie 14 lutego, w rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową ogłasza Ustawa z dnia 9 stycznia 2025 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, której treść brzmi:
„W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego – stanowi się, co następuje:
Art. 1. Dzień 14 lutego ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowe jest świętem państwowym.
Art. 3.Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia”.
Ustanowiono święto państwowe dopiero teraz, 83 lata od powołania Armii Krajowej, tej największej i najliczniejszej podziemnej armii w okupowanej przez Niemców Europie. Można jedynie wyrazić żal, że niewielu już żołnierzy Armii Krajowej doczekało tego czasu. Większość z tych, którzy przeżyli wojnę i okrutne czasy powojennych represji komunistycznych, odeszło już na wieczną wartę.
Na szczęście mimo upływu prawie 80 lat od zakończenia II wojny światowej pamięć o tamtych wydarzeniach wciąż jest żywa, a ustanowienie tego święta państwowego, w rocznicę przemianowania konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową 14 lutego 1942 roku, stanie się przyczynkiem do jeszcze większego zainteresowania historią Armii Krajowej przez młode pokolenie Polaków.
Ważne jest dla całej naszej narodowej wspólnoty, aby to właśnie młodzi ludzie, młodzi Polacy, stali się i poczuli kontynuatorami etosu Armii Krajowej. Armii, która dziś jest nie tylko symbolem walki o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą, ale również symbolem najwyższych wartości, takich jak męstwo, patriotyzm i gotowość do ponoszenia ofiar dla dobra Polski. Postawa żołnierzy Armii Krajowej niech będzie moralnym drogowskazem dla kolejnych pokoleń Polaków.
Powyższe wartości wciela w życie Zarząd Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, z inicjatywy którego corocznie na Dolnym Śląsku organizowane są uroczystości patriotyczno-religijne 14 lutego, w dniu powołania Armii Krajowej. W bieżącym roku uroczystości odbyły się po raz pierwszy w dniu nowo ustanowionego święta państwowego -Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
14 lutego 2025 roku we Wrocławiu w 83. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, oddano hołd żołnierzom konspiracji za świadectwo męstwa i postawę patriotyczną, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Tradycyjnie, uroczystość miała miejsce na cmentarzu parafialnym Świętej Rodziny na Sępolnie, przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, umiejscowionym na zbiorowej kwaterze dziewięciu znanych z imienia i nazwiska żołnierzy konspiracji, należących do Kielecko-Radomskiego Okręgu Armii Krajowej, walczących w grupie „Szarego” i „Młota”.
Mający blisko 6 metrów wysokości pomnik w formie krzyża chrześcijańskiego, został ustawiony na granitowym cokole. W krzyż wkomponowany jest wymodelowany artystycznie napis: ZA / POLSKĘ / WOLNOŚĆ / LUD. Główny człon inskrypcji, wyrazy POLSKĘ / WOLNOŚĆ umieszczono na poziomych ramionach krzyża, pozostałe wyrazy umieszczono na pionowych ramionach krzyża. Ponadto, pionowe ramiona krzyża ozdobiono stylizowanym orłem i symbolem Polski Walczącej – „Kotwicą”. U podnóża krzyża umieszczono tablice z nazwiskami ofiar i tablicę z inskrypcją: ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ GRUPY - SZAREGO – BATALIONU - MŁOTA – WALCZĄCEGO NA ZIEMI KIELECKIEJ – POJMANI PRZEZ OKUPANTA, ZGINĘLI WE WROCŁAWIU 18.II.1945 R.
Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 18 maja 1969 roku przy udziale m.in. rodzin i znajomych ofiar, a także licznie przybyłych na uroczystość żołnierzy AK na czele z gen. Mieczysławem Zientarskim ps. „Ein” oraz Antonim Hedą ps. „Szary”.
W tegorocznej uroczystość uczestniczyli nie tylko Weterani, żołnierze Armii Krajowej: kpr. pchor. Stanisław Ułaszewski – obecnie prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kpt. Stanisław Wołczaski, honorowy prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej czy Leopold Jan Gomułkiewicz, prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Obszaru III Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” we Wrocławiu i ich rodziny, ale także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, parlamentu polskiego i europejskiego, żołnierze Wojska Polskiego, stowarzyszeń kombatanckich i społecznych, nauczyciele z uczniami i harcerze oraz nieliczni mieszkańcy Wrocławia – być może dlatego, że pogoda nie dopisała.
W tym szczególnym dniu i miejscu, uczestnicy spotkania oddali cześć wszystkim bohaterom, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski i Żołnierzom Armii Krajowej.
Uroczystość rozpoczęto wspólnym zaśpiewaniem przez uczestników uroczystości hymnu państwowego. Potem były wystąpienia okolicznościowe.
Jako pierwszy głos zabrał: prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej profesor dr hab. Stanisław Ułaszewski, który wskazał m.in., że „[…] Armia Krajowa łączyła nie dzieliła ludzi, ze względu na status społeczny, na przekonania polityczne i światopoglądowe, a takim łącznikiem, który łączył żołnierzy Armii Krajowej była właśnie walka o wolność i niepodległość. […]”. Dodał, że była to najpiękniejsza (pewnie miał na myśli, że największa) armia krajowa na świecie, pełna młodych ludzi, którzy walczyli o niepodległość i poświęcali swoją młodość dla Polski. Na zakończenie podkreślił, żeby współcześnie pamiętać o tym, co nas łączy, a nie dzieli. Takim spoiwem jest właśnie Armia Krajowa.
Michał Syska, minister - zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, wyjątkowość dzisiejszego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Powiedział, że ten dzień powinien skłaniać nas do refleksji związanej z tym, że coraz mniej jest wśród nas uczestników i świadków wydarzeń drugiej wojny światowej. To wielkie zobowiązanie i wielka odpowiedzialność na naszym i na kolejnych pokoleniach, aby nieść tę sztafetę pamięci o polskich bohaterach drugiej wojny światowej. Armia Krajowa był formacją ponadpartyjną ogólnonarodową i warto, aby ten etos narodowego porozumienia wokół tych najważniejszych wartości towarzyszył nam i kolejnym pokoleniom.
Artur Jurkowski, wicewojewoda dolnośląski, na wstępie nawiązał do niedawno podpisanej przez Prezydenta RP ustawy o ustanawiającej 14 lutego, jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Powiedział też m.in. „[…] Do naszej powinności jest pamiętać i doceniać poświęcenie bohaterów AK. Żyjemy w wolnym kraju, ale nie możemy zapominać, jak wysoką cenę zapłacili za to nasi przodkowie. Wolność to nie dar, ale zobowiązanie. W imieniu władz województwa dolnośląskiego oddaję hołd żołnierzom Armii Krajowej – tym, którzy polegli, tym, którzy przeżyli wojnę i późniejsze prześladowania, oraz tym, którzy są dziś wśród nas. Mam nadzieję, że ich bohaterstwo nigdy nie zostanie zapomniane”.
Gos zabrali też: Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego oraz dr hab. Kamil Dworaczek, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, który zwrócił uwagę na jedno słowo, często używane, gdy mówimy o początkach Armii Krajowej – „przekształcenie”, które pokazuje, że polska armia podziemna nie zrodziła się w lutym 1942 roku, w trzecim roku prowadzenia wojny, ale tak naprawdę powstała 27 września 1939 roku, tj. z chwilą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, kiedy jeszcze trwały walki regularnych jednostek Wojska Polskiego z Wehrmachtem. Wskazał, że warto akcentować elementy ponad partyjności, budowania porozumienia ponad podziałami politycznymi oraz, że historia jest ważnym wspólnym mianownikiem nas wszystkich.
Po przemówieniach, minister Michał Syska w imieniu szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Lecha Pareli, pogratulował i wręczył: medal „Pro Bono Poloniae” Pani Annie Krupowicz wyróżniającej się w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami Kraju oraz medal „Pro Patria” Pani Henryce Burda posiadającej szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski.
Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uhonorowani zostali gen. bryg. Wojciech Tański, komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz płk Edward Chyła, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady WOT. Medale wręczyli: Stanisław Ułaszewski, prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stanisław Wołczaski, honorowy prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Leopold Jan Gomułkiewicz, prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Obszaru III Lwowskiego.
Później została odmówiona modlitwa ekumeniczna za wszystkich, którzy stracili życie w walce z okupantem, jak również tych z drugiej konspiracji.
Wyrazem hołdu dla żołnierzy Armii Krajowej, którzy prowadzili bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne był poprowadzony przez por. Sebastiana Czyżowicza uroczysty Apel Pamięci, zakończony salwą honorową dla uczczenia Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
Po salwie i sygnale „Hasło Wojska Polskiego”, werblista grał „Tremolo”, a przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, zebrani wyrazili hołd Bohaterom poprzez tradycyjne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Hołd złożyło ponad 25 delegacji - przedstawicieli i organizacji różnego szczebla. Hołd Bohaterom oddało ponadto wiele osób prywatnych.
Uroczystość poprowadził Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.
Uroczystość uświetnili żołnierze Wojska Polskiego z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk Ludwika Marszałka ps. „Zbroja”, którzy stanowili kompanię honorową i wojskową asystę honorową, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
W uroczystości oprócz wojskowego pocztu chorągwianego 16. Dolnośląskie Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyły poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wrocławski; Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Obszaru III Lwowskiego; Stowarzyszenia Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych; Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej i Wrocławskiego Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej; Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Wrocław im. Polonii Wrocławskiej; Szkoły Podstawowej nr 93 im. Tradycji Orła Białego we Wrocławiu.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ - PO NACIŚNIĘCIU WYBRANEGO ZDJĘCIA ROZWINIE SIĘ ONO DO PEŁNEJ POSTACI
Tekst i zdjęcia Andrzej Powidzki
Wrocław, 14 lutego 2025 r.
Na szczęście mimo upływu prawie 80 lat od zakończenia II wojny światowej pamięć o tamtych wydarzeniach wciąż jest żywa, a ustanowienie tego święta państwowego, w rocznicę przemianowania konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową 14 lutego 1942 roku, stanie się przyczynkiem do jeszcze większego zainteresowania historią Armii Krajowej przez młode pokolenie Polaków.
Ważne jest dla całej naszej narodowej wspólnoty, aby to właśnie młodzi ludzie, młodzi Polacy, stali się i poczuli kontynuatorami etosu Armii Krajowej. Armii, która dziś jest nie tylko symbolem walki o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą, ale również symbolem najwyższych wartości, takich jak męstwo, patriotyzm i gotowość do ponoszenia ofiar dla dobra Polski. Postawa żołnierzy Armii Krajowej niech będzie moralnym drogowskazem dla kolejnych pokoleń Polaków.
Powyższe wartości wciela w życie Zarząd Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, z inicjatywy którego corocznie na Dolnym Śląsku organizowane są uroczystości patriotyczno-religijne 14 lutego, w dniu powołania Armii Krajowej. W bieżącym roku uroczystości odbyły się po raz pierwszy w dniu nowo ustanowionego święta państwowego -Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
14 lutego 2025 roku we Wrocławiu w 83. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, oddano hołd żołnierzom konspiracji za świadectwo męstwa i postawę patriotyczną, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Tradycyjnie, uroczystość miała miejsce na cmentarzu parafialnym Świętej Rodziny na Sępolnie, przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, umiejscowionym na zbiorowej kwaterze dziewięciu znanych z imienia i nazwiska żołnierzy konspiracji, należących do Kielecko-Radomskiego Okręgu Armii Krajowej, walczących w grupie „Szarego” i „Młota”.
Mający blisko 6 metrów wysokości pomnik w formie krzyża chrześcijańskiego, został ustawiony na granitowym cokole. W krzyż wkomponowany jest wymodelowany artystycznie napis: ZA / POLSKĘ / WOLNOŚĆ / LUD. Główny człon inskrypcji, wyrazy POLSKĘ / WOLNOŚĆ umieszczono na poziomych ramionach krzyża, pozostałe wyrazy umieszczono na pionowych ramionach krzyża. Ponadto, pionowe ramiona krzyża ozdobiono stylizowanym orłem i symbolem Polski Walczącej – „Kotwicą”. U podnóża krzyża umieszczono tablice z nazwiskami ofiar i tablicę z inskrypcją: ŻOŁNIERZE ARMII KRAJOWEJ GRUPY - SZAREGO – BATALIONU - MŁOTA – WALCZĄCEGO NA ZIEMI KIELECKIEJ – POJMANI PRZEZ OKUPANTA, ZGINĘLI WE WROCŁAWIU 18.II.1945 R.
Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 18 maja 1969 roku przy udziale m.in. rodzin i znajomych ofiar, a także licznie przybyłych na uroczystość żołnierzy AK na czele z gen. Mieczysławem Zientarskim ps. „Ein” oraz Antonim Hedą ps. „Szary”.
W tegorocznej uroczystość uczestniczyli nie tylko Weterani, żołnierze Armii Krajowej: kpr. pchor. Stanisław Ułaszewski – obecnie prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kpt. Stanisław Wołczaski, honorowy prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej czy Leopold Jan Gomułkiewicz, prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Obszaru III Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” we Wrocławiu i ich rodziny, ale także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, parlamentu polskiego i europejskiego, żołnierze Wojska Polskiego, stowarzyszeń kombatanckich i społecznych, nauczyciele z uczniami i harcerze oraz nieliczni mieszkańcy Wrocławia – być może dlatego, że pogoda nie dopisała.
W tym szczególnym dniu i miejscu, uczestnicy spotkania oddali cześć wszystkim bohaterom, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski i Żołnierzom Armii Krajowej.
Uroczystość rozpoczęto wspólnym zaśpiewaniem przez uczestników uroczystości hymnu państwowego. Potem były wystąpienia okolicznościowe.
Jako pierwszy głos zabrał: prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej profesor dr hab. Stanisław Ułaszewski, który wskazał m.in., że „[…] Armia Krajowa łączyła nie dzieliła ludzi, ze względu na status społeczny, na przekonania polityczne i światopoglądowe, a takim łącznikiem, który łączył żołnierzy Armii Krajowej była właśnie walka o wolność i niepodległość. […]”. Dodał, że była to najpiękniejsza (pewnie miał na myśli, że największa) armia krajowa na świecie, pełna młodych ludzi, którzy walczyli o niepodległość i poświęcali swoją młodość dla Polski. Na zakończenie podkreślił, żeby współcześnie pamiętać o tym, co nas łączy, a nie dzieli. Takim spoiwem jest właśnie Armia Krajowa.
Michał Syska, minister - zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, wyjątkowość dzisiejszego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Powiedział, że ten dzień powinien skłaniać nas do refleksji związanej z tym, że coraz mniej jest wśród nas uczestników i świadków wydarzeń drugiej wojny światowej. To wielkie zobowiązanie i wielka odpowiedzialność na naszym i na kolejnych pokoleniach, aby nieść tę sztafetę pamięci o polskich bohaterach drugiej wojny światowej. Armia Krajowa był formacją ponadpartyjną ogólnonarodową i warto, aby ten etos narodowego porozumienia wokół tych najważniejszych wartości towarzyszył nam i kolejnym pokoleniom.
Artur Jurkowski, wicewojewoda dolnośląski, na wstępie nawiązał do niedawno podpisanej przez Prezydenta RP ustawy o ustanawiającej 14 lutego, jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Powiedział też m.in. „[…] Do naszej powinności jest pamiętać i doceniać poświęcenie bohaterów AK. Żyjemy w wolnym kraju, ale nie możemy zapominać, jak wysoką cenę zapłacili za to nasi przodkowie. Wolność to nie dar, ale zobowiązanie. W imieniu władz województwa dolnośląskiego oddaję hołd żołnierzom Armii Krajowej – tym, którzy polegli, tym, którzy przeżyli wojnę i późniejsze prześladowania, oraz tym, którzy są dziś wśród nas. Mam nadzieję, że ich bohaterstwo nigdy nie zostanie zapomniane”.
Gos zabrali też: Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego oraz dr hab. Kamil Dworaczek, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, który zwrócił uwagę na jedno słowo, często używane, gdy mówimy o początkach Armii Krajowej – „przekształcenie”, które pokazuje, że polska armia podziemna nie zrodziła się w lutym 1942 roku, w trzecim roku prowadzenia wojny, ale tak naprawdę powstała 27 września 1939 roku, tj. z chwilą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, kiedy jeszcze trwały walki regularnych jednostek Wojska Polskiego z Wehrmachtem. Wskazał, że warto akcentować elementy ponad partyjności, budowania porozumienia ponad podziałami politycznymi oraz, że historia jest ważnym wspólnym mianownikiem nas wszystkich.
Po przemówieniach, minister Michał Syska w imieniu szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Lecha Pareli, pogratulował i wręczył: medal „Pro Bono Poloniae” Pani Annie Krupowicz wyróżniającej się w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami Kraju oraz medal „Pro Patria” Pani Henryce Burda posiadającej szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski.
Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uhonorowani zostali gen. bryg. Wojciech Tański, komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz płk Edward Chyła, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady WOT. Medale wręczyli: Stanisław Ułaszewski, prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stanisław Wołczaski, honorowy prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Leopold Jan Gomułkiewicz, prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Obszaru III Lwowskiego.
Później została odmówiona modlitwa ekumeniczna za wszystkich, którzy stracili życie w walce z okupantem, jak również tych z drugiej konspiracji.
Wyrazem hołdu dla żołnierzy Armii Krajowej, którzy prowadzili bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne był poprowadzony przez por. Sebastiana Czyżowicza uroczysty Apel Pamięci, zakończony salwą honorową dla uczczenia Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
Po salwie i sygnale „Hasło Wojska Polskiego”, werblista grał „Tremolo”, a przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, zebrani wyrazili hołd Bohaterom poprzez tradycyjne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Hołd złożyło ponad 25 delegacji - przedstawicieli i organizacji różnego szczebla. Hołd Bohaterom oddało ponadto wiele osób prywatnych.
Uroczystość poprowadził Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.
Uroczystość uświetnili żołnierze Wojska Polskiego z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk Ludwika Marszałka ps. „Zbroja”, którzy stanowili kompanię honorową i wojskową asystę honorową, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
W uroczystości oprócz wojskowego pocztu chorągwianego 16. Dolnośląskie Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyły poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wrocławski; Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Obszaru III Lwowskiego; Stowarzyszenia Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych; Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej i Wrocławskiego Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej; Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Wrocław im. Polonii Wrocławskiej; Szkoły Podstawowej nr 93 im. Tradycji Orła Białego we Wrocławiu.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ - PO NACIŚNIĘCIU WYBRANEGO ZDJĘCIA ROZWINIE SIĘ ONO DO PEŁNEJ POSTACI
Tekst i zdjęcia Andrzej Powidzki
Wrocław, 14 lutego 2025 r.
Artykuł przeczytano 14 razy