Kołomyja 2022 – kronika: dzień 4 – poniedziałek
Fot. 1 „wysadzony” przez wyrosłe na mogile drzewo pomnik Karoliny Wittmann
Poniedziałek – 1 sierpnia – dla Polaków dzień pamięci o Powstaniu Warszawskim.
Dziś intensywnie już pracujemy. Ruszyło mycie pomników i ich elementów myjką ciśnieniową, rozpoczęliśmy odnawianie i nanoszenie napisów, trwają nadal prace porządkowe związane z uprzątaniem zeschłych gałęzi, trawy i zbieraniem śmieci naniesionych przez biesiadników i rozpoczęliśmy prace ratunkowe przy mogiłach, które najpilniej wymagają interwencji budowlano-renowacyjnej.
Fot. 2 Tomek po raz pierwszy maluje napis na pomniku i radzi sobie dobrze
Fot. 3 Janek poprawia napisy na grobowcu Piskozubów, które już częściowo zniknęły
Fot. 4 Napisy u Wilhelmy Baeckerowej wymagają odnowienia i poprawy
Fot. 5 Trwają prace przy ustawieniu w pionie elementów pomnika Karoliny Wittmann. Ze względu na wyrosłe na mogile ogromne drzewo pomnik musi być ustawiony z przesunięciem w stosunku do pierwotnego położenia
Fot. 6 Trwa mycie fragmentów wymagających naprawy przy grobowcu Skrupskiego, a Jacek ocenia możliwości ustawienia pomnika przy rozpadającej się innej mogile
Dziś prace porządkowe prowadziła grupa mieszkańców Kołomyi, a więc oprócz panów Włodzimierza i Bolesława (jak co dzień) były inne osoby, które intensywną pracą utworzyły wiele stert różności, które trzeba będzie wywieźć poza teren nekropolii.
Fot. 7 Prace porządkowe w obszarze tuż za kaplicą. Kołomyjanki: panie Marysia i Terenia, poza kadrem pozostałe osoby, m.in. panowie Wasyl, Bolesław i Włodzimierz
Fot. 8 Wyzbierane za kaplicą suche gałęzie i trawy
Fot. 9 Przysypana suchymi liśćmi i zabrudzona ziemią płyta pomnika Wojtasiewiczów, po wymyciu ukazuje dobrze trzymające się napisy
Zagrożony rozpadnięciem się grobowiec Piotra Skrupskiego został umyty ciśnieniowo po obu bokach, aby było do czego domurować cegły, a z jednej strony, dodatkowo został wylany zazbrojony postument (fundament) betonowy, na którym wymurujemy ścianę wypełniającą ogromny ubytek i podpierającą płytę przykrycia komory grzebalnej. Tynkowania wymurowań możemy nie zdążyć wykonać, gdyż czasu mamy niewiele, a inne prace ratujące kolejne niszczejące obiekty wydają się być aktualnie ważniejszymi niż estetyczny wygląd ścian.
Fot. 10 Umyte ciśnieniowo fragmenty ściany grobowca Piotra Skrupskiego gotowe do wmurowania cegieł
Fot. 11 … i druga umyta ściana, przy której wylaliśmy betonem podstawę pod murowanie ubytków
Ruszyliśmy także z pracami związanymi z naprawą roztrzaskanego pomnika kapitana Giziewicza, sytuując go w miejscu obok i wstępnie układając do zalania betonem cegły, na których ułożymy całość.
Fot. 12 Rozpoczęta praca przy wykonaniu postumentu pod pomnik Giziewicza
Sytuacja z zaopatrzeniem w wodę do prac okazała się pomyślna, gdyż potrzebną do dzisiejszych działań jej ilość udało się „pociągnąć” pompą ze studni i na bieżąco zapewniać zasilanie myjki ciśnieniowej i wykorzystywać do sporządzania betonu.
Dzisiejsza praca pozwoliła przygotować kilkanaście elementów pomnikowych do sklejenia w następnych dniach oraz kontynuować prace przy grobowcu Skrupskiego i pomniku Giziewicza. Naniesione zostały również napisy (odnowione lub namalowane na nowo) na kilkunastu pomnikach, a jutro zostaną zaimpregnowane, aby je utrwalić na dłużej.
Fot. 13 Odnowiony napis na mogile Piskozubów
Fot. 14 Odnowiony napis na płycie Baeckerowej
Fot. 15 Odnowiony napis u Karoliny Antonowskiej (Antoniowskiej)
Fot. 16 Odnowiony napis i poprawiony błąd pisarski z przed lat u Teofila Glińskiego
Fot. 17 Zestarzały, z ubytkami napis u Karoliny Błażek również został odnowiony
Został także wysprzątany spory fragment obszaru za kaplicą poprzez zgrabienie zeschłej, skoszonej trawy i wyzbieranie suchych gałęzi oraz śmieci.
relacjonował: Zbyszek Saganowski
Linki do innych dni pobytu:
Dzień 1
Dzień 2
Dzień 3
Dzień 4
Dzień 5
Dzień 6
Dzień 7
Dzień 8
Dzień 9
Artykuł przeczytano 506 razy