Cmentarze kresowe 2021
Ogólnoświatowa sytuacja pandemii wirusa, trwająca już kolejny rok, mocno komplikuje bardzo wiele aspektów życia publicznego oraz osobistego każdego z nas. Oprócz spraw dnia codziennego krzyżuje także wszelkie plany wymagające przemieszczania się, w tym wyjazdów za granicę.
O ile poruszanie się w obrębie Unii Europejskiej, w strefie Schengen, jest w dużym stopniu możliwe bez większych komplikacji, to już przekroczenie granicy tego obszaru, do krajów niestowarzyszonych, napotyka większe trudności. Odbija się to negatywnie na miłośnikach Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej, poprzez komplikacje wyjazdowo – wjazdowe.
W naszym przypadku dotyczy to w bezpośredni sposób możliwości wyjazdu na Ukrainę i kontynuowania tam podjętych wiele lat temu (2010 r.) różnych akcji charytatywnych i wolontariatu.
Zmieniające się, w zależności od sytuacji pandemicznej obu krajów, przepisy graniczne znacznie ograniczają swobodę podróżowania w obie strony.
Na dziś (lipiec 2021) w miarę swobodne przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej dostępne jest wyłącznie dla osób, które przeszły szczepienia przeciw Covid 19, natomiast pozostali, oprócz konieczności wykazania się negatywnym wynikiem testu na wirusa przy wjeździe na Ukrainę, przy powrocie do kraju (spoza obszaru Schengen) mają obowiązek poddania się kwarantannie.
Powoduje to sytuację, że wielu chętnych do wyjazdu wolontariuszy rezygnuje z tego, gdyż wymóg kwarantanny wyłączał by ich z aktywności zawodowej i innej pozadomowej na wiele dni.
W powyższej trudnej sytuacji znalazła się jednak grupa osób, które w najbliższym czasie wyjadą na Ukrainę, do Kołomyi, aby tam pracować na cmentarzu rzymsko-katolickim i remontować kolejny obszar tej mocno zniszczonej, zabytkowej nekropolii.
Na tegoroczny okres działalności mamy również w planach kontynuację prac na cmentarzach wokół Lwowa – w Starym Siole i Zimnej Wodzie. Czas pokaże czy sytuacja „covidowa” nie przekreśli lub ograniczy naszych zamierzeń(?).
Na powyższe działania otrzymaliśmy znaczące wsparcie finansowe z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, w ramach programu dotacyjnego „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat 2021”.
Przy gromadzeniu wymaganego wkładu własnego, oprócz życzliwych tematowi osób prywatnych, pomaga nam również i w tym roku firma „Ubojnia Rytel”.
Wszystkim darczyńcom (tym Wielkim i tym Indywidualnym) bardzo serdecznie dziękujemy, gdyż dzięki temu wsparciu możemy cokolwiek uczynić na i dla Kresów.
Apelujemy gorąco o dalsze wsparcie finansowe omawianych działań, aby móc wykonać w pełni zaplanowane na ten rok zamierzenia.
Życzliwych ofiarodawców prosimy o przekazanie datków na konto naszego Towarzystwa, podane na stronie internetowej https://www.kresowianie.info/:
Konto Towarzystwa: 90 1940 1076 3071 3666 0000 0000
Wpłaty na konto z zagranicy:
Credit Agricole Bank Polska SA: AGRIPLPR 90 1940 1076 3071 3666 0000 0000
z tytułem wpłaty : „darowizna na działalność statutową – ratowanie cmentarzy kresowych”.
Można wpłacić także internetowo na "zrzutka.pl" na stronie:
https://zrzutka.pl/uz73xm?utm_medium=mail&utm_source=postmark&utm_campaign=payment_notification
cdn po rozwinięciu strony
Tak więc 30 lipca (2021) wyruszy pierwsza grupa wolontariuszy, aby przez 2 tygodnie remontować cmentarz w Kołomyi. Mamy nadzieję „ogarnąć” pozytywnym działaniem kolejny obszar tego ogromnego cmentarza i dokonać dalszej inwentaryzacji pochówków, aby uzyskane informacje przedstawić na naszej stronie internetowej i wzbogacić wiedzę o spoczywających tam zmarłych wszystkich zainteresowanych tym tematem i poszukujących osób.
Jednakże z uzyskanych na wiosnę informacji i rozpoznania widzimy, że czeka nas sporo prac przy naprawie poważnych zniszczeń dotychczas remontowanych grobowców i pomników (jak np. z wielkim mozołem odremontowany przez nas w ostatnich 2 latach grobowiec Josefine Lutz i jej dzieci), które dokonały się przez upadające podczas silnej wichury drzewa.
Taki nieplanowany „powrót” z pracami do mogił, przy których spędzaliśmy sporo czasu w poprzednich latach, na pewno ograniczy zakres naszych bieżących dokonań, ale cóż(?) – przyroda jest bezwzględna.
Fot. 2. Fragment zrujnowanego grobowca Lutz z wyrwana kolumną, którą osadziliśmy 2 lata temu (źródło fot: kadr z filmu zamieszczonego na profilu F-b pana Viktora Stadniczenko: https://www.facebook.com/victor.stadnichenko.7/videos/4155823777774831)
Fot. 3. Zniszczony przez drzewo pomnik na grobie Miecia Kłosowskiego (źródło – jak fot. 2)
W trakcie pracy mamy nadzieję odnaleźć i podnieść z ziemi i zarośli kolejne, nieznane nam jeszcze z napisów i nazwisk elementy pomnikowe, a przez to wzbogacić, prowadzony na naszej stronie internetowej, wykaz pochówków tego cmentarza.
Relację z przebiegu prac umieścimy na naszej stronie internetowej www.kresowianie.info po powrocie.
Fot. 4. Część oczekujących na osadzenie pomników, które zostały wydobyte z ziemi i odnowione w 2020 r.
Opracował:
Zbyszek Saganowski
organizator prac w Kołomyi, Starym Siole i Zimnej Wodzie
Artykuł przeczytano 586 razy