Spotkania, konferencje
Walne Zgromadzenie TMKK

Po rozwinięciu artykułu będą mogli Państwo zapoznać się z regulaminem Walnego Zgromadzenia
21 lutego godz. 17.30 „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945-1991”

Szanowni Państwo,
zapraszamy 21 lutego o godz. 17.30 do Przystanku Historia im. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu na dyskusję o książce Adama Hlebowicza „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945-1991”. W załączeniu plakat promujący wydarzenie.
Z wyrazami szacunku
Jerzy Rudnicki
Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – KŚZpNP
we Wrocławiu
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla członka TMKK

W imieniu Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy, Wojewoda Dolnośląski, pan Jarosław Obremski wręczył Złote Medale za Długoletnią Służbę, Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Odznaki okolicznościowych Medali 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Łącznie odznaczonych zostało 37 osób.
Wśród osób otrzymujących Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości znalazł się członek Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej – wiceprezes – Zbigniew Saganowski.
Wniosek złożony został przez Ogólnopolski Oddział Kołomyjan „Pokucie” Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich we Wrocławiu, uzasadniając go wieloletnim działaniem odznaczonego na rzecz Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej, w tym w szczególności ratowania cmentarzy kresowych, wśród których znajduje się remontowany systemowo od 2010 r., zabytkowy cmentarz rzymsko-katolicki w Kołomyi, a także pracą w zakresie niesienia pomocy naszym rodakom mieszkającym za wschodnią granicą RP.
Koleżanki i Koledzy z TMKK Wrocław

KRESOWE DROGI- ZE LWOWA DO WROCŁAWIA- EUGENIUSZ GEPPERT
Anna Małgorzata Budzińska
Opowiadałam już o Kresowianach, którzy osiedli we Wrocławiu. Niektórzy byli sławnymi ludźmi. Do takich należał też niewątpliwie Eugeniusz Geppert, urodzony we Lwowie.



Był to wyjątkowy człowiek, który z zaangażowaniem realizował się w wielu dziedzinach. Był przede wszystkim artystą, pisał teksty krytyczne na temat sztuki, publikowane na łamach czasopism artystycznych, wydał także trzy książki. No i oczywiście Wrocław wiele mu zawdzięcza, bo zaraz po wojnie podjął trud zorganizowania w zniszczonym mieście uczelni artystycznej, której był pierwszym rektorem.

4-Eugeniusz Geppert w pracowni
Zaproszenia od ks. T. Isakowicza-Zaleskiego


Sobota, 9 grudnia – Mielec
http://isakowicz.pl/mielec-9-grudnia/
Serdecznie pozdrawiam. Szczęść Boże!
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
www.isakowicz.pl
Fundacja im. Brata Alberta
www.albert.krakow.pl
Odpis 1% - KRS 0000028246
Spółdzielnia Socjalna „Albert” (profesjonalne niszczenie dokumentów)
http://www.spoldzielniaalbert.pl/
Blog video na Youtube
https://www.youtube.com/channel/UC546DsojvP5ZY2hzjd4hBoA
FB
https://www.facebook.com/profile.php?id=100008114164039
https://twitter.com/IsakowiczZalesk
Otwarcie wystawy

W 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej 30 sierpnia 2019 o godzinie 12.00 Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu zaprasza na otwarcie wystawy „Ukradzione dzieciństwo”.
Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Pokazuje jak wyglądało ich życie, a także jak zmieniło się w czasie wojny.
Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych II Rzeczypospolitej w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.
Brutalnie przerwane przez wojnę i okupację dzieciństwo pozostawiło w ich życiu ogromną traumę. Historia „ukradzionego” polskim dzieciom dzieciństwa nie kończy się w 1945 r. – ocalałe z pożogi wojennej okaleczone fizycznie i psychicznie zarażały one swoimi przepełnionymi grozą wspomnieniami kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę do czasów współczesnych.
Wystawa podzielona jest na siedem części, które obrazują dzieci w różnych rolach życiowych:
I Dzieci – życie przedwojennych dzieci, w tym mniejszości; II Obrońcy; III Oszukani?; IV Ofiary; V Obserwatorzy; VI Okaleczeni; VII Emigranci.
Wystawa będzie eksponowana przy ul. J. Piłsudskiego przed Dworcem Głównym PKP do 7 października. br.
Wstęp wolny.
Jerzy Rudnicki
Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – KŚZpNP
we Wrocławiu
Z KRESÓW DO WROCŁAWIA- MATKA BOŻA POCIESZENIA Z HODOWICY
Anna Małgorzata Budzińska
Hodowica leży w pobliżu Lwowa. Stamtąd przyjechała do nas Matka Boża Pocieszenia

M.B. Pocieszenia z Hodowicy we Wrocławiu
Malutki i niepozorny obraz Patronki Małżeństw znajduje się w kościele oo. Kapucynów. To dzięki niemu w 1961 r. kościół otrzymał tytuł „Sanktuarium Maryjnego dla całego Dolnego Śląska”. Obraz przybył z Hodowicy k. Lwowa, gdzie był czczony od XVIII wieku także przez Słowaków, Czechów i mieszkańców Moraw.
Poszerzała się liczba wotów będących wyrazem wdzięczności za otrzymane łaski. W większe uroczystości rozdawano ponad 20 tys. Komunii Świętej. 2 lipca 1932 r. odbyła się koronacja.
Msza św. wotywna za Kresy w 100-lecie oswobodzenia Wilna - 27-04-2019 Wrocław

W sobotę 27 kwietnia 2019 w Karmelickim Sanktuarium NMP Ostrobramskiej we Wrocławiu o godzinie 18.00 (parafia opieki św. Józefa , tzw. „Okrąglak” przy ul. Jedności) odprawiona zostanie Msza św. wotywna za Kresy w 100-lecie oswobodzenia Wilna.
Pozdrawiam serdecznie,
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Semper Fidelis”
Semper Fidelis
Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Semper Fidelis. Walki o Lwów 1918 - 1919". Otwarcie wystawy przez Prezesa IPN Pana dr Jarosława Szarka, nastąpi w dniu 20 listopada, o godz. 13.00 w Warszawie na ul. Krakowskie Przedmieście 64, pod siedzibą Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Żmigród 14 października
Szanowni Państwo,
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej wraz ze środowiskiem wrocławskim żołnierzy 27 Wołyńską Dywizją Piechoty Armii Krajowej oraz burmistrzem gminy Żmigród serdecznie zapraszają na uroczystość odsłonięcia Pomnika Pamięci w 100 rocznice odzyskania niepodległości do miasta Żmigród, na Dolnym Śląsku.
100 rocznica odzyskania niepodległości to wydarzenie, które powinno zapaść nam i przyszłym pokoleniom w pamięci jako ważny drogowskaz w życiu. Żmigród jako miasto zamieszkane przez byłych mieszkańców Kresów wschodnich tym samym spłaca dług wobec swoich przodków, którzy przed 100 laty doprowadzili do odzyskania wolności po latach niewoli.
14 października od godz.12.30 rozpoczną się uroczystości, których kulminacją będzie odsłonięcie Pomnika Pamięci wzorowanego na przedwojennych Lwach z Cmentarza Obrońców Lwowa. W krypcie pod pomnikiem żmigrodzcy harcerze złożą urnę z ziemią z Grobu Nieznanego Żołnierza ze Lwowa.
W trakcie uroczystości odbędzie się uroczysta msza święta koncelebrowana przez ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego w oprawie Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Asystę honorową wystawia kompania honorowa Wojska Polskiego, która po odsłonięciu pomnika przeprowadzi niepodległościowy apel pamięci i odda salwy honorowe.
W tym miejscu należy już złożyć podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w budowie pomnika słowem i czynem, serdecznie dziękujemy!
Wszystkich z kraju i zza granicy serdecznie zapraszamy!

Wspomnienia z Równego
Z RÓWNEGO DO WROCŁAWIA PRZEZ ŚWIEBODZIN-KRESOWE DROGI PANI JANINY SZYDŁOWSKIEJ
Spisała Anna Małgorzata Budzińska
Odwiedziłam panią Janinę na Sępolnie we Wrocławiu, gdzie zamieszkała z całą rodziną po wojnie. Była to już schorowana, starsza kobieta, która wiele w życiu przeszła. Opowiadała o przedwojennym Równem, pokazywała zdjęcia, wzruszała się mówiąc. Wiele pamiętała z dawnych lat, choć niektóre jej opowieści wydają się tak dziwne, że prawie nierealne. Ona jednak z przekonaniem mówiła, że są prawdziwe.
Na przykład młodzieńcza historia jej ojca- Ferdynanda.

Janka w młodości
Pogrzeb prof. Henryka Słowińskiego
Pogrzeb prof.Henryka Słowińskiego rozpocznie się w środę o godz 10.00 msza św w kościele św. Rodziny przy ul Monte Cassino we Wrocławiu, poźniej cmentarz Świętej Rodziny ul Smętna.

Pogrzeb będzie miał oprawę wojskową, którą wystawi Komendant Garnizonu Wrocław i Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
"Proście wy Boga o takie mogiły, które łez nie chcą, ni skarg, ni żałości lecz dają sercom moc czynu, zdrój siły i żar miłości".

18 sierpnia o godz 10.00 odszedł od nas wielki, skromny i prawy człowiek, żołnierz a zarazem prezes wrocławskiego środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, profesor Akademii Rolniczej, świadek historii Kresów Wschodnich i nasz przyjaciel prof. dr hab. Henryk Słowiński.
Żołnierz samoobrony kresowej na Wołyniu, żołnierz Armii Krajowej Ps.Szpak, żołnierz 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, profesor Akademii Rolniczej, świadek historii, działacz społeczny i autorytet dla wielu osób.
Porucznik Wojska Polskiego.
Profesor Henryk Słowiński w wieku 17 lat razem z ojcem wstąpił do oddziału "cichociemnego"- kapitana piechoty Wojska Polskiego i Armii Krajowej Władysława Kochańskiego pseudonim "Bomba" "Wujek". Obrońca Lipnik, Huty Stepańskiej, Starej Huty i Moczulanki.
Był uczestnikiem bitwy pod Moczulanką, żołnierzem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej a od początku lat 90 tych prezesem wrocławskiego środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej
Od 2009 roku honorowy Prezesem Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu, autorem wielu publikacji o historii Wołynia, inicjatorem wielu pomników poświęconych czynowi Dywizji, samoobrony na Wołyniu i losów Polaków na Wołyniu.
Upamiętnił m.in. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Ofiary Ludobójstwa na Kresach Wschodnich, Nauczycieli na Kresach Wschodnich. Inicjator nadania nazw ulic na na Dolnym Śląsku poświęconym żołnierzom Dywizji i jej samej.

Zasłużony dla pojednania polsko-ukraińskiego, polsko-czeskiego i polsko-niemieckiego.
To miedzy innymi z jego inicjatywy upamiętniono ofiary pomordowanych w wielu miejscach na Wołyniu. Miejsca gdzie stanęły pomniki i krzyże liczą się w dziesiątkach wsi i miejsc ,gdzie ginęli Polacy.
Wielokrotnie apelował o pamięć o ofiarach ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Posiadał wiele odznaczeń państwowych i wojskowych. Do ostatnich dni aktywny na polu patriotyczno-społecznym.
Dla każdego z nas miał czas i dobre słowo. Był wzorem dla młodych ludzi. Prof. H. Słowiński uwielbiał młodzież. Wiele sztandarów szkolnych otrzymało z jego rąk Krzyż Honorowy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Dlatego też prośba o przybycie wszystkich tych sztandarów szkół i instytucji.Oddajmy mu ostatni hołd i podziękowanie.
Profesor doktor habilitowany Henryk Słowiński był m.in kawalerem medalu Pro Patria,cieszącym się wielkim autorytetem w środowiskach kresowych. Był wzorem uczciwości, dobroci, przebaczenia. Mimo wielu cierpień też wzór chrześcijanina i człowieka.Dziękujemy za wszystko panie profesorze.
Milicz - msza święta w intencji pomordowanych na Wołyniu
.jpg)
.jpg)
W niedzielę 11.07.2018 r. wzięliśmy udział w Mszy Świętej w kościele św. Andrzeja Boboli w Miliczu. Msza w intencji pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo Wschodnich oraz za Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK odbyła się w 75 rocznicę wydarzeń na Wołyniu.
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej reprezentowali: Prezes Honorowy TMKK prof. Henryk Słowiński, Prezes Ryszard Marcinkowski , Józefa Bury i Andrzej Patuszyński.
.jpg)
następne zdjęcia można zobaczyć po rozwinięciu artykułu
Wiosenna wizyta na Ukrainie - kwiecień - maj 2018
Na wyjazd ten zdecydowała się niestety jedynie 3 osobowa grupka wolontariuszy: Jola Damian i Zbyszek. Z powodu tak małej liczby uczestników wyjazdu prace w Starym Siole ograniczyły się do czynności i robót, które możliwe były do wykonania w takim zespole. Sytuację uratowała pomoc Wasyla (mieszkaniec Starego Sioła i członek Sielskiej Rady) i Jury (wolontariusz ze Lwowa).
Te dodatkowe męskie ręce okazały się nieocenione przy podstawowych pracach fizycznych. Należało bowiem rozpocząć wydobywanie z chwastów i zarośli zrzuconych tam ciężkich elementów pomnikowych i po umyciu ich ciśnieniowym ustawić na przygotowane w 2017 roku podłoże żwirowe, a po wyschnięciu odnowić odczytane na nich napisy.
Podstawowe prace siłowe to właśnie przetaczanie i podnoszenie elementów kamiennych, które ważyły kilkadziesiąt i kilkaset kg – w zależności od wielkości. Te czynności wykonywaliśmy wspólnie z naszymi miejscowymi pomocnikami.

Fot. 1 To z tych zarośli wydobywać będziemy elementy pomnikowe i je czyścić
Wysiedleni z Kresów
W kościele św. Bartłomieja Apostoła w Szydłowicach (dekanat Brzeg Północ) odbyła się w niedzielne południe 17 czerwca br. uroczystość upamiętniającą 63 rocznicę wysiedleń z Kresów. Eucharystię sprawował i słowo Boże wygłosił ks. Tomasz Luboiński – proboszcz parafii Szydłowice.
W homilii nawiązał do mieszkańców Prus k. Lwowa, obecnie zamieszkujący teren parafii. Wysiedlani w dwóch turach mieszkańcy za sprawą organisty Tomasza Bobry przewieźli ze sobą dobra kościelne oraz cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, zwanej Matką Bożą z Prus.

18 i 19 czerwca 2018 roku o godz. 18.00 w Centrum Kultury
W ramach obchodów 75. Rocznicy „Zbrodni Wołyńskiej” 18 i 19 czerwca 2018 roku o godz. 18.00 w Centrum Kultury "Agora" odbędą się dwa przedstawienia pt. „Ballada o Wołyniu”.
„Ballada o Wołyniu” to pierwszy w Polsce spektakl sceniczny, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny światowej, dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich. Scenariusz spektaklu korzysta z wątków legendarnej książki Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”. Wykorzystane zostały także świadectwa osób, które przeżyły zagładę Polaków na Kresach oraz stare pieśni, w tym melodia ukraińska ze współczesnymi słowami Bogny Lewtak-Baczyńskiej.
Autorem scenariusza i scenografii, a także reżyserem spektaklu jest Tomasz A. Żak. Aktorzy, którzy biorą udział w przedstawieniu to: Aleksandra Pisz, Agnieszka Rodzik, Ewa Tomasik.
Trudny temat ludobójstwa Polaków przez dziesięciolecia komunizmu w naszym kraju był przemilczany, nawet teraz czeka zresztą na pełną obecność w świadomości wielu Polaków. Tymczasem bez wątpienia jest równie ważny jak pamięć Powstania Warszawskiego czy pamięć o pokoleniu Żołnierzy Wyklętych. Prócz walorów artystycznych, jakie zapewnia, „Ballada o Wołyniu” pełni więc ważną misję społeczną, edukacyjną i historyczną.
W rankingu miesięcznika „Teatr” w sezonie 2010-2011 nominowano „Balladę o Wołyniu” w kategoriach: najlepsza adaptacja teatralna (autor Tomasz A. Żak) i najlepsza reżyseria.
Centrum Kultury „Agora” (sala widowiskowa)
ul. Serbska 5a Wrocław
18 czerwca 2018 (poniedziałek), godz. 18.00
19 czerwca 2018 (wtorek), godz. 18.00
LINK DO OFICJALNEGO OGŁOSZENIA
ZBIÓRKA NA POMNIK W GMINIE ŻMIGRÓD Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Szanowni Państwo ,
W trwającym jubileuszowym roku naszej Ojczyzny, w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości, w każdym miejscu na świecie Polacy będą obchodzić to jedyne w swoim rodzaju święto. Jest to zarazem nasze prawo, jak i ogromny obowiązek wobec tych pokoleń Polaków, które urzeczywistniły sen o Niepodległej Rzeczpospolitej.
Wobec żyjących mieszkańców Kresów Wschodnich i ich potomków jest to zobowiązanie wyjątkowe, gdyż to na nas spada szczególna odpowiedzialność za pamięć o tych, którzy złożyli daninę ze swojego życia przed stu laty, a ich rodzinne strony dziś znalazły się poza granicami Polski.
W wielu przypadkach Ojcowie Niepodległości zostali wymazani z powszechnej pamięci przez komunistów. Tym bardziej naszym obowiązkiem jest przywrócenie im naszej pamięci w każdym miejscu dokąd rzucił nas los po II wojnie światowej.
Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Burmistrza Gminy Żmigród, w dniu 14 października w Żmigrodzie zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający 100-lecie Odzyskania Niepodległości i mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy zasiedlili tą gminę po II wojnie światowej.
Uroczystości patronatem honorowym objęli ks. abp Metropolita Wrocławski, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Wspierają nas m.in.: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, Dolnośląski Kurator Oświaty, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Nauczycielskiego, Związek Sybiraków.
Pomnik wzorowany będzie na pomniku Lwa z Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie, który symbolizuje pamięć mieszkańców o bohaterach walk z lat 1914-1921 oraz własnych korzeniach i ich tożsamości. Już teraz zapraszamy na uroczystość odsłonięcia pomnika wszystkich czytających te słowa.
Zapraszamy do udziału wszystkich chcących włączyć się w powyższą inicjatywę. Informujemy również, że odbędzie się zbiórka publiczna środków finansowych na budowę pomnika.

ZBIÓRKA PUBLICZNA NR: 2018/2044/OR
POMNIK 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE ŻMIGRÓD
WPŁATY MOŻNA WYKONAĆ NA PONIŻSZY NUMER KONTA z dopiskiem- pomnik Żmigród
Konto Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej : 90 1940 1076 3071 3666 0000 0000
W razie pytań: Tel.605440442
Email : kresowianie@o2.pl lub urzad@zmigrod.com.pl, pozytek@zmigrod.com.pl
Strona internetowa www.kresowianie.info, www.zmigrod.com.pl
Z poważaniem
Komitet Organizacyjny Obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości w Gminie Zmigród
Zbiórka 2017 Komunikat

Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, w celu pozyskania funduszy na dalsze ratowanie cmentarzy kresowych, zgłosiło do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zbiórkę publiczną, która została zarejestrowana pod numerem
2017/4529/OR
Informacja dotycząca rejestracji zbiorki umieszczona jest na portalu internetowym zbiórek publicznych pod podanym powyżej numerem.
Nasi wolontariusze, głównie harcerze, kwestować będą przy cmentarzach Dolnego Śląska i Opolszczyzny, między innymi w Brzegu, Opolu, Sobótce i Wrocławiu.
Osoby kwestujące posiadać będą identyfikatory i zaplombowane puszki, oznakowane numerem zbiórki, a także tablice informacyjne naszego Towarzystwa

Apelujemy do wszystkich, życzliwych Kresom, osób odwiedzających w tych dniach cmentarze o szczodrobliwość we wsparciu finansowym prowadzonych przez nas od wielu lat działań na Kresach.
TMKK Wrocław
Opłatek Fundacji św Jadwigi

W dniu 21.01.2017 r., w parafii pw. Trójcy Św., przy ul. Krzyckiej, we Wrocławiu, odbyło się spotkanie „opłatkowe” Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowskiej Fundacji im. Św. Jadwigi, w którym, jako gość, uczestniczył członek Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej (wiceprezes) Zbigniew Saganowski.
15 listopada o godz.19.00 Żerniki Wrocławskie
Serdecznie zapraszamy 15 listopada o godz.19.00 do Żernik Wrocławskich (rzymskokatolickiej parafia pw.Najświętszego Serca Pana Jezusa)na mszę św w 73 rocznicę bitwy pod Starą Hutą na Wołyniu.
16 listopada 1943 roku akowski oddział partyzancki pod dowództwem cichociemnego kpt. Władysława Kochańskiego "Bomby", przy wsparciu oddziału partyzantki sowieckiej, rozbił liczące ponad tysiąc ludzi zgrupowanie oddziałów UPA koło miejscowości Huta Stara na Wołyniu.
Miesiąc później "Bomba" został pojmany przez Sowietów, wywieziony do Moskwy i skazany na dwadzieścia pięć lat ciężkich robót.
Sotnie UPA zostają pokonane i zmuszone do wycofania. Ich straty wynoszą ponad 100 zabitych i rannych, przy kilkunastu osobach poległych ze strony obrońców.
Warto podkreślić honorową postawę Kochańskiego wobec kilkunastu rannych jeńców, których nakazuje opatrzyć i odtransportować do wioski sprzyjającej Ukraińcom.
Potyczka ta stanowi jedno z największych zwycięstw polskich w walce z UPA na Wołyniu.
